Gerdab.IR | گرداب

راه‌اندازی سامانه‌ای برای رتبه بندی شهر‌ها در شاخص هوشمندسازی

رئیس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران: در فاز دوم شهر‌های بزرگ با جمعیت ۵۰۰ هزار تا یک میلیون نفر و در فاز سوم شهر‌هایی با جمعیت ۲۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار نفر پیش بینی شده است.
۱۱ آذر ۱۴۰۰

پرونده: سیستم عامل هارمونی هواوی؛ پایانی بر سلطه‌ی گوگل و اپل؟

نام سیستم عامل جدید هواوی هارمونی او.اس اعلام شده است. این روزها سیستم عامل هارمونی در سراسر جهان نقل محافل است، چرا که نه تنها رقیب اندروید است، بلکه به احتمال قوی توان رقابت با ios را نیز در آینده‌ی نزدیک داشته باشد.
۱۰ آذر ۱۴۰۰

پرونده: اینترنت ماهواره‌ای و شرکت‌های ارائه دهندۀ آن (قسمت سوم و چهارم)

اینترنت ماهواره‌ای اکنون تقریباً در همه جای آمریکا در دسترس است. همچنین مشکل عدم دسترسی مناطق روستایی و دور از آبادی به اینترنت از این طریق برطرف خواهد شد.
۰۹ آذر ۱۴۰۰

هشدار چین درباره متاورس

روزنامه ارتش آزادی‌خواه خلق در مقاله‌ای که روز جمعه منتشر شد، نوشت متاورس می‌تواند یک تجربه تماشای رسانه همه‌جانبه را ارائه دهد؛ و چنین محتوایی می‌تواند به نوبه خود با ایجاد تمایل عمومی برای صلح، تاثیر رسانه را هم تقویت کند.
۰۹ آذر ۱۴۰۰

پرونده: آشنایی با مهم‌ترین الگوریتم‌های هوش مصنوعی در بازی‌های ویدیویی (بخش اول)

اگر تا به حال یک بازی ویدیویی انجام داده باشید، شما با هوش مصنوعی برخورد داشته‌اید. مهم نیست که بازی‌های ماشین‌سواری مانند جنون سرعت را ترجیح می‌دهید، یا بازی‌های استراتژیکی مثل تمدن و یا بازی‌های تیراندازی مثل کانتر استریک . در تمام این بازی‌های عناصری وجود دارد که توسط هوش مصنوعی کنترل می‌شود.
۰۸ آذر ۱۴۰۰

برنامه ایران برای بهره‌برداری از ۳ ماهواره/ تلاش برای نگه داشتن نقطه مداری در فضا

دستیابی به مدار ۳۶ هزار کیلومتری، کاربردی کردن و شتاب‌دهی به صنعت فضایی و بهره‌برداری از سه ماهواره مخابراتی و سنجش از دور، از جمله اهداف دولت سیزدهم در صنعت فضایی کشور است تا از این طریق کاستی‌های ۱۰ سال اخیر را جبران کند.
۰۸ آذر ۱۴۰۰

استفاده از هوش مصنوعی برای توان‌بخشی بیماران

هوش مصنوعی کاربرد‌های بیشماری در صنعت سلامت دارد. این فناوری، زندگی بیماران، پزشکان و کار‌های بیمارستان را با انجام عملیات‌هایی که به طور عمومی توسط انسان‌ها انجام می‌گیرد آسان می‌کند.
۰۶ آذر ۱۴۰۰

تولید ابرپردازشگر با قابلیت ۶ هزار میلیارد عملیات در ثانیه در ایران

ابرپردازشگر ایرانی با قابلیت ۶ هزار میلیارد عملیات در ثانیه، امکان پردازش تمام اطلاعات از جمله داده متنی، تصاویر، ویدیو و صوت را در کوتاه‌ترین زمان ممکن ایجاد کرده است.
۰۴ آذر ۱۴۰۰

تولید هولوگرام‌های ضدسرقت و شفاف توسط شرکت دانش بنیان داخلی

یک شرکت دانش بنیان داخلی موفق به ساخت هولوگرام‌های ضد سرقت و شفاف کرده که برای اسناد امنیتی در کشور از آن‌ها استفاده می‌شود.
۰۲ آذر ۱۴۰۰

طراحی هوش مصنوعی برای تشخیص محموله‌های قاچاق حیات وحش

محموله‌های قاچاق حیات‌وحش به علت ریسک پایین و ارزش افزوده بالا به تجارتی سیاه و کثیف پس از مواد مخدر، تجارت انسان و اسلحه تبدیل شده است.
۰۲ آذر ۱۴۰۰