»
در پاسخ به سؤال خانم م. علیزاده:
انتشار فيلترشکن‌ها و آموزش روش‌هاي عبور از سامانه‌هاي فيلترينگ، برابر بند ج ماده 25 قانون جرايم رايانه‌اي جرم است و با متخلفاني که در اين زمينه در فضاي مجازي فعاليت مي‌کنند به عنوان يک مجرم برخورد مي‌شود.
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۸۹ - ۱۷:۱۸
کد خبر: ۳۵۹۶
سرویس پاسخ به سؤالات گرداب- استفاده از نرم‌افزارهای موسوم به فیلترشکن در دسته جرائم رایانه‌ای قرار دارد که می‌تواند مجازات زندان هم داشته باشد.
بر اساس فهرست تعیین شده از سوی کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، انتشار فيلترشکن‌ها و آموزش روش‌هاي عبور از سامانه‌هاي فيلترينگ، برابر بند ج ماده 25 قانون جرائم رايانه‌اي جرم است و با متخلفاني که در اين زمينه در فضاي مجازي فعاليت مي‌کنند به عنوان يک مجرم برخورد مي‌شود و استفاده از آن‌ها، حبس از نود و يك روز تا يك سال يا جزاي نقدي از پنج تا بيست ميليون ريال يا هر دو مجازات را به همراه خواهد داشت.

 لازم به توضیح است ميل و کشش کاربران به استفاده از چنين فناوري‌هايي براي گذشتن از فيلترينگ، با عوارض خطرناکي همراه است؛ چرا که کاربر با استفاده ازVPN  و همچنین نرم‌افزار فيلترشکن با اتصال به يک سرور در خارج از کشور (معمولا در انگليس و آمريکا) متصل شده و همين امر موجب اختصاص يکIP خارجي به رايانه کاربر داخلي مي‌شود که در ادامه اين کار، همه داده‌ها و اطلاعات از رايانه کاربر به سرور خارجي انتقال پيدا کرده و از آنجا وارد دنياي مجازي اينترنت مي‌شود و به اين وسيله، از فيلترينگ داخلي کشور عبور مي‌کند.

اما اين عبور از فيلتر با تهديدهايي روبه‌رو مي‌شود؛ به اين ترتيب که کاربر نمي‌داند بيشتر و اغلب سرورهايي که اشتراکVPN  را در اختيار کاربران قرار مي‌دهند، نه تنها تمامي اطلاعات رد و بدل شده را بررسي و کنترل مي‌کنند، بلکه به همين وسيله با پورت‌هاي باز رايانه کاربر به اطلاعات درون رايانه وي دسترسي پيدا کرده و امکان کپي‌برداري و يا ديدن اطلاعات داخلي رايانه او براي سرورهاي خارجي ميسر مي‌شود.
اين در حالي است که اگر کاربر، براي مثال در شبکه محل کارش، اين نوع ارتباط را برقرار کند، سرور مي‌تواند از طريق رايانه او به اطلاعات شبکه داخلي آن اداره نيز دسترسي پيدا کند و نيز با نرم‌افزارهاي پيشرفته، بدون آگاهي کاربر، اطلاعات موجود در رايانه يا شبکه داخلي وی را براي خود کپي کند.
همين مسأله در نرم‌افزارهاي فيلترشکن مانند "فري‌گيت" و "اولترا سورف" نيز صدق می‌کند؛ به این معنی که مقدار اطلاعاتی که از شما در حال ارسال(send) شدن است بیشتر از اطلاعاتی است که شما دریافت(receive) ‌می‌کنید. گزارش‌های بسیاری وجود دارد که وقتی افرادsend rate خود را بررسی ‌می‌کنند، متوجه می‌شوند عدد نشان داده شده بالاتر از نتیجه دریافتی است، که مؤید این مطلب است.
لازم به ذکر است آنچه به تصریح در قانون آمده است، انتشار فیلترشکن‌ها و آموزش روش‌های عبور از سامانه‌های فیلترینگ، برابر بند ج ماده 25 قانون جرائم رایانه‌ای، جرم است.
دکتر عبدالصمد خرم‌آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، در یکی از مصاحبه‌های خود صرف استفاده از فیلترشکن را جرم تلقی نمی‌کند اما استفاده از فیلترشکن برای انجام عمل مجرمانه، جرم محسوب می‌شود.
 همچنین می‌توانید برای  کسب اطلاعات بیشتر از جرائم رایانه‌ای و آشنایی بیشتر با vpn و فیلترشکن به لینک‌های زیر مراجعه فرمایید:
 
برچسب اخبار:
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۶۴
انتشار یافته: ۶۴
رضا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۵۸ - ۱۳۸۹/۱۰/۰۹
برادر بالاخره استفاده از فيلترشكن جرم است يا آموزش آن؟
مدیر پایگاه به نام خدا
کاربر گرانقدر سلام
از نکته‌سنجی شما بسیار سپاسگزاریم!
آنچه به تصریح در قانون آمده و در پاسخ سؤال نیز آورده شده است، انتشار فيلترشکن‌ها و آموزش روش‌هاي عبور از سامانه‌هاي فيلترينگ، برابر بند ج ماده 25 قانون جرايم رايانه‌اي جرم است اما دکتر عبدالصمد خرم‌آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در یکی از مصاحبه‌های خود صرف استفاده از فیلترشکن را از نظر قانون جرم تلقی نمی‌کنند اما استفاده از فیلترشکن برای انجام عمل مجرمانه، جرم محسوب می‌شود.

