Gerdab.IR | گرداب

بات‌ها علیه مردم؛ شبکه نفوذ سایبری چگونه عمل می‌کند؟ +فایل

فضای مجازی در سراسر دنیا به میدان گاه بات‌ها و ترول‌ها برای نفوذ در افکار عمومی و جنگ روانی تبدیل شده است.
۲۸ اسفند ۱۴۰۱

آشنایی مقدماتی با قلدری سایبری

همانطور که استفاده از فناوری تکامل یافته، توانایی قلدری نیز افزایش یافته است. قلدری که زمانی محدود به مدرسه یا محله بود، اکنون به دنیای آنلاین منتقل شده است. قلدری از طریق استفاده از فناوری به عنوان "قلدری سایبری" شناخته می‌شود.
۱۶ اسفند ۱۴۰۱

پرونده / سامانه‌های هوشمند در خدمت مردم‌سالاری دینی

هوش مصنوعی در سیاست این توانایی را دارد که نحوه‌ی اجرای سیاست را به کلی تغییر دهد.
۰۷ اسفند ۱۴۰۱

پرونده / تحول دیجیتال چیست؟

در ابتدایی‌ترین سطح، تحول دیجیتال شامل استفاده از فناوری‌های دیجیتال برای تغییر فرآیند کسب‌وکار به منظور کارآمدتر کردن یا مؤثرتر شدن آن است.
۰۶ اسفند ۱۴۰۱

پرونده / سن موبایل برای کودکان

تکنولوژی به شکل کلی برای بچه‌ها مضر نیست، اما شرط سنی برای آن وجود دارد. آسیب استفاده از موبایل برای کودکان می‌تواند از طیف جسمی تا طیف روانی را در بربگیرد.
۳۰ بهمن ۱۴۰۱

کاوش در جام جهانی ۲۰۲۲ با استفاده از علم شبکه

الگوریتم‌های هوشمند جه تحلیلی از جام جهانی ارائه می‌کنند؟
۲۳ بهمن ۱۴۰۱

تصاحب ۲۰ درصد مشاغل توسط ابزار‌های هوش مصنوعی در آینده

با پیشرفت ابزار‌های هوش مصنوعی مثل ChatGPT، انتظار می‌رود که برخی از مشاغل انسانی حذف شوند و جای خود را به این ابزار‌ها بدهند.
۰۳ بهمن ۱۴۰۱

هوش مصنوعی چگونه دولت را متحول می‌کند؟

هوش مصنوعی ارتباط تنگاتنگی بر انجام فرآیند‌های دولت الکترونیک دارد به طوری که به‌کارگیری آن باعث بهبود عملکرد دستگاه‌ها و خدمات آن‌ها می‌شود.
۰۵ دی ۱۴۰۱

پرونده / کاربردهای اینترنت رفتارها

پیش از پرداختن به اینترنت رفتارها، ابتدا باید اینترنت اشیا را تعریف کرد. اینترنت اشیا شبکه‌ای از اشیای فیزیکی به هم پیوسته است که اطلاعات و داده‌ها را از طریق اینترنت جمع‌آوری و مبادله می‌کند و در دامنه‌ پیچیدگی خود به طور مداوم در حال گسترش و تکامل است؛ یعنی روشی که در آن دستگاه‌ها به هم متصل می‌شوند، محاسباتی که می‌توانند توسط این اشیا به طور مستقل پردازش شوند و داده‌هایی که در ابر ذخیره می‌شوند، مدام به روشی پیچیده‌تر تکامل می‌یابند.
۰۴ دی ۱۴۰۱

پرونده / انحصارطلبی غول‌های فناوری ۹: دستیار‌های صوتی

انحصارطلبی از موضوعاتی است که وقتی به گوشمان می‌رسد به‌احتمالِ زیاد یاد فعالیت‌های اقتصادی و اشخاص غیرقانونی به‌خصوص در حوزۀ اقتصاد می‌افتیم.
۲۱ آذر ۱۴۰۱