Gerdab.IR | گرداب

رزمایش جنگ نرم

تاریخ انتشار : ۲۴ خرداد ۱۳۸۹

حوادث پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری در سال گذشته اگرچه تلخی‌هایی داشت و سبب گردید که نظام اسلامی نتواند به درستی از دستاوردهای درخشان آن در عرصه داخلی و بین‌المللی بهره گیرد، اما همان حوادث تلخ منشأ فرصت‌های ذی‌قیمتی برای نظام اسلامی گردید که تحلیل و تبیین دقیق آن، می‌تواند ما را در عرصه‌های مختلف داخلی و بین‌المللی یاری رساند.

گرداب- حوادث پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری در سال گذشته اگرچه تلخی‌هایی داشت و سبب گردید که نظام اسلامی نتواند به درستی از دستاوردهای درخشان آن در عرصه داخلی و بین‌المللی بهره گیرد، اما همان حوادث تلخ منشأ فرصت‌های ذی‌قیمتی برای نظام اسلامی گردید که تحلیل و تبیین دقیق آن، می‌تواند ما را در عرصه‌های مختلف داخلی و بین‌المللی یاری رساند.

حضور 40 میلیونی مردم در عرصه انتخابات هم که با نصاب 85‌درصدی جهان را غافلگیر کرد در شرایطی تجلی یافت که تنها گفتمان مطرح در عرصه انتخابات از سوی همه نامزدها تأکید بر آرمان‌ها و اصول ارزش‌های اولیه انقلاب بود. این درحالی بود که در بعضی از انتخابات گذشته طیفی از فعالان سیاسی کشور کوشیده بودند تا با تغییر گفتمانی انقلاب، مبانی تفکر سکولاریسم، توسعه سیاسی و یا جنبش دموکراسی‌خواهی و حقوق بشر و یا حتی جمهوری محض را به گفتمان غالب در عرصه سیاسی کشور تبدیل کنند.

اما یکی از پدیده‌های قابل توجه و فرصت‌های مهم انقلاب بعد از انتخابات دهم، شکست استراتژی جنگ نرم آنها علیه انقلاب اسلامی بود. پدیده جنگ نرم سناریوی جدید غرب برای تفسیر نظام‌های سیاسی در کشورهای هدف است که پیشینه آن به سال‌‌های پایانی قرن بیستم باز می‌گردد.

اگرچه غرب در اجرای این سناریو در برخی از کشورهای جدا شده در شوروی سابق و حتی خود روسیه توفیق داشت و برای شکست انقلاب اسلامی نیز نزدیک دو دهه برای اجرای آن سرمایه‌گذاری کرده بود، اما به دلیل حضور نیروهای انقلاب و تعلق خاطر طیف وسیعی از فعالان سیاسی نسبت به آرمان‌ها و اصول انقلاب، زمان بیشتری را برای زمینه‌سازی و پیاده کردن آن در ایران نیاز داشت، اما حوادث پس از انتخابات به رغم سرمایه‌گذاری‌های قبلی و هماهنگی‌های پنهان قدرت‌های بیگانه با سران داخلی فتنه، این تصور را در آنها ایجاد کرد که متناسب‌ترین زمان برای اجرای این سناریو علیه انقلاب اسلامی، بعد از انتخابات دهم است و لذا تمامی ظرفیت، امکانات و نیروی خود را برای اجرای آن در ایران به کار گرفت و به تعبیری همه سرمایه خود را که سال‌ها اندوخته بود، هزینه کرد.

به جز معدودی عناصر معاند و کینه جو علیه انقلاب اسلامی، اکنون برای توده‌های اجتماعی و حتی نخبگان و فعالان سیاسی تردیدی باقی نمانده است که آنچه که در حوادث پس از انتخابات سال گذشته ایجاد شد تنها اعتراضی به نتیجه یک انتخابات نبود که اگر بود، راه‌های زیادی برای پیگیری منطقی آن وجود داشت، بلکه حلقه سوم مواجهه استکبار و نظام سلطه با انقلاب اسلامی بود که به «جنگ نرم» تعبیر شد. مقام معظم رهبری در ترسیم این صحنه جدید مواجهه دشمن با انقلاب اسلامی می‌فرمایند «وقتی انسان تجهیز، صف‌آرایی، دهان‌های با حقد و غضب گشوده شده و دندان‌های با غیظ فشرده شده علیه انقلاب، امام خمینی، آرمان‌های نظام اسلامی را می‌بیند وجود این جنگ نرم را باور می‌کند، هرچند ممکن است عده‌ای اینها را نبینند.»

قابلیت‌های نظام اسلامی در مواجهه با جنگ نرم دشمنان، نشان داد که به رغم تفاوت‌های معنادار نظام جمهوری اسلامی با نظام سلطه در حوزه سخت ‌افزاری و نرم‌افزاری و خیانت آشکار برخی از کسانی که تمام آبرو و حیثیت خود را در سال‌های گذشته از انقلاب اسلامی داشتند، نظام اسلامی همچون عرصه‌‌های دیگر نظیر جنگ تحمیلی و توطئه‌های مختلف براندازی دشمن نظیر کودتا، تروریسم و توطئه تجزیه قومی توانست سرافراز و پیروزمند از این صحنه بیرون بیاید.
عباس حاجی نجاری
 
منبع: پایگاه خبری جوان