مؤید باشید
سرویس پاسخ به سؤالات "گرداب"
پاسخ ها
منتقد
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۴
ببخشید برادر پاسخگوی گردابی !! فرمودید که دکتر عبد الصمد خرم آبادی در یکی از مصاحبه های خود فرموده اند که ..... می خواستم ببینم این آقای دبیر کارگروه مگه عین قانون است ؟ مگه این بابا کیه که اینطوری اسمشو آوردید ؟ ! نکن برادر من اینجوری پاسخ نده مردم روی اعتبار پاسخهای شما خیلی حساب باز کردند ، آخه اگه این بابا از اعضای رسمی این کارگروه بود حالا یه چیزی ولی این فرد صرفاً یک دبیر است که البته به اشتباه به جای اینکه شخص دبیر رو از اعضا انتخاب کنند اومدن یک فرد بیرونی رو گذاشتند تو این پست که این بزرگترین و خطرناک ترین اشتباه است و اگه شما دوستان هم با پررنگ جلوه دادن این نوع افراد بزرگشون نکنید خیلی بهتر میشه. آقا ما قانون صریح و روشنی در حوزه جرایم رایانه ای داریم پس چرا میایید نقل از این جور افراد می کنید . این یک امر کاملاً خطاست.
مدیر پایگاه به نام خدای متعال
کاربر ارجمند جناب منتقد
سلام
از دقت نظر شما در این خصوص نهایت سپاسگزاری را ابراز می دارم. لکن باید توجه داشت علی القاعده نظرات جناب خرم آبادی حاصل مذاکرات و تصمیمات کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه است. اما از بابت اصلاح قوانین ما نیز پیگیر این امر بوده و هستیم تا حقوق یکایک کاربران در اینترنت پاس داشته شود.
با آرزوی توفیق
مدیریت سایت "گرداب"
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۵۲ - ۱۳۸۹/۱۰/۱۱
سلام
خسته نباشید

اولا: ظاهرا طبق بند جیم و مبحث یکم دسترسی غیر مجاز و آموزش آن مربوط به دسترسی به شبکه های داخلی حفاظت شده می باشد، بنابراین جرم دسترسی به محتوای نامناسب و کثیف و آزاد چه می شود؟ در صورت امکان روشنگری نمائید.

ثانیا: همانطور که می دانید بعضی سرویس های سایت های بین المللی مانند گوگل و برخی سایت های دانلود در دسترس کاربران ایرانی نیستند، بنابراین در این موارد استفاده از این ابزار گاهی ضروری است. آیا این موارد در قانون دیده شده است؟

موفق باشید
مدیر پایگاه به نام خدا
کاربر گرانقدر سلام

در پاسخ به بند اول پرسش شما، آنچه که ما در پاسخ آورده‌ایم بند ج از ماده 25 (فصل هفتم ـ ساير جرائم) قانون جرایم رایانه‌ای است که با آنچه شما به آن اشاره کرده‌اید متفاوت است.
اما در پاسخ به بخش دوم سؤال شما قانون حکم کلی را بیان می‌کند و به تعیین مصادیق نمی‌پردازد؛ شما در استفاده از این سرویس‌ها مختار هستید اما این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده از ابزارهای یاد شده برای دسترسی به محتوای مجرمانه، نقض قانون است.

از توجه جنابعالی سپاسگزاریم
سرفراز باشید
سرویس پاسخ به سؤالات "گرداب"
علی رضا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۴۳ - ۱۳۸۹/۱۰/۱۲
با سلام

ضمن تشکر از شما ، من یک برنامه نویس هستم که بعضی از سایتهایی که استفاده میکنم مورد تحریم است و به کاربرهای ایرانی سرویس نمیدهد. مثل Sun و فقط با Vpn میشود از این سایتها استفاده کرد. تکلیف چیست ؟
مدیر پایگاه به نام خدا

دوست گرانمایه سلام
گرداب قصد تعیین مصداق در این موارد را ندارد، اما حکم کلی قانون به تصریح آورده که آموزش و انتشار این موارد و یا استفاده از آن‌ها برای "محتوای غیر مجاز" جرم محسوب می‌شود.

