Gerdab.IR | گرداب

عضو حقیقی شورا تشریح کرد:

جزئیات جلسه نوزدهم شورای‌عالی فضای مجازی

تاریخ انتشار : ۱۴ آبان ۱۳۹۳

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی گفت: برای ورود شورا به موضوعات مهم فضای مجازی کشور از جمله شبکه ملی اطلاعات، فیلترینگ، شبکه‌های اجتماعی و پیوست فرهنگی اینترنت پرسرعت موبایل، تهیه تقویم زمانی پیشنهاد شده که به زودی محقق می‌شود.

به گزارش گرداب، علیرضا شاهمیرزایی، عضو حقیقی شورای‌عالی فضای مجازی در گفت‌وگو با فارس با تشریح نتایج جلسه اخیر شورای عالی فضای مجازی گفت: در مورد محتوای جلسات طبق آیین نامه باید دبیر شورا اطلاع‌رسانی کند اما در کل، فضای بسیار مثبتی بر جلسه حاکم بود.

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی افزود: مهمترین حسن کار شورایی این است که دیدگاه های مختلف شنیده می‌شود و مشارکت حداکثری دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف جلب می شود. رییس جمهور با حوصله نظرات اعضا را می‌شنوند و حتی اگر با کسی شخصاً مخالف باشند، به دقت به مباحث مطرح شده توجه می‌کنند.

وی تاکید کرد: فضای مجازی آنقدر وسیع است که نمی‌توان بر اساس دیدگاه‌های چند فرد خاص، سیاست‌های کشور را تدوین و اجرا کرد و قطعاً به کار شورایی نیاز داریم.

انباشتگی موضوعات برای طرح در شورای عالی فضای مجازی
شاهمیرزایی درخصوص انباشتگی موضوعاتی که باید در جلسات شورای عالی مطرح شوند، گفت: طبق آیین نامه، دستور جلسات توسط دبیر شورا از میان پیشنهادات، جمع آوری و تنظیم شود و برای تایید به رییس شورا تقدیم می شود.

عضو حقیقی شورایعالی فضای مجازی ادامه داد: دستور جلسه اخیر «آیین‌نامه پیامک‌های انبوه» بوده است. اما اینکه چرا این موضوع انتخاب شده است، قطعاً بر مبنای استدلالاتی بوده است. علاوه بر این موضوع به پیامک محدود نمی‌شود و از آنجا که در اکثر کشورها، بیشترین سهم پیام های متنی از طرق دیگر نظیر ایمیل، نرم افزارهای پیام رسان و همچنین میکروبلاگ منتقل می‌شود، پیشنهاد دادیم آیین نامه اصلاح شود و همه این فناوری به خصوص فناوری‌های جدید نیز در نظر گرفته شوند.

تمرکزرییس جمهور بر مسائل اولویت دار فضای مجازی و پرهیز از رقابت های جناحی
وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره دلایل 5 ماه وقفه در جلسات شورایعالی و زمانبندی تشکیل جلسات آتی گفت: بهتر است در مورد آینده صحبت کنیم. رییس جمهور بر پرهیز از حاشیه سازی و رقابت‌های جناحی معتقدند باید بر مسائل اولویت دار فضای مجازی تمرکز کنیم و با سرعت به پیش رویم.

شاهمیرزایی در مورد زمان ورود شورا به سایر موضوعات مهم فضای مجازی کشور نظیر شبکه ملی اطلاعات، فیلترینگ، شبکه های اجتماعی و پیوست فرهنگی اینترنت پرسرعت موبایل، پاسخ داد: نمی توان گفت چه زمانی وارد این موضوعات می شویم چون باید ابتدا تقویم زمانی برای جلسات داشته باشیم. در این خصوص پیشنهادی از سوی اعضا ارائه شده است که ان‌شاءالله به زودی به این تقویم زمانی دست خواهیم یافت.