رسانه های مختلف بین‌المللی به پوشش خبر رمزگشایی از پهپاد جاسوسی آمریکا که از سوی سپاه پاسداران صورت گرفت، پرداختند.
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۱ - ۰۹:۲۹
کد خبر: ۱۰۵۰۴
به گزارش گرداب، خبر رمزگشایی پهپاد جاسوسی آمریکا به دست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشت.

سردار "امیرعلی حاجی‌زاده" فرمانده نیروی هوافضای سپاه جدیدترین اطلاعات به دست آمده از رمزگشایی پهپاد جاسوسی آمریکا (RQ170) را اعلام کرد.

آغاز ساخت نسخه‌ای از پهپاد جاسوسی آمریکا بازتابی در رسانه‌های جهان داشت که بخشی از این بازتاب‌ها به شرح زیر است:

شبکه "راشاتودی" روسیه در بازتاب این خبر به بخشی از سخنان سردار حاجی‌زاده اشاره کرد که خطاب به آمریکا اعلام کرده بود: «آمریکایی‌ها باید بدانند که ما تا چه اندازه در این هواپیما نفوذ کرده‌ایم. کارشناسان ما فهم کاملی از قطعات و برنامه‌های این پهپاد دارند.»

این شبکه در حالی به این بخش از سخنان حاجی زاده اشاره کرد که پیشتر پنتاگون اعلام کرده بود که امنیت این پهپاد مانع نفوذ مهندسان ایرانی به فناوری آن می‌شود.

"خلیج تایمز" نیز با منعکس کردن بازتاب این خبر به نقل از رسانه‌های ایرانی نوشت که ایران مهندسی معکوس پهپاد جاسوسی آمریکا را که چندی پیش در خاک ایران به وسیله مقامات این کشور فرود آمد، تکمیل کرده و هم‌اکنون ساخت یک نسخه از این پهپاد را آغاز کرده است.

روزنامه صهیونیستی "جروزالم پست" نیز در بازتاب این خبر عنوان کرد که ایران شبیه‌سازی پهپاد جاسوسی آمریکایی را آغاز کرد.

این روزنامه صهیونیستی نیز به نقل از رسانه‌های ایران ادامه داد که ساخت پهپاد جدید از سوی ایران بر اساس داده‌هایی است که از هواپیمای جاسوسی آمریکا به دست آمده است.

بر اساس این گزارش، پهپاد "آر کیو 170" آمریکا از سال 2010، به طرز وسیعی در افغانستان و پاکستان مورد استفاده قرار گرفته و به گفته تحلیلگران نقش بسزایی در دستگیری "اسامه بن لادن" رهبر القاعده داشته است.

این روزنامه سپس به تمایل برخی کشورها در خصوص دستیابی به اطلاعاتی درباره این پهپاد آمریکایی اشاره کرد و نوشت که چین و روسیه تاکنون تا حد زیادی در خصوص این هواپیما ابراز تمایل کرده‌اند.

خبرگزاری انگلیسی "رویترز" نیز با انتشار بازتاب این خبر بر این بخش از این خبر متمرکز شد که ایران در واکنش به اظهارات پیشین مقامات آمریکایی که اعلام کرده بودند که ایران نمی‌تواند به اطلاعات ارزشمند این پهپاد دست یابد اعلام کرده: آمریکایی‌ها باید بدانند که ما تا چه اندازه به این هواپیما نفوذ کردیم. کارشناسان ما فهم کاملی از قطعات و برنامه‌های این پهپاد در اختیار دارند.

رویترز در پایان گزارش خود اینگونه نوشت: این نگرانی‌ وجود دارد که فناوری پیشرفته به دستان افرادی بیافتد که در حال گسترش هواپیماهای بدون سرنشین هستند و نگرانی‌هایی نیز در خصوص پوشش خاص سطح این هواپیما وجود دارد.

روزنامه‌ انگلیسی "گاردین" و شبکه آمریکایی "فاکس‌نیوز" نیز با انتشار بازتاب این خبر عنوان کردند که ایران ساخت نسخه هواپیمای جاسوسی آمریکا را آغاز کرده است.

خبرگزارش آمریکایی "آسوشیتدپرس" نیز با انتشار بازتاب این خبر به گوشه‌ای از سخنان سردار حاجی‌زاده در خصوص رمزگشایی این پهپاد اشاره کرد و گفت که ایران روز یکشنبه اعلام کرد که با مهندسی معکوس هواپیمای جاسوسی آمریکا که به تسخیر سپاه درآمده بود، ساخت یک نسخه از این هواپیما را آغاز کرده است.