سرفراز باشید
سرویس پاسخ به سؤالات "گرداب"
پاسخ ها
علی رضا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۴:۰۶ - ۱۳۸۹/۱۰/۱۴
با سلام و ضمن تشکر از پاسخ شما.
نکته خوبی را اشاره کردید :"برای محتوای غیر مجاز".
حال نکته دیگری مطرح است : "این قانون به من و جامعه متخصصی که یک قسمت مهم از بستر کاری آن وب است آسیب میزند".
اگر چه من موافق قوانین هستم چرا که باعث نظم و امنیت بخشیدن به فعالیتهای تحت وب و مربوط به وب میشود ، ولی حکم چاقو را دارد که هم میتوان با آن آدم کشت و هم میتوان آدم نجات داد.
با سپاس بیکران از برادران جنگ نرم ، امیدوارم در پناه امام زمان (عج) به اهداف خود برسید
درویش زاده
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۱۹ - ۱۳۸۹/۱۰/۱۲
ممنون از مطلب خوبتون و بخش جدید هم مبارک.لطفا باز هم به این شکل روشنگری کنید
احمد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۱۸ - ۱۳۸۹/۱۰/۱۲
كاش يه سرور داخل ايران داشتيم كه مجبور نشيم بخاطر تحريم إز اين موارد استفاده كنيم.هميشه استفاده اش بد نيست يكي جنبه نداره نبايد بقيه بسوزن
پاسخ ها
Omid
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۵:۱۶ - ۱۳۸۹/۱۰/۱۳
فکر خوبی بود ، یک VPN وطنی ! نمیدانم از نظر فنی باز هم میشه VPN را تحریم کرد یا نه?
مجتبی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۲۱:۳۶ - ۱۳۸۹/۱۰/۱۵
نقض غرض نمیشه؟!
یکی یه دونه
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۲۳:۴۳ - ۱۳۸۹/۱۰/۱۵
دوست عزیز! سرور داخل ایران باز هم تحت شبکه داخلی کار می کنه و سایت ها فیلتر هستند... (تا جایی که من اطلاع دارم!) و عملا با این قانونی که بالا عرض کردند، این هم از مصادیق همین جرمه ! در کل عملا امکانش نیست...
ناشناس
|
SYRIAN ARAB REPUBLIC
|
۰۳:۵۳ - ۱۳۸۹/۱۰/۱۵
من نمى دانم ازادى بيانى كه در اسلام امده يعنى همين؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۳۶ - ۱۳۸۹/۱۰/۱۵
میگم اگه حالا شیطون یکی رو گولش زد، رفت سراغ VPN اونوقت چی؟!
نگین
|
GERMANY
|
۰۰:۵۷ - ۱۳۸۹/۱۰/۱۶
سلام

من آخری نفهمیدم جرم است یا نیست ، آخه مثلا من که کارم نصب نرم افزار موبایل است میخوام یه برنامه واسه گوشی بخرم باید از وی پی ان استفاده کنم ، اگه شما راهی دارید بگید تا استفاده نکنیم ، واقعا کسی میشه گقت از وی پی ان استفاده بدی نمیکنه شاید 1 درصد ... اینو هم خودتون میدونید

در هر صورت ممنون از این پست
پاسخ ها
حمید
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۲۳:۴۲ - ۱۳۸۹/۱۰/۱۹
سلام

