Gerdab.IR | گرداب

ساخت نوعی پوست الکترونیکی برای لامسه در واقعیت مجازی

ساخت نوعی پوست الکترونیکی برای لامسه در واقعیت مجازی
تاریخ انتشار : ۲۹ آذر ۱۴۰۱

محققان نوعی پوست هیدروژلی لمسی ساخته اند که به آن پوست الکترونیکی نیز گفته می‌شود. این پوست می‌تواند احساس لامسه را دنیای مجازی و واقعیت افزوده شبیه سازی کند.

به گزارش گرداب، محققان دانشگاه سیتی پوست الکترونیکی به نام We Tac را توسعه دادند که بسیار نازک و پوشیدنی بوده و می‌تواند احساس لامسه را در دنیای مجازی به کاربر منتقل کند. در دستگاه‌های پوشیدنی که امکان دستکاری اشیا مجازی وجود دارد محدودیتی از نظر بازخورد لمسی وجود نخواهد داشت.

البته دستگاه‌های پوشیدنی کنونی به تنظیمات پیچیده نیاز دارند و از نظر اندازه نیز بسیار بزرگ هستند. سیستم پوست مصنوعی We Tac جدیدترین در نوع خود محسوب شود. در این فناوری از هیدروژل لاستیکی استفاده شده که با چسبیدن به کف دست و بر روی انگشتان و با کمک یک باتری کوچک و ارتباط بلوتوثی می‌تواند از جریان الکتریکی برای ایجاد حس لامسه استفاده کند. امکان شارژ بیسیم باتری آن نیز وجود دارد. در این هیدروژل ۳۲ الکترود تعبیه شده است که با قرارگیری روی کف دست وظیفه ارسال جریان الکتریکی و ایجاد حس لامسه را برعهده خواهند داشت.

به گفته محققان در این سیستم با دستکاری ترکیبات الکترود‌ها در قدرت‌های مختلف می‌توان احساس لامسه را در طیف وسیعی شبیه سازی کرد. به عنوان مثال حس گرفتن یک توپ تنیس یا راه رفتن موجود مجازی روی دست شبیه سازی خواهد شد.

این تیم تحقیقاتی قصد دارد فناوری خود را به سیستم‌های واقعیت مجازی یا افزوده اضافه کند. همچنین پوست هیدروژلی جدید امکان کنترل ربات‌ها از راه دور را به کاربر می‌دهد. به طوری که ربات می‌تواند حس لامسه را درک کند.

منبع: زومیت