Gerdab.IR | گرداب

آرشیو پرونده ویژه
متاورس

متاورس

این واژه از ترکیب پیشوند Meta (به معنی فراتر) و واژۀ Universe (به معنی جهان) ساخته شده است و منظور جهانی مجازی است که مستقل از افراد و دارای تداوم است. چنین جهان مجازی دیگر صرفاً فراری از واقعیت نیست، بلکه جایگزین آن است و با جهان واقعی هم‌پوشانی دارد.
فناوری های فردا

فناوری های فردا

با افزایش تاثیرات فضای سایبری بر زندگی روزمره انسان هر روزه نیازهای جدید و وابسته به این فضا احساس می‌شود. امنیت سایبری، بیمه سایبری و ارتباطات سایبری از جمله این نیازهای جدید این فضا هستد که در این مجموعه پرونده آن ‌ها را بررسی می کنیم.
سواد رسانه

سواد رسانه

نداشتن سواد رسانه باعث می گردد تا عامه مردم بدون تحقیق و با خواندن مطالب دروغ و فاقد از ارزش علمی تحت تاثیر قرارگرفته و عملا مورد سواستفاده افکار و رفتار صاحبان سیاست و کلاه برداران حرفه ای قرار گیرند. در هرصورت می توان دریافت که عملا بی سوادی در حوزه رسانه خطرناک تر از نداشتن سواد خواندن و نوشتن خواهد بود.
خانوداه و فضای مجازی

خانوداه و فضای مجازی

از زمانی که اینترنت وارد فضای زندگی انسان شده تا به امروز، علی رغم تمام محاسن و مزایای آن، یکسری دغدغه‌ها و نگرانی‌هایی را بر خانواده ها تحمیل نموده است. در این مجموعه مقالات به برخی از این آسیب ها و راه هایی برای درآمدن از مخاطات آن آشنا شوید.
پردازش کوانتوم

پردازش کوانتوم

کامپیوتر‌های کوانتومی برای حل مسائلی برنامه ریزی شده اند که کامپیوتر‌های معمولی نمی توانند آن‌ها را حل کنند.
انحصارطلبی غول های فناوری

انحصارطلبی غول های فناوری

در این پرونده گزارش هایی از انجصارطلبی شرکت های بزرگ فناوری بخوانید.
شهر هوشمند

شهر هوشمند

شهرهایی که بر پایه فناوری ارتباطات و اطلاعات و بر مبنای صفر و یک ساخته می شوند، در این نوع شهر همه چیز به صورت مجازی و هوشمند کنترل و اداره می شود و نیازی به حضور فیزیکی کمتر است.
حکمرانی مجازی

حکمرانی مجازی

شبکه‌های اجتماعی پدیده نوظهوری هستند که شیوه جدیدی از ارتباطات را امکان‌پذیر کرده‌اند. مسئله قانون‌گذاری برای شبکه‌های اجتماعی از اهمیت زیادی برخوردار است که نیاز به شناخت دقیق این پدیده و و واکاوی پیامدهای آن دارد.
قانون گذاری رمزارز

قانون گذاری رمزارز

گزارش ها و پرونده هایی با موضوع رمزارزها و اقتصاد دیجیتال بخوانید.
امنیت سایبری

امنیت سایبری

امنیت سایبری حفاظت از سیستم‌های متصل به اینترنت از قبیل سخت‌افزار، نرم‌افزار و داده‌ها از تهدیدات سایبری است. این روش توسط افراد و شرکت‌ها برای حفاظت در برابر دسترسی غیر مجاز به مراکز داده‌ها و دیگر سیستم‌های کامپیوتری استفاده می‌شود.
اخبار جعلی

اخبار جعلی

اخبار جعلی یا فیک‌نیوز اشاره به دروغ‌هایی دارد که آگاهانه و عامدانه ساخته شده و در قالب خبر منتشر می‌شوند تا مردم را گمراه کنند.
هوش مصنوعی

هوش مصنوعی

به‌کارگیری هوش مصنوعی در سراسر حیطه‌های زندگی در حال گسترش است. در سال ۲۰۲۰، ۴.۲ میلیارد دستیار صوتی دیجیتال در دستگاه‌هایی در سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفته است و پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۲۴ تعداد این دستیار‌های صوتی به ۸.۴ میلیارد واحد می‌رسد.
بازی وارسازی

بازی وارسازی

بازی‌های ویدئویی می‌تواند به‌عنوان ابزاری برای بازنمایی ایدئولوژی‌های فرهنگی و سیاسی، آموزش و تربیت و ... استفاده شود. چنین رویکردی تحت عنوان بازی‌وارسازی معرفی می‌شود.
اینترنت ماهواره ای

اینترنت ماهواره ای

اینترنت ماهواره‌ای توانایی انتقال و دریافت داده ها از یک دیش ماهواره‌ای نسبتاً کوچک روی زمین و برقراری ارتباط با ماهواره است.
حریم خصوصی

حریم خصوصی

گزارش هایی درباره حریم شخصی و حقوق فرد در دنیای سایبری بخوانید.
تقابل سایبری آمریکا و روسیه

تقابل سایبری آمریکا و روسیه

گزارش هایی درباره جنگ نرم و سایبری آمریکا و روسیه به ویژه در زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بخوانید.
پروژه عنکبوت

پروژه عنکبوت

مرکز بررسی جرایم سازمان یافته پروژه عنکبوت را در اینستاگرام با موفقیت به پایان رسانده است.
مطالعات بازی های ویدیویی

مطالعات بازی های ویدیویی

بازی های ویدیویی در عرصه ارتباطات فرهنگی و سرگرمی در جامعه کنونی نقش پررنگی را ایفا می کنند، بازی های ویدئویی امروزه جز محبوب ترین سرگرمی های جوانان و نوچوانان هستند.
BRG

BRG

پروژه‌های کلاهبرداری،با تبلیغات گسترده خود را در قالب فعال حوزه رمز ارز به مردم قالب کرده و مردم نیز به سادگی فریب شعارهای «زود پولدار شوید» را می‌خورند.
۱