Gerdab.IR | گرداب

آسوشیتدپرس:

موساد از سیا هم جاسوسی می‌کند

تاریخ انتشار : ۰۸ مرداد ۱۳۹۱

با وجود روابط پنهانی و با وجود بیانیه‌هایی که مقامات آمریکایی در آنها دوستی خود با اسرائیل را ابراز می‌کنند، مقامات امنیت ملی آمریکا، اسرائیل را به عنوان متحدی خرابکار و تهدیدی ضد اطلاعاتی به شمار می‌آورند.

به گزارش گرداب، در حالی که سران آمریکا تلاش می‌کنند تا همواره هرچه بیشتر روابط خود با رژیم صهیونیستی را افزایش دهند، مقامات اطلاعاتی آمریکا گزارش داده‌اند که اسرائیل حتی از سازمان اطلاعاتی آمریکا نیز جاسوسی می‌کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس با انتشار گزارشی از جاسوسی سازمان‌های اطلاعاتی از همتایان آمریکایی خود، خبر داد.

آسوشیتدپرس در گزارش خود به چند نمونه از مواردی که در آن‌ها وسائل و تجهیزات ماموران اطلاعاتی آمریکا در تل‌آویو مخفیانه مورد بازرسی قرار گرفته، اشاره کرده و عنوان کرده است که سیا، موساد و سازمان‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی را مسئول این اقدامات می‌داند.

در یکی از این موارد سرپرست ماموران اطلاعاتی سیا در "تل‌آویو" متوجه می‌شود تجهیزاتی که از آن‌ها از تل‌آویو برای ارتباط گرفتن با دفتر سیا در "ویرجینیا" استفاده ‌می‌کرده، مخفیانه دستکاری شده است. این واقعه را 3 تن از ماموران ارشد و سابق آژانس‌ اطلاعاتی آمریکا شرح داده‌اند.

آسوشیتدپرس این رخداد را اینطور تعبیر می‌کند که سیا حتی در اسرائیل که دوست آمریکا به حساب می‌آید نیز در معرض مراقبت و پایش قرار دارد.

در موردی دیگر نیز که به نقل از 2 مامور اطلاعاتی سابق دیگر آمریکا گزارش شده، یک افسر اطلاعاتی آمریکا پس از بازگشت به خانه خود در اسرائیل متوجه می‌شود که وسایل داخل یخچال وی جابجا شده است.

آسوشیتدپرس در ادامه می‌نویسد که این وقایع نشان‌دهنده واقعیتی است که بسیار شناخته‌شده، اما کمتر بحث شده است. اینکه با وجود روابط پنهانی بین آمریکا و نزدیکترین متحدش در خاورمیانه و با وجود بیانیه‌هایی که مقامات و سیاستمداران آمریکایی در آنها دوستی خود با اسرائیل را ابراز می‌کنند، مقامات امنیت ملی آمریکا اسرائیل را به عنوان متحدی خرابکار و تهدیدی ضداطلاعاتی واقعی به شمار می‌آورند.

در ادامه این گزارش همچنین به این نکته اشاره می‌شود که علاوه بر این موارد که در آن‌ها از خانه ماموران سیا جاسوسی شده بود، گزارش‌هایی از جاسوسی‌های مجرمانه ماموران اسرائیلی علیه افسران سیا وجود داشته است. در یکی از این موارد اسرائیل متهم به کشتن یک جاسوس مهم سیا در دوره جرج بوش، شده است.

این خبرگزاری همچنین به نقل از مقامات کنونی و سابق آمریکا عنوان می‌کند که اسرائیل در بخش خاور نزدیک آژانس اطلاعاتی آمریکا به عنوان تهدید ضد اطلاعاتی شماره یک آمریکا به حساب می‌آید.

این در حالی است که "لیر وینتراب"، یکی از سخنگو‌های رژیم صهیونیستی در واشنگتن، از روابط بسیار نزدیک میان اسرائیل و آمریکا سخن گفته و عنوان کرده است: «آژانس‌های اطلاعات و امنیت اسرائیل همکاری نزدیک، گسترده و مداومی را با همتایان آمریکایی خود دارد. آن‌ها شرکای ما در مواجه با بسیاری از چالش‌های دو جانبه هستند. هر حدس و گمان دیگری در این رابطه بی پایه و در تضاد با روح و عمل همکاری‌های امنیتی میان دو طرف است.»

پیش از این هم اخبار و گزارشاتی منتشر شده بود مبنی بر اینکه هم آژانس اطلاعاتی آمریکا و هم آژانس‌های اطلاعاتی انگلیس موسوم به ام‌آی6، به عنوان زیرمجموعه‌ای از موساد و آژانس‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی فعالیت می‌کنند.

منبع: فارس