Gerdab.IR | گرداب

دست هاي آلوده به خون اصحاب رسانه‌اي غرب

تاریخ انتشار : ۱۷ اسفند ۱۳۸۷

بي‌بي‌سي از به خطر افتادن ثبات و صلح در خاورمیانه خبر داد؛ اما آیا آنچه بی‌بی‌سی را وا داشته است از شدت گرفتن بحران در خاورميانه سخن بگويد كشتار بيش از 130 غيرنظامي بي‌گناه در لبنان است؟

گرداب- "بي‌بي‌سي" گزارش داد يك بار ديگر ثبات و صلح خاورميانه به خطر افتاده و بحران در اين منطقه شدت گرفته است.
 
قطعا آنچه بي‌بي‌سي را وا داشته است از شدت گرفتن بحران در خاورميانه سخن بگويد كشتار بيش از 130 غيرنظامي بي‌گناه در لبنان نيست.
 
هواپيماهاي جنگنده رژيم صهيونيستي با بمباران جنوب لبنان و به‌خصوص بيروت، اين منطقه را به شهر ارواح تبديل كرده‌اند. اما به نظر مي‌رسد زندگي و جان اين غيرنظاميان كه بيشتر آنها را كودكان و زنان بي‌گناه تشكيل مي‌دهند، براي رسانه‌هايي چون بي‌بي‌سي اهميت چنداني ندارد.
 
حتی انهدام جاده‌ها، پل‌ها، شبكه‌هاي مخابراتي، ايستگاه‌هاي تلويزيوني، شبكه‌هاي آب و برق و نيروگاه‌ها نيز سبب نگراني بي‌بي‌سي از گسترش بحران در خاورميانه نيست! تبديل كشوري مدرن و پيشرفته مانند لبنان به يك ويرانه‌ همانند "غزه"، نمي‌تواند از نظر اصحاب رسانه‌اي بي‌بي‌سي، بحراني جدي تلقي شود.
 
آنچه خبرنگاران و اصحاب بي‌بي‌سي از آن تحت عنوان بحران جدي خاورميانه ياد مي‌كنند، مقاومت و مقابله به مثل "حزب‌الله" لبنان در قبال جنايات رژيم صهيونيستي است.
 
حزب‌الله لبنان در پاسخ به كشته شدن شمار كثيري از مردم بي‌گناه اين كشور از سوي جنايتكاران رژيم صهيونيستي، "حيفا"، يكي از شهرهاي اسرائيلي را هدف حملات موشكي قرار داد که در این حملات تعدادی اسرائیلی کشته شدند.
 
اكنون كه اسرائيلي‌ها نيز همانند غيرنظاميان و زنان و كودكان بي‌گناه فلسطين و لبنان كشته شده‌اند، خبرنگاران بي‌بي‌سي مستقر در اسرائيل سرانجام مهر سكوت از لب برداشته و اظهار كردند كه بحران در خاورميانه شدت گرفته است.
 
پس از حملات حزب‌الله لبنان به حيفا، خبرنگاران بي‌بي‌سي از جمله "واير ديويس" و "بن براون" ضمن بحراني خواندن اوضاع خاورميانه با چند تن از اسرائيلي‌ها مصاحبه و ترس و وحشت آنها از حملات مذكور را منعكس كردند.
 
پس از شنيدن اظهارات اين اسرائيلي‌ها، مي‌توان به عمق ترس و وحشت مردم لبنان كه شب و روز هدف حملات هوايي رژيم صهيونيستي قرار مي‌گيرند، پي برد.
 
از آغاز جنايات اخير رژيم صهيونيستي تاكنون، خبرنگاران بي‌بي‌سي هرگز از رنج و عذابي كه مردم بي‌گناه لبنان متحمل می‌شوند، مطلبي ارائه نداده‌اند و اگر حتی مطلبي هم ارائه شده باشد، آنقدر ناچيز و بي‌اهميت بوده كه از يادها رفته است.
 
اما بحران واقعي خاورميانه را بايد در خبرگزاري‌ها و شبكه‌هاي تلويزيوني کشورهای عرب مشاهده كرد. تصاوير ارائه شده از لبنان در اين شبكه‌هاي تلويزيوني، يادآور حملات 11 سپتامبر هستند.
 
