Gerdab.IR | گرداب

آمريكا: ایران نباید از آسمان عراق استفاده کند!

تاریخ انتشار : ۲۷ اسفند ۱۳۹۰

آیا این اظهارات، هدفی جز اعمال فشار بر عراق برای بر هم زدن روابطش با ایران را دنبال می‌کند؟

به گزارش گرداب، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده، در حال رایزنی با مقامات عراقی است تا آنان را متقاعد کند، دسترسی ایران به حریم هوایی کشورشان را محدود کنند. آمریکا ادعا می‌کند ایران از طریق عراق به سوریه تسلیحات می‌فرستد.

وزارت خارجه آمریکا در حالی روز گذشته این ادعا را مطرح کرده که "نوری المالکی"، نخست وزیر عراق، پیشتر گزارش برخی نشریات آمریکایی را که ادعایی مشابه داشتند، رد کرده بود.

روزنامه "واشنگتن تایمز" که از جمله این نشریات است، با تکرار این ادعا، اظهارات "ویکتوریا نولند"، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا را در این باره نقل کرده است: «ما در مورد عبور هواپیماهای باری ایران از آسمان عراق به مقصد سوریه نگران هستیم.»

وی همچنین اظهار داشته، ایالات متحده و دیگر کشورها درصددند با عراق همکاری کنند تا این کشور درباره هر هواپیمای باری که از قلمروش می‌گذرد، اطمینان خاطر داشته باشد.

با این حال، پیش از اظهارات نولند، نوری المالکی بیانیه‌ای منتشر کرده بود، مبنی بر اینکه کشورش اجازه فرستادن تسلیحات به سوریه را نمی‌دهد. در این بیانیه آمده بود: بغداد به سمت خشکاندن ریشه‌های خشونت و تسلیحات به طور کلی و به ویژه درباره سوریه حرکت می‌کند.

این اظهارات در پی انتشار گزارش واشنگتن تایمز بیان می‌شد که در آن مدعی شده بود آمریکا در هفته‌های گذشته چندین بار از عراق و از شخص مالکی درخواست کرده که یا اجازه دسترسی ایران به حریم هوایی‌اش را لغو کند و یا اجازه دهد هواپیماهای ایرانی در خاک عراق بر زمین نشانده شده و بازرسی شوند.

در این گزارش همچنین این ادعا مطرح شده بود که ایران به تازگی بیش از سی تن سلاح از راه عراق به سوریه فرستاده است.

دولت عراق ضمن رد همه این ادعاها اعلام کرده بود، هواپیماهای ایرانی تنها کمک‌های انسان دوستانه به سوریه انتقال می‌دهند.

به نظر می‌رسد پافشاری مقامات آمریکایی بر دولت عراق در این زمینه، بیش از اینکه بر پایه‌ای مستدل صورت بگیرد، با انگیزه‌های سیاسی و برای دور کردن ایران از متحدین منطقه‌ایش انجام می‌شود. بیان این ادعاها و پافشاری بر آن، بدون ارائه هیچ سند و مدرکی، نه تنها یک اتهام زنی صرف است، بلکه زیر سؤال بردن حاکمیت ملی عراق نیز به شمار می‌رود.

در همین راستا، برخی مقامات آمریکایی، از جمله ژنرال "مارتین دمپسی" در اظهاراتی آشکار و مداخله جویانه، مدعی شده‌اند عراق توانایی نظارت بر حریم هوایی خود را ندارد و باید همه هواپیماهای ایرانی تک به تک بازرسی شوند.

اکنون می‌پرسیم که آیا این اظهارات، هدفی جز اعمال فشار بر عراق برای بر هم زدن روابطش با ایران را دنبال می‌کند؟

منبع: تابناک