استفاده از VPN تو شرایط ویژه جامعه ما به نظر من 1 درصد استفاده مفید دارد بقیه همانطور که خود شما هم میدانید استفاده غیر مفید و بعضا سیاسی دارد.
من
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۲۱ - ۱۳۸۹/۱۰/۱۶
سایت‌هائی هستند که به معرفی و آموزش فیلترشکن می‌پردازند. چرا با آن‌ها برخورد نمی‌کنید؟!
مسعود
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۴۱ - ۱۳۸۹/۱۰/۱۷
این مجازات کمه. باید اونایی که استفاده میکنن رو حبس بالای بیست سال یا اگه زیاد استفاده میکنه اعدام کرد تا برای بقیه درس عبرت بشود. با تشکر از سربازان گمنام امام زمان (عج)
پاسخ ها
علی
| UNITED STATES |
۱۰:۲۹ - ۱۳۸۹/۱۱/۲۹
لا اکراه فی دین
حسین
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۹:۱۹ - ۱۳۹۰/۰۲/۱۷
برادر من یک نصیحت دوستانه
اگر الآن جامعه ما دچار برهنگی فرهنگی شده یکی از دلایل اون می تونه افراط و تفریط و دیگری اجبار فیزیکی امثالذ حنابعالی من خودم یه بسیجی ام ولی بهت میگم این تفکرات هم به دین ضربه میزنه هم به جامعه
مجید
| SWITZERLAND |
۰۳:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۰
ببینید من یه جوون ایرانیم که ایران رو بدون اسلام ناب نمیخوام..
لطفا در مورد فروش وی پی ان هم توضیح بدین.. آخه واقعا با تحریم خیلی سایتها کار متخصصین شبکه و.. به هم ریخته.. آیا بهتر نیست که که کسی که استفاده میکنه با توجه به استفادش بازخواست بشه؟!.. مثلا فروشنده ای که 10تا ویپی ان میفروشه 9تاشون کار تخصصی کنن یا یکیشون.. اون فروشنده بیچاره گه گناهی داره مگه؟!.. باور کنین به ظاهر سادس اما تا مثل من به خاطر یه لایسنس نرم افزار یا سرچ یه مطلب یا دسترسی به یه سایت مهم تخصصی گیر نکنید نمیفهمید چی میگما..
در ضمن برادر من.. اگه امروز عده ای از جوونا از دین و مذهب زده میشن به خاطر شما مومن نما ها و دین مدار نماها ست که فقط میخواین با افراط و تفریط دین قشنگمونو بد و سختگیر جلوه بدین.. متاسفم.. ایشاللا هدایت شی..
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۲۰:۳۵ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۷
افراط کاری رو از پیش نمی بره, اگه یه گشتی هم تو نت بزنین می بینین که بیشتر سایت های تخصصی و علمی هم که به پیشرفت کشور عزیزمون کمک کنن فیلتر شدن, یه دانشجوی کارشناسی ارشد از فیلتر شکن استفاده نکنه نمی تونه مقالات مورد نظرش رو پیدا کنه تا در کلاس ارائه بده.
احمد
|
GERMANY
|
۱۳:۴۸ - ۱۳۸۹/۱۰/۱۸
سلام
چرا جلوي فروشندگان vpn رو گرداب نميگره؟
همه جاي نت پر شده از فروشندگان vpn
شماره حساب هم ميدن و همشون هم ايران هستند
خودم يه زماني سايت داشتم و در جريان هستم بعضي از فروشندگان vpn بعد اين كه يك ايميل براشون ميومد (ميگفتن ايميل از طرف گرداب هست) كارشون رو تعطيل ميكردن
يعني فقط با يك ايميل
يعني اينقدر ميترسن و ميشه به راحتي
گرداب جلوشونو بگيره
همين.
پاسخ ها
تیرداد مزدیسنا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۲۱:۳۶ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۹
اولا خودت چرا از وی پی ان استفاده می کنی؟
اگر استفاده نمی کنی و در آلمان هستی واقعا(که شک دارم)یه سری با آی پی ایرانی برو تو اینترنت تا بفهمی قضیه چیه.
حتما لازمه دیگه.
مجید
| SWITZERLAND |
۰۳:۰۷ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۰
عزیز من آخه تویی که تازه اومدی تو نت و محدودیت استفاده از سایتهایی که ایران رو تحریم کردن رو متوجه نمیشی چرا با نظردادن بیخود با اعصاب متخصصین و استعدادهای مملکت بازی میکنی؟!
علی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۰۱ - ۱۳۸۹/۱۰/۱۸
سلام
ممنون از این مطلب
این مجازاتها زمانی می تونه عادلانه باشه که سایتهای دیگه بی مورد فیلتر نشن که طرف مجبور به استفاده از فیلتر شکن باشه.مثل لغتنامه دهخدا. مثل کنترل پنل وردپرس دات کام و خیلی خیلی از سایتهای دیگه. به همین دلیل نمی تونیم به هر کسی که از فیلتر شکن استفاده میکنه انگ استفاده از سایتهای مستهجن رو بزنیم.
من چند بار سایتهایی رو لازم داشتم که فیلتر بوده و به ایمیل فیلترینگ(filter @ di . ir) میل زدم اما حتی ایمیل هم بهش نرسید.اجرای قانون باید عادلانه باشه.
متشکرم
محمد جلالی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۲۶ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۲
با سلام و خسته نباشید!

خوب میدانید که اکثر مردم ایران حدود 70 الی 80 درصد از فیلتر شکن استفاده میکنند اما چرا :

1 - باز کردن تارنما های مبتذل
2- تارنما های سیاسی
3- امنیتی و جاسوسی
4- نیاز ضروری

من در رابطه با دسته چهارم عرض میکنم مثلا یه نفر یه وب رو جستجو میکنه و فیلتر شده و در واقع اشتباه فیلتر شده و ان فرد مثلا با توجه به شرایط کاری به اون نیاز دارید پس ببینید که.....


و همچنین به خدمت شما عرض شود که هرگز نمیتوانید کسانی را که از فیلتر شکن استفاده میکنند شناسایی و مجازات کنید مگر فرد از وی پی ان استفاده کنه یعنی پورت 1723 رو باز کنه ولی فیلتر شکن پورت 80 را باز میکنه پس ببینید و یا 443 اس اس ال رو باز میکنه.


درسته استفاده از فیلتر شکن و وی پی ان ابزار جاسوسی است برای امریکا و ... در واقع اگر به سیستمتون صد درصد اطمینان دارید در اشتباه هستید زیرا رد و بدل اطلاعات مشکوک را نمیشه مشاهده کرد حتی در سند و رسیو و اعداد و اکتیویتی و شمارشگر های سند و رسیو داده یا همون وضعیت کانکشنتون.


به هر صورت امریکا هیچ سروری را مجانی به کاربرانی ایرانی نمی دهد مگر اینکه این سیاست ها را دنبال می کنه:

1 - جاسوسی
2- سیاسی

جاسوسی : در سیستمتون جاسوسی میکنه. و . . .

سیاسی : امریکا می خواهد کاربران ایرانی به سایت های سیاسی دسترسی پیدا کنند.


به هر حال شناسایی و دستگیری مجرمانی که از این جور چیز ها استفاده میکنند کار اسانی نیست مگر اینکه فرد لو بره یا با شخصی در ارتباط باشه که دهان قرصی ندارد.

با تشکر!!!