بيمارستان‌هايي كه از كودكان مجروح انباشته شده‌اند و خون‌هايي كه در اثر جنايات آمريكا روي صورت آنها خشكيده شده است را بايد بحران خاورميانه ناميد. اما جنايات گسترده رژيم صهيونيستي براي اصحاب رسانه‌اي بي‌بي‌سي بحران محسوب نمي‌شود و از نظر آنها تنها حملات حزب‌الله به اسرائيل را بايد به عنوان بحران جدي انعكاس داد. تا زماني كه جنايات و اعمال وحشيانه رژيم صهيونيستي متوجه غيرنظاميان لبناني بود، بحران خاورميانه شدت نيافته بود اما به محض اين‌كه مردم اسرائيل نيز هدف حملات موشكي قرار گرفتند، تشديد بحران در منطقه محسوس شد.
 
پوشش خبري بي‌بي‌سي از وقايع خاورميانه و عدم انتشار شمار كشته‌شدگان جنايات رژیم صهیونیستی به خوبي بيانگر اين واقعيت است كه جان و زندگي مردم بي‌گناه لبنان نه تنها براي رهبران و سياستمداران بلكه براي رسانه‌هاي غرب نيز هيچ اهميتي ندارد.

بي‌بي‌سي تنها پس از حملات حزب‌الله به حيفا، تصاويري از ويراني‌هاي بيروت و ديگر شهرهاي جنوبي لبنان را به نمايش درآورد. هدف از اين كار تحريف افكار عمومي بود. بي‌بي‌سي قصد داشت نشان دهد حملات رژيم صهيونيستي براي مقابله با حملات حزب‌الله صورت مي‌گيرد، درحالي‌كه ارتش رژیم صهیونیستی چهار روز قبل از حمله حزب‌الله به حيفا، لبنان را بمباران كرده بود.
 
بي‌بي‌سي با پخش سخنان "شائول موفاز"، مدعي شد موشك‌هايي كه حزب‌الله براي حمله به حيفا از آنها استفاده كرده، ساخت سوريه است. اما از پخش اخبار مربوط به استفاده رژيم صهيونيستي از سلاح‌هاي نامتعارف مانند "بمب‌هاي فسفری" آتش‌زا عليه مردم لبنان خودداري كرد. طبق قوانين بين‌المللي استفاده از اين سلاح‌ها ممنوع است و عوارض آن قابل جبران نيست.
 
جهت‌گيري‌هاي مغرضانه بي‌بي‌سي به موارد فوق ختم نمي‌شود. "مايك وولدريج"، يكي از خبرنگاران بي‌بي‌سي با تحريف سخنان "سید حسن نصرالله"، رهبر حزب‌الله لبنان كه گفته بود در صورت ادامه جنايات رژيم صهيونيستي، حملات حيفا تكرار خواهد شد، عدم صداقت اصحاب رسانه‌اي غرب را به اثبات رساند. در انعكاس سخنان نصرالله، بخش اصلي سخنان وي يعني "در صورت ادامه جنايات رژيم صهيونيستي" حذف و تنها بخش دوم سخنان او يعني "حملات حيفا تكرار خواهد شد" انعكاس يافته بود.

متن کامل سخنان نصرالله حتی در رسانه‌هاي رژیم صهیونیستی نيز قابل دسترس بود. روزنامه‌ "هاآرتص" در انعكاس سخنان رهبر حزب‌الله نوشته بود تا زماني كه جنايات و حملات بي‌امان رژيم صهيونيستي عليه مردم لبنان و فلسطين ادامه داشته باشد، حزب‌الله نيز بدون هيچ‌گونه محدوديتي به اين حملات پاسخ خواهد داد.
 
"سي‌ان‌ان"، "اسكاي" و "فاكس نيوز" نيز نه تنها در جهت‌گيري مغرضانه خود در قبال وقايع خاورميانه از بي‌بي‌سي تبعیت نمودند، بلكه بدتر از آن عمل كردند.
 
