Gerdab.IR | گرداب

فناوری - فناوری‌های نوین

دبیرکل سازمان ملل: استفاده تسلیحاتی از هوش مصنوعی یک نگرانی بزرگ است

آنتونیو گوترش درباره استفاده از هوش مصنوعی برای اهداف و برنامه‌های نظامی ابراز نگرانی کرد و گفت که دولت‌ها باید خطراتی را که در این زمینه وجود دارد، کاهش دهند.
۱۸ خرداد ۱۴۰۲

هوش مصنوعی ۴ هزار آمریکایی را بیکار کرد (+فیلم)

شرکت‌های آمریکایی علت اخراج ۳۹۰۰ نفر از کارکنان خود را استفاده از هوش مصنوعی عنوان کردند، که حدود ۴.۹ درصد از کاهش مشاغل در ماه می‌در سراسر این کشور را شامل می‌شود.
۱۸ خرداد ۱۴۰۲

هواوی به‌زودی از رقیب تازه‌ی چت‌جی‌پی‌تی رونمایی می‌کند

مدل PanGu Chat متعلق به شرکت هواوی دارای ۱.۰۸۵ تریلیون پارامتر است که از نظر قابلیت مکالمه با مدل GPT-۳.۵ قابل مقایسه خواهد بود.
۱۷ خرداد ۱۴۰۲

روبوتاکسی‌های شرکت یاندکس به مسکو رسیدند (+ فیلم)

روبوتاکسی‌های شرکت یاندکس به‌طور آزمایشی در مسکو شروع به فعالیت کردند.
۱۷ خرداد ۱۴۰۲

پهپاد هوش مصنوعی اپراتور انسانی خود را کشت!

در محیط شبیه‌سازی‌شده در طی یک آزمایش در ارتش آمریکا، پهپاد نیروی هوایی تحت کنترل هوش مصنوعی، تصمیم گرفت اپراتور انسانی خود را به قتل برساند.
۱۷ خرداد ۱۴۰۲

سبقت چین از آمریکا در توسعه مدل‌های زبانی هوش مصنوعی

بر طبق گزارش موسسات تحقیقاتی، سازمان‌های چینی در سه سال گذشته ۷۹ مدل زبان بزرگ (LLMs) را برای توسعه الگوریتم‌های پیشرفته هوش مصنوعی ایجاد کرده‌اند.
۱۰ خرداد ۱۴۰۲

ارزش بازار ان‌ویدیا از مرز یک تریلیون دلار گذشت

ان‌ویدیا از ابررایانه جدید خود رونمایی کرد و اندکی بعد به لطف افزایش تقاضای شرکت‌های مختلف به خاطر موج هوش مصنوعی، قیمت سهام این شرکت ۵ درصد افزایش پیدا کرد.
۱۰ خرداد ۱۴۰۲

هوش مصنوعی به زودی ذهن انسان‌ها را می‌خواند

تیمی تحقیقاتی در سنگاپور با استفاده از دستگاه اسکن و هوش مصنوعی، روشی پایه‌ای برای رمزگشایی از اسکن‌های مغزی و بازتولید تصاویری که افراد در ذهن خود تصور می‌کنند، ابداع کرده است؛ این اختراع می‌تواند مهارت‌های ارتباطی افراد دچار معلولیت را متحول کند.
۱۰ خرداد ۱۴۰۲

«بینگ»؛ محبوب‌ترین موتور جستجوی چینی

موتور جستجوی مایکروسافت بینگ با پیشی گرفتن از رقیب چینی خود «بایدو» در صدر فهرست پراستفاده‌ترین موتورهای جستجوی دسک‌تاپ در چین قرار گرفت.
۱۰ خرداد ۱۴۰۲

حذف ۸۰ میلیون شغل تا سال ۲۰۲۸ تحت تاثیر هوش مصنوعی

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ٨٣ میلیون شغل در جهان تا سال ۲۰۲۸ حذف و ۶٣ میلیون شغل با تأثیر از تورم، کندی رشد و هوش مصنوعی ایجاد می‌شود و اگر برنامه‌ریزی در جهت آموزش‌های متناسب با مشاغل آینده و آینده مشاغل نداشته باشیم، سهم ما درصد بالایی از بیکاری خواهد بود.
۰۹ خرداد ۱۴۰۲