به امید اینترنت پاک البته نه به اصطلاح برخی دندان شکن فیلترنت!!!***
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۲۰:۳۷ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۷
این آمار رو برای خودت نگه دار, کافر همه را به کیش خود داند
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۴۸ - ۱۳۸۹/۱۰/۳۰
با سلام
با توجه به اینکه من یک متخصص وب میباشم و بسیاری از وب سایتهای نرم افزار های تخصصی از طرف مدیران آن سایت ها برای ایرانیان فیلتر یعنی آنها ما را فیلتر کرده اند( مثلا سایت Sorceforge )در این صورت مجبوریم از vpn استفاده کنیم که آن هم ممنوع است پس باید چکار کرد
ناشناس
|
UNITED STATES
|
۱۵:۰۱ - ۱۳۸۹/۱۱/۰۱
با سلام
قوانین مربوط به جرایم رایانه ای باید به طور کامل در اختیار عموم قرار گیرد. البته وی پی ان استفاده های دیگری هم دارد! چنانچه مستحضرید خیلی از سایت ها به آی پی ایران سرویس نمی دهند! مثلا سایت شرکت سان!، یا سورس فورج! یا حتی برخی از سرویس های گوگل در ایران قابل دریافت نیست! از طرفی اگر کسی حساب بانکی در خارج کشور داشته باشه و بخواد ازش استفاده کنه و پرداخت اینترنتی انجام بده، اگر از ویزا کارت استفاده کنه و در سوابقش استفاده در ایران ثبت بشه بعد از خروج از ایران دچار مشکلات عدیده و حتی بازجویی توسط اف بی آی ممکنه بشه. بنابراین جرم تلقی کردن استفاده از وی پی ان به طور کلی نه تنها درست نیست بلکه میتونه برای برخی سختی های فراوانی رو به همراه داشته باشد. بنابر این بهتر است مصادیق مجرمانه رو کامل تبیین کنیم. استفاده از ابزار را با قید اثبات برای دستیابی به مصادیق مجرمانه، جرم بدانیم
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۲۰:۳۹ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۷
بله بسیاری از سایت های مفید و تخصصی یا از طرف خارج برای ایران فیلتر شدن و یا از طرف ایران برای دسترسی ایرانی ها فیلتر شدن پس استفاده از فیلتر شکن اجتناب ناپذیره و انسان هم این خاصیت رو داره که اگه یه چیزی رو ازش پنهون کنن میره سراغش, کنجکاوی دیگه
همسفر
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۵۵ - ۱۳۸۹/۱۱/۰۴
امر خطا در هر موضوعي بايد محو شود. از حيث فقهي کتب ضاله محکوم به نابودي اند. عزيزاني هم كه به اقتضاي ضرورت و وظيفه ناچار به استفاده از فيلتر شكن هستند مي توانند از رايانه اي استفاده كنند كه هيچ اطلاعاتي در هارد آن وجود نداشته باشد. خلاصه اين كه فيلترينگ باشد، آن افراد خاص، رايانه اي اختصاصي داشته باشند كه در آن اطلاعات سري نباشد. ممنون
امیرحسین
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۱۶ - ۱۳۸۹/۱۱/۰۸
بند 25،ماده ج) : آموزش نحوة ارتكاب جرايم دسترسي غيرمجاز، شنود غيرمجاز، جاسوسي رايانه‌اي و تخريب و اخلال در داده‌ها يا سيستم‌هاي رايانه‌اي و مخابراتي.