گزارش‌هاي خبري بي‌بي‌سي و ديگر رسانه‌هاي غربي كاملاً نژادپرستانه است و واژه ديگري براي شرح اين ويژگي نمي‌توان يافت. عملكرد اصحاب رسانه‌اي در انعكاس اخبار خاورميانه اين مفهوم را مي‌رساند كه جان و زندگي مردم اسرائيل بيشتر از جان و زندگي مردم لبنان و فلسطين ارزش دارد. مرگ تعداد اندكي از مردم اسرائيل گسترش بحران ناميده مي‌شود، درحالي‌كه مرگ شمار كثيري از غيرنظاميان بي‌گناه لبناني اصلاً منعكس نمي‌شود. آيا چنين سياست‌هايي نژادپرستي نيست؟
 
مفهومی كه ورای جهت‌گيري مغرضانه رسانه‌ها در برابر وقايع خاورميانه پنهان شده، اين است كه حتی كودكان و نوزادان غرق به خون لبنان و ديگر كشورهاي عربي تروريست هستند؛ به همين دليل است كه براي رسانه‌هاي غربي دستگيري دو سرباز اسرائيلي بيش از كشته شدن ده‌ها بي‌گناه غيرنظامي لبنان اهميت دارد.
 
كشته شدن 8 اسرائيلي از كشته شدن 130 لبناني و شايد صدها غيرنظامي بي‌گناه ديگر در روزهاي آتي، مهم‌تر است؟!
 
براي اغماض و جهت‌گيري مغرضانه رسانه‌ها و پوشش خبري وقايع خاورميانه هيچ توجيهي قابل قبول نيست. مردم لبنان نيز مانند اسرائيلي‌ها مي‌توانند از مشكلات و مصائب خود كه در اثر حملات رژيم صهيونيستي متحمل مي‌شوند، سخن بگويند. خبرنگاران بي‌بي‌سي مي‌توانند انهدام و ويراني بيشتري در لبنان بيابند و همان‌گونه كه با زخمي‌هاي اسرائيلي سخن مي‌گويند، مي‌توانند از دردهاي زخمي‌هاي لبناني نيز با خبر شوند.
 
بايد پرسيد چرا آنها به رسالت خبرنگاري خود پاي‌بند نيستند؟
 
قطعاً خبرنگاران بي‌بي‌سي از مرگ مردم لبنان به اندازه مرگ غيرنظاميان اسرائيلي متأثر مي‌شوند. اما آنچه آنها را از انعكاس صحيح وقايع باز مي‌دارد، دستورات و اوامري است كه از مقامات بالاتر به آنها مي‌رسد. آنها بايد بي‌چون و چرا درخواست روسا و مقامات ارشد خود را اجرا كنند.
 
اين خبرنگاران طبق چارچوبي خاص كه از سوي مجريان و عوامل ناشناس پوشش و انعکاس اخبار در جهان طراحي شده است به انعكاس وقايع جهان مي‌پردازند و جهت‌گيري مغرضانه آنها نتيجه اجراي چنين سياستي است.
 
آنها به خوبي از قدرت لابي صهيونيسم آگاهند و مي‌دانند براي حفظ اعتبار خود نبايد از خط مشی سياسي آمريكا و اسرائیل فاصله بگيرند.

تحريف اخبار از سوي رسانه‌ها به قيمت جان تعداد كثيري از مردم بي‌گناه لبنان و رژیم صهیونیستی تمام خواهد شد. تا زماني كه رسانه‌هاي غربي اسرائیل را كشوري معرفي مي‌كنند كه هدف حملات تروريستي لبنان و فلسطين است، بحران خاتمه نخواهد يافت و تعداد كثيري از مردم بي‌گناه قرباني اين جهت‌گيري مغرضانه خواهند بود.
 
بنابراين بايد به "جرمي بودن"، "جيمز رينولدز"، "بن براون"، "واير ديويس"، "ماتیو پرايس" و ديگر خبرنگاران و مجريان ناشناس خبري گفت كه مي‌توانند با انعكاس صحيح اخبار از وقوع جنايات بيشتر ممانعت كنند و انسان‌هاي شريفي باشند. امتناع از اين كار بايد باعث شرمندگي آنها باشد.
 
منبع: anti war