Gerdab.IR | گرداب

دبیر شورای‌عالی فضای مجازی:

در بحث هویت ملی در فضای مجازی با چالش روبه‌رو هستیم

تاریخ انتشار : ۲۰ آذر ۱۳۹۳

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: در عرصه جنگ سایبری باید تلاش کنیم تا با چالش مواجه نشویم و دانشگاه ها این موضوع را از مبانی نظری می بایست شروع کنند.

به گزارش گرداب و به نقل از ایرنا از مرکز ملی فضای مجازی، محمدحسن انتظاری در نشستی در دانشکده مدیریت دانشگاه علامه طباطبایی گفت: فضای مجازی و تبادل ارتباطات در بستر فناوری اطلاعات یک تعریف مرسوم فناورانه ای دارد اما در واقع فضای مجازی امتداد زندگی انسان در فناوری ارتباطات و اطلاعات است و این موضوع به خاطر این است که فضای مجازی تحولات وسیعی را در زندگی، سیاست، اقتصاد و حاکمیت به وجود آورده است.

وی با بیان این که فضای مجازی عبارت است از اشراف حاکمیت بر کل اجتماع، افزود: حاکمیت دیدگاه مرسومی که عمدتاً به بخش دسترسی می پردازد را دارد و اگر فقط نگاهمان بحث دسترسی باشد و بقیه حوزه ها را در نظر نگیریم یک فضای کاریکاتوری به وجود می آید و تنها یک بخش توسعه پیدا می کند و بخش دیگر در همان جایگاه باقی می ماند.

انتظاری تصریح کرد: توسعه بخش بسترسازی بر عهده وزارت ارتباطات است که به عنوان مثال فیبرنوری ایجاد می کند. بحث دیگر در مورد خدمات است که ارتباط مردم با مردم است که از آن جمله می توان به شبکه های اجتماعی اشاره کرد و همچنین خدمات دولت به مردم مانند سلامت الکترونیک که این موضوع را ما در بخش های محتوایی داریم و نقش اساسی در فضای مجازی کشورمان دارد. همچنین موضوع تلویزیونهای تعاملی مطرح است که بیننده فقط بیننده صرف نیست او هم تولید برنامه می کند و وارد کنش و واکنش با بقیه حوزه ها می شود که تغییر کیفی و اساسی در حوزه رسانه اتفاق می افتد.

وی اظهار داشت: بحث دیگر مربوط به امنیت کاربران است که باید اطلاعاتشان امن باشد اما متأسفانه در حال حاضر این امنیت وجود ندارد به عنوان مثال در رابطه با بحث توسعه تجارت الکترونیک باید امضای شما منحصر باشد و کس دیگری امضای شما را تقلید نکند. این امنیت باید در کلیه حوزه ها نیز شمولیت پیدا کند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود: در حال حاضر تحولات فضای مجازی بسیار سریع است و ما باید با همین سرعت حرکت کنیم اگر این گونه نشود ما دچار چالش شده و این فرصت ها برای ما تبدیل به تهدید می شود.

انتظاری با اشاره به بحث اقتصاد دانش بنیان تصریح کرد: اقتصاد فعلی کشورمان بیشتر مواد خام بنیان است به جای دانش بنیان و این یعنی ما بیشتر از کارگران استفاده می کنیم تا از نیروی فکر که این یکی از چالش ها در اعمال حاکمیت ملی است.

وی در خصوص هویت ملی در فضای مجازی افزود: ما در بحث هویت ملی در فضای مجازی با چالش روبرو هستیم، فرهنگی که در اینترنت وجود دارد متناسب با هنجارهای ما نیست.

انتظاری گفت: امروزه قدرت های جدید در عرصه اینترنت وارد شده اند که پیش از این شرکت های قدرتمند نفتی بودند اما در حال حاضر شرکت های قدرتمند شرکت هایی مثل اپل و مایکروسافت هستند.

وی اعلام کرد: مهم ترین الزام برای پیشرفت در حوزه فضای مجازی نظام حکمرانی در این فضا است که در حال حاضر این نظام وجود ندارد. ما باید نظام حکمرانی خاص خود را ایجاد کنیم که این نقش اساسی در همگرایی ذهنی دارد.