اینطوری که به نظر میاد اینجا گفته آموزششون اشکال داره،نه انتشارشون
تیرداد مزدیسنا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۱۴ - ۱۳۸۹/۱۱/۲۸
با درود
ببخشید یا شما مستید یا ما خوابیم.
اولا شما نیمی از اینترنت ایران را به مرض فیلترینگ مبتلا کرده ایدو ثانیا با آن قدرت عظیم سیاسی پرزیدنت احمدی نژاد در جهان اگر ما به عنوان یک ایرانی وارد یک سایت غربی شویم(البته اگر فیلتر نشده باشد)ما را اصلا به آدمیزاد هم حساب نمی کنند!
پس ما چه کنیم.
من حتی از یکی از دوستان سپاهی شنیدم استفاده از نرم افزار هایی مانند:
real hide ip
real hide history
real hide coci
هم جرم است زیرا در اینترنت اخفا هویت کلا جرم است.
آقایون اگه ای پی ما رو هک کنن چه گلی به سر بگیریم.
شما فقط جرم رو می بینید.
مگر ما قصد استفاده های سیاسی یا سکسی از وی پی ان داریم.
واقعا یراتون متاسفم که انقدر منفی نگر هستید؟
علی
|
UNITED STATES
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۸۹/۱۱/۲۹
بابا اگر خدا و پیغمبر و و..... قبول داری که حواست باشه خدا پلیسه و از بدش استفاده نکن
اگرم خدا رو قبول نداری که اگه بندازنت تو یه جعبه آهنی هم میتونی فکرای بد بکنی
Reza
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۴۱ - ۱۳۸۹/۱۲/۱۳
بنظر من فقط سايت هاي مستهجن رو فيلتر كرد و نه سايت هاي ديگه مثلا سايت بي بي سي صداي آمريكا و خيلي از سايت هاي ديگه بي مورد و دليل فيلتر شدن شما بخواهي يه تحقيق تو گوگل پيدا كني هر سايتي كه ميري ميزنه فيلتره من خودم از فيلتر شكن استفاده مي كنم چون بايد هر روز به سايت بي بي سي و صداي امريكا سر بزنم در كل با فيلترينگ مخافم
کاربر بیچاره
|
UNITED STATES
|
۱۰:۵۶ - ۱۳۸۹/۱۲/۱۹
مرد حسابی اخه بدون vpn که دیگه تو اینترنت سایتی وجود نداره همه رو از دم فیلتر کردن هر کسی یه ذره هم انصاف داشته باشه می فهمه که این فیلترینگ عادی نیست
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۲۰:۴۰ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۷
آره من میتونم آدرس 10000 تا سایت علمی و مفید رو بیارم که فیلتر شدن, هر مقاله ای رو میخوای بگردی با فیلتر روبرو میشی
کار درست
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۵۶ - ۱۳۸۹/۱۲/۲۰
به عقیده من بهترین روش اینه که سیستم VPN تو خود ایران راه اندازی بشه، بعد برای استفاده طبق گروههای سنی و شغلی و سطح تحصیلی اقدام به رده بندی و سرویس دهی کنن و سایتها رو هم طبق اون فیلترینگ کنند. تا نه سیخ بسوزه نه کباب
پاسخ ها
علی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۱
دوست گرامی . سرویس vpn اگه تو ایران راه اندازی بشه بازم فرقی با بدون وی پی ان نداره
باید یه سرور مجازی (ویندوزvps) از امریکا یا اروپا خریداری کرد. بعد به راه اندازی سرویس و کانفینگ کردن یوزر و ... پرداخت.
هیچ ادم عاقلی تو ایران vpn راه اندازی نمیکنه چون ip بازم مال ایران میشه و همون فیلتر و همون تحریم.
عصبی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۵۴ - ۱۳۸۹/۱۲/۲۴
سلام واقعا از دست سایت های ایرانی خسته شدیم یعنی چی هر سایتی میری بستس مسلما با این اوضاع همه دنبال vpnمیگردن دیگه برای دانلود آهنگ های ایرانی فیلتر شده چه باید کرد اصلا انصاف نیس محدودیت همیشه جواب نمیده Vpn پولی همه چی پولی سایت بسته ینی ای کاربر ایرانی تو بمیر و کاری با اینترنت نداشته باش
hadi
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۵۲ - ۱۳۸۹/۱۲/۲۸
فیلتر در ایران بر چه اساسی است؟وقتی تمامی سایت ها و وبلاگ ها فیلتر میشوند فقط بخاطر دلایل شخصی افراد. ایا راهی دیگر وجود دارد؟ بهتر نیست کمی تامل اقایان بیشتر شودوفیلتر واقعی را اجرا نمایند؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۸۹/۱۲/۲۹
شمام که با این فیلترینگتون مسخرشو در اوردید

یکی نی به اینا بگه اخه سایت من چه مشکلی داره که اخطار دادن بم گفتن بند2 ماده21 رو بخون خوندم ولی همشو رعایت کردم اصلا به شما خشکه مذهبییا کار نیومده اگه بهتون کاربدن یا از این ور بوم میوفتید یا از اون ور بوم
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۱/۰۶
با سلام می خواستم بدونم رفتن به سایت فیس بوک برای مقصد غیر سیاسی و همچنین برخی سایتها مانند بی بی سی فارسی و بالاترین با فیلتر شکن جرم است ممنونم
مدیر پایگاه به نام خدا

ارجمند گرانمایه
با عرض سلام و تبریک فرا رسیدن سال نو توجه بفرمایید که آنچه به تصریح در قانون آمده و در پاسخ سؤال نیز آورده شده است، انتشار فيلترشکن‌ها و آموزش روش‌هاي عبور از سامانه‌هاي فيلترينگ، برابر بند ج ماده 25 قانون جرايم رايانه‌اي جرم است اما دکتر عبدالصمد خرم‌آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در یکی از مصاحبه‌های خود صرف استفاده از فیلترشکن را از نظر قانون جرم تلقی نمی‌کنند اما استفاده از فیلترشکن برای انجام عمل مجرمانه، جرم محسوب می‌شود.

مؤید باشید
سرویس مشاوره و پاسخ به سؤالات "گرداب"
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۷
کی قانون رو رعایت می کنه که, الان فیس بوک 17 میلیون نفر کاربر ایرانی داره چطور می تونن همه رو بگیرن
علی احمدی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۹
سلام
متاسفانه گرداب جان رو راست حرف نمی زنی
مگر اون هایی که فیلتر می کنید محتوای غیر مجاز مثلا علیه منافع ملی ندارن پس باید بگیم هرچی فیلتره محتوای غیر مجازه!؟
یا اینکه بیاین بگین این عمل مجرمانه چیه؟
1-مخالف شرع اسلام
2-مخالفت با سیاست های ایران
3-توهین به اشخاص و...
کدومش؟
لطفا واضصح بگید تا ما مطمئن بشیم کدوم عمل،عمل مجرمانس نریم انجامش بدیم یه وختی گیر بیفتیم!!!
مدیر پایگاه به نام خدا

دوست گرامی
با سلام و عرض ادب همانطور که در پاسخ به نظر شما در خبر "چرا فیس‌بوک فیلتر است" آمد، همان نکات جهت استحضار خوانندگاه گرامی به عرض می‌رسد:

معمولا در مواجهه با موضوعات نوپدید هرکس باید و وظیفه دارد به سمتی پیش رود که بتواند شیوه‌های استفاده را یاد بگیرد.

به عنوان مثال وقتی وسیله‌ای تهیه می‌نمایید، حتما به کاتالوگ آن مراجعه می‌کنید. طبیعتا جایی که حداقلی از حوزه آسیب ممکن است برایمان به وجود آید، بررسی‌های بسیار انجام می‌دهیم تا تصمیم نهایی اتخاذ کنیم.

اما در خصوص اینترنت که یک فضای بسیار جدی است و آسیب‌ها و تهدیدات بسیار جدی نیز دارد، تمام اقشار جامعه با سنین مختلف را می تواند تحت تأثیر قرار دهد و افراد بدون هیچ کندوکاوی به آن وارد می‌شوند و تصورشان این است که محیطی بی‌قانون است در صورتی که اگر یک صفر در آن جابجا شود، به کلی مختل خواهد شد.

بنابراین بدون قانون نمی‌شود فعالیت کرد چه به لحاظ زیرساخت و چه از نظر محتوایی.

می‌دانید پس از مدتی نیاز به وجود قانون جرائم رایانه‌ای به شدت احساس شده و لازم‌الاجرا شده است.

به نظر شما آیا فرد نباید در خصوص حوزه‌های آسیب خود بررسی و دقت نظر داشته باشد؟ وقتی این کار انجام نمی شود در امور غیراخلاقی، مقوله مقدسات، هک، نفوذ،‌ سوءاستفاده، زورگیری و ... آسیب‌های جدی می‌بیند و اولین کسی که در این حوزه ضربه می‌خورد، نهاد خانواده و فرد است نه حاکمیت.
در اینترنت اولین کسانی که ضربه می‌خورد خود کاربر و خانواده‌اش هستند و به این موضوع به هیچ عنوان نباید به عنوان یک امر بیرونی نگاه کرد.

اگر ضعفی در حوزه اطلاع‌رسان وجود دارد که این را می پذیریم، باید جداگانه بررسی کنیم و جدا از منافع و مضارش، از آن مطلع شویم.

از منافعش استفاده کنیم و خودمان را از مضارش دور نگه داریم تا بتوانیم به نتیجه مشخص برسیم وگرنه قطعا نتیجه‌ای عاید نخواهد شد.

با تشکر
سرویس مشاوره و پاسخ به سؤالات "گرداب"
حسین
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۲۳ - ۱۳۹۰/۰۲/۱۷
اگر کسی از این سرویس استفاده کنه شما یا پلیس سایبری از کجا متوجه و خبر دار میشین و برخورد میکنید
morteza
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۱
salam,
khaste nabashid,
chera systeme filtering estefade mishe k karbaran bekhan az vpn ya filter shekan estefade konan va khatarate janebio b hamrah dashte bashe?
آریا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۵
سلام
چرا ایران ترانه فیلتر هست مگه سیاسی مگه غیر اخلاقی هست شما فیلتر میکنی اگه غیر مجاز است مردم 80 درصد آهنگهای غیر مجاز گوش میدن خیلی سایت فیلتر میکنی اصلا اینترنت ببندید خیال شما و مجلس راحت شود اینقدر قانون قانون نکنند
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۲۰:۴۳ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۷
حالا کجاش رو دیدی سایت مسابقات بین المللی مسابقات برنامه نویسی هم فیلتر هست, فکر کنم کسب افتخار در مسابقات یه تهدید برای امنیت ملی هست
ناشناس
|
UNITED STATES
|
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۷
با سلام سایت www.beemp3.com که آهنگ رایگان در اختیار کاربران قرار میدهد چرا فیلتر شده است؟
مدیر پایگاه
به نام خدا

ارجمند گرانمایه 

گزارش کنید  filter@dci.ir با سلام و عرض ادب، به اطلاع می‌رساند شما باید مورد مد نظر را به آدرس