آسوشیتدپرس سخنان حاجی‌زاده را منتشر کرد و به نقل از وی در واکنش به مقامات آمریکایی که گفته بودند ایران نمی‌تواند اطلاعات ارزشمند این پهپاد را رمزگشایی کند، گفت: «زیر مجموعه‌های این هواپیما برای پاره‌ای از اشکالات فنی در اکتبر 2010 مطابق با 25 مهر 1389 در کالیفرنیا بوده، سپس این هواپیما پس از اصلاح و تست های پروازی در نوامبر 2010 مطابق با 28 آبان 1389 به قندهار آمده و پرواز داشته که ظاهرا در آن زمان نیز یک سری اشکالاتی که نتوانسته اند آن را برطرف کنند مشاهده شده است.»

فرمانده نیروی هوافضای سپاه تصریح کرد: «زیر مجموعه های این پهپاد همچنین دوباره در دسامبر 2010 برای رفع اشکالات جدید به فرودگاهی نزدیک لس انجلس برده شده و پس از انجام عملیات اصلاح و تستهای پروازی و زیر سیستم‌ها که همان سنسورها و تجهیزات این هواپیما است مجددا به قندهار بازگردانده شده است.»

وی با بیان اینکه ما تمام اطلاعات و نرم افزار این هواپیما را به دست آورده‌ایم، تاکید کرد: «این هواپیما همچنین در دو هفته قبل از کشته شدن بن لادن در محل کشته شدن این فرد در پاکستان پرواز داشته است.»

حاجی‌زاده ادامه داد: «اگر ما به نرم افزارها و هاردهای این هواپیما دست پیدا نکرده باشیم، نمی‌توانستیم این موضوعات را به دست بیاوریم. متخصصان ما کاملا به بخش‌ها و برنامه‌های این هواپیما مسلط هستند.»

تمامی این رسانه‌ها اشاره کردند که آمریکا نگران است که ایران و کشورهای دیگر با استفاده از مهندسی معکوس به فناوری پیشرفته‌ای از این پهپاد دست یابد که به اپراتورها اجازه می‌دهد تا مظنونین به ترور را از ارتفاع دهها هزار پایی از هوا شناسایی کنند.

منبع: فارس


برچسب اخبار:
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱۰
mohammed yasin
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۴
علم اگر در ثریا نهفته باشد رمز آن به ید توانای ایرانیان باز میشود چه برسد رمزگشاییRQکه با IQ پارس واشود . عبری کوچولو داریمت.اولته
never say never
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۴
بیایید در یک اقدام سر شکن ، تصویر باز شده ی این هواپیما را نمایش دهید تا مردم ایران پس از ضربه های روحی و تهدید ها ، تمسخر ها و تحریم ها و دین ستیزی ها و .... کمی بخندد ، شاد باشد ، مردم بتوانند به دانشگاه اعتماد کنند و به سپاه و نیرو های امنیتی بتوانند دل خوش کنند
پاسخ ها
mh.absalan@yahoo.om
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۶
اگر لازم بشود اقدام میشه
علیرضا
|
UNITED KINGDOM
|
۰۲:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۶
ای حالی میده این آمریکای ها رو عصبی مکنیم
پوريا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۷:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۷
غرور و افتخار براي ايران اسلامي .
تشكر ميكنم سربازان امام خامنه اي
[جمشید
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۹
الهم عجل لولییک الفرج ما با دو بال شهادت و ولایت ،آمریکا وغاصبان صهیونیست، نوکران وایادی دست نشانده داخلی وخارجی شان رانابود خواهیم کرد .لبیک یا مولی خامنه ای
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۶
لعنت بر آمریکا
مهدی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۳
ایران سلاحی مثل امام حسین علیه السلام و عشق به شهادت داره که این چیزا در مقابلش هیچی هستش.
ما هر چه داریم از دینمون داریموهر جا به خدا توکل کردیم پیروز شدیم هر چند هیچ نداشتیم و هر جا به خودمان مقرور شدیم شکست خوردیم هر چند که همه نوع تجهیزات داشتیم
یا علی
مهدی بستگانی
|
POLAND
|
۲۰:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۰
سیر پیروزیهای سپاه اسلام مدام باد انشاالله
احمدزمزم
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۱۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۹
احساس غرورمیکنم
نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد