Gerdab.IR | گرداب

اصلاح نژاد دام‌ها توسط یک شرکت دانش‌بنیان داخلی

اصلاح نژاد دام‌ها توسط یک شرکت دانش‌بنیان داخلی
تاریخ انتشار : ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۱

یک شرکت دانش‌بنیان با ارائه خدمات ژنومیک و اصلاح نژادی در داخل کشور در راستای به روزرسانی دامداری‌های کشور گام برداشته است.

به گزارش گرداب، یک شرکت دانش‌بنیان با ارائه خدمات ژنومیک و اصلاح نژادی در داخل کشور در راستای به روزرسانی دامداری‌های کشور گام برداشته است.

ارزیابی ژنومیک گاو شیری، بررسی دوره‌ای دام‌ها برای بررسی بازدهی و مدیریت گله، ارزیابی صفات بیشتربرای بررسی دقیق‌تر دام از جمله خدمات این شرکت است.

با توجه به اهمیت تحلیل داده‌های ژنتیکی در جهت اصلاح دام، یکی از دلایل اعتماد دامداران ایران به واردات محصولات مرتبط با دام همچون اسپرم گاو‌های خارجی، ببرسی‌های ژنتیکی است که شرکت‌های خارجی بر روی آن انجام داده‌اند که این کار عملا در داخل ایران به صورت جدی انجام نشده و دامداران باید نمونه‌های خون گاو‌های خود را برای ارزیابی ژنومیکی به خارج از کشور ارسال می‌کردند.

با توجه به تحریم‌ها و نسانات ارزی نیاز به خودکفایی در کشور نیاز به خدمات ژنومیک دام به ویژه گاو‌های شیرده به طور جدی احساس می‌شود. با تکمیل جمعیت می‌توان نیاز به واردات را به حداقل رساند و از خروج ذخایر ژنتیکی از کشور جلوگیری کرد.