سرفراز باشید

سرویس مشاوره و پاسخ به سوالات گرداب
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۲۰:۴۴ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۷
داداش آخه وقتی سایتی فیلتر باشه باید از فیلتر شکن استفاده کرد تا بشه محتویات اون رو دید اونم که میگن جرمه
علیرضا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۲
سلام
من تغریبا همه نظرات رو خوندم ولی به جواب نرسیدم،
سوال من اینه،
اگه من از vpn برای عبور از تحریم و کد گذاری اطلاعاتم برای امنیت بیشتر استفاده کنم، آیا جرمی مرتکب شدم ؟
در ضمن، آیا vpn این توانایی رو داره که امنیت رو بالا ببره یا نه .
لطفا کمی شرح بدهید
با تشکر
مدیر پایگاه به نام خدای متعال
سلام
کاربر ارجمند
با تکیه بر موضوع اعلامی شما، با استناد به قانون جرائم رایانه ای، استفاده از وی پی ان مانعی ندارد.
با آرزوی توفیق
مدیریت سایت "گرداب"
اهورا مزدا
|
UNITED STATES
|
۲۱:۳۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۱
استفاده از نرم افزارهاي فيلترشكن يا VPN به دليل ضعف سازمان فيلترينگ ايران است كه بدون دليل هر سايتي را كه دم دستشان باشد فيلتر مي كنند يا شايد حتي اينترنت را با فيلترنت اشتباه گرفته اند .
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۷
آره شده فیلترنت
ياسمن
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۶
مگر حكومت جمهوري نبايد طبق ميل مردم ادره شود بابا وقتي مردم فيلترينگ نميخواهند چرا اينقدر اسسراااار ميكنيد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
مهدی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۵
من در بسیاری از موارد که به سایت های علمی میروم می بینم اغلب سایت ها فیلتر شده .چند وقت پیش من برای یکی از درس های دانشگاهیم که باید از طریق اینترنت مطلب پیدا می کردم ، هر چی توی این سایت و اون سایت می گشتم ، تمام سایت ها فیلتر شده بود
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۲۰:۴۶ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۷
بله این طبیعی هست, شاید پیشرفت علمی کشور بر ضد امنیت ملی هست, الله اعلم
ابی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۳
امری که باعث شده اکثر کاربران و حتی قشر خاص همسو با حکومت هم از VPN استفاده کنن ، فیلتر شدن بدون علت اغلب سایتها توسط نهاد مربوطه است.
حافظ
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۹
یک استفاده کننده به سبب های مختلف از جمله تفریحی و یا حتی علمی بعضی اوقات نیاز به فیلتر شکن پیدا می کند.ولی با توضیحات داده شده به نظر استفاده از آن خطر ناک است
با این وجود به نظر من باید سیستم فیلترینگ را در ایران تغییر داد. یعنی سیستم فیلترینگ موجود باشد ولی فیلتر شکنهایی را خود شما تولید کنید و در اختیار افراد نیازمند قرار دهید
دقیقا مثل استفاده از سلاح که فرد با توجه به نیازش که مثلا شکار هست به صورت قانونی اسلحه دریافت می کند ولی حمل اسلحه بدون مجوز جرم است.
توجه کنید که روشی که پیش گرفته شده نه تنها به نفع استفاده کنندگان ایرانی نیست بلکه به ضرر آنها نیز هست چرا که اکثر افرادی که با سایت فیلتر شده مواجه می شوند از فیلتر شکن استفاده می کنند که در نتیجه نه تنها جلوی آنها گرفته نمی شود بلکه مشکلاتی که ذکر کردید پیش خواهد آمد. نکته ی دیگر اینکه نه تنها اکثر سایت های کاربردی در اینترنت فیلتر شده اند بلکه برخی موتور های جستجو مثل یو تیوب هم فیلتر شده اند که این امر برای دانشجویان امری مضر است و از تحقیقات آنها جلوگیری می کند.
امیدوارم سروران گرامی در عقاید این امور تجدید نظر کنند ولی می دانم که نمی کنند.و این ظلمی است که برخی از شما به سبب ندانستن روا می دارید.
ای کاش می شد شکایتتان را به مقام معظم رهبری کنیم تا خودشان به خدمتتان برسد
والسلام علیکم
مصطفی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۳۰
متاسفانه این قانون شباهت بسیاری به بحث ریش طالبان داره
ناشناس
|
UNITED KINGDOM
|
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۳
واقعا متاسفم ، متاسفم براتون که اینجوری فکر می کنید.
من هنوز نفهمیدم : دلیل فیلتر شدن سایت هایی مثل Facebook چیه ؟
به جای اینکه بیاین کل سایت رو فیلتر کنین، لینک هایی رو که محتوای مجرمانه داره فیلتر کنین . ولی بعضیا به خاطر راحتی خودشون هم که شده هر چی دم دستشونه فیلتر میکنن.
همین سایت خودتون : گرداب
فیلتره. من هم تو آمریکا زندگی نمیکنم
با vpn وارد شدم . نکنه ورود به سایت گرداب هم غیرمجازه ؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۲۰:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۷
نترس این سایت هم فیلتر میشه
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۳۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴
آخه فیلترینگ هم حدی داره سایت غیر اخلاقی،فاسد،از سر تا پا گناه کبیره،بد آموز و ... رو فیلتر نمیکنند ولی می آیند سایت اجتماعی رو و حتی سایت اطلاع رسانی مثقال رو فیلتر میکنند آیا این درسته؟
ناشناس
|
UNITED STATES
|
۲۱:۵۶ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۰
این محتوای غیر قانونی که میگین چی هست ما که نفهمیدیم؟
جبار سینک
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۲:۳۶ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۴
سلام
به نظر من حالا که فیلترنت اینترینگ شده نباید در دنیای مجازی به دنبال خواسته ها مون بریم
باید در دنیای واقعی اونها رو انجام بدیم
روشنه با ای کیو 70 درصد میفهمید چی میگم
یک کاربر فیلترنت
نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد