Gerdab.IR | گرداب

سواد رسانه

نداشتن سواد رسانه باعث می گردد تا عامه مردم بدون تحقیق و با خواندن مطالب دروغ و فاقد از ارزش علمی تحت تاثیر قرارگرفته و عملا مورد سواستفاده افکار و رفتار صاحبان سیاست و کلاه برداران حرفه ای قرار گیرند. در هرصورت می توان دریافت که عملا بی سوادی در حوزه رسانه خطرناک تر از نداشتن سواد خواندن و نوشتن خواهد بود.
آرشیو پرونده ویژه
پرونده/ افزایش اثربخشی سواد رسانه‌ای در زمان گسترش اخبار جعلی
آموزش ۰۹ خرداد

پرونده/ افزایش اثربخشی سواد رسانه‌ای در زمان گسترش اخبار جعلی

امروزه بخش وسیعی از زندگی روزمره‌ی انسان‌ها در فضای مجازی می‌گذرد. حتی لازم به یادآوری نیست که همه‌گیری کرونا نیز چطور به مجازی شدن بیشتر زندگی انسان‌ها دامن زده است و قوانین مربوط به قرنطینه، آدمیان را در خانه‌ها محبوس و در فضای مجازی اسیر کرده است.
چگونه بر استفاده کودکان از رسانه ها نظارت کنیم؟
۱۲ مهر

چگونه بر استفاده کودکان از رسانه ها نظارت کنیم؟

پنج سال اول زندگی نقش مهمی‌در تمام زندگی دارد. برخی اعتقاد دارند شخصیت اصلی هر فرد تا پنج سالگی شکل می‌گیرد و رسانه در شکل‌گیری این شخصیت به اندازه شش هزار ساعت نقش دارد. خانواده ها با مدیریت زمان فرزندان خود در این برهه می توانند، آنها را از آثار مضر رسانه ها تا حدود زیادی دور نگهدارند.
گرافیک ۱۸ مهر

اینفوگرافیک/ چگونه هک نشویم؟

شرکت آمریکایی سیمنتک، پیش‌بینی می‌کند که حملات سایبری در حال افزایش هستند و در این میان، شـرکت‌ های تجاری بیـشـــتر هدف این حملات قرار خواهند گرفـت.
پرونده: آیا بازی «فورتنایت» می‌تواند نسخه بعدی اینترنت باشد؟ (+ عکس و فیلم)
شبکه های اجتماعی ۱۲ تير

پرونده: آیا بازی «فورتنایت» می‌تواند نسخه بعدی اینترنت باشد؟ (+ عکس و فیلم)

اگر اهل دنبال کردن داستان‌های علمی تخیلی باشید، احتمالاً مشاهده کرده‌اید در بعضی از این داستان‌ها، جهانی مجازی توصیف می‌شود که افراد از طریق دستگاه‌هایی به آن متصل می‌شوند و اکثر فعالیت‌های خود را در آن جهان مجازی انجام می‌دهند. چنین جهان مجازی را متاورس (Metaverse) یا فراواقعیت می‌خوانند.
دولت الکترونیک ۱۸ دی

استفاده کودکان از تلفن همراه را امن نگه دارید

رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ با اشاره به آسیب پذیری کودکان در استفاده از تلفن همراه و تهدیدات امنیتی فضای مجازی، راهکارهایی را برای کاهش آسیب پذیری کودکان به والدین ارائه کرد.
دولت الکترونیک ۳۰ دی

کودکان را در فضای مجازی تنها نگذارید

به فرزندان خود بیاموزید از گشودن پیام‌هایی که از افراد ناشناس با عناوین جذاب و عکس‌های خاص دریافت می کنند اجتناب کنند زیرا ممکن است سبب انتشار بدافزار در سیستم کاربران و فرزندانشان شود.