Gerdab.IR | گرداب

پدر مرحوم محسن روح الاميني از كشته شدگان فتنه بعد از انتخابات:

كساني كه دست در دست ضد انقلاب مي گذارند، دلسوز ما نيستند

تاریخ انتشار : ۲۲ تير ۱۳۸۹

خط قرمز ما از روز اول، مصاحبه با رسانه‏هاي بيگانه بود و نگران سوء استفاده ضد انقلاب بوده و هستيم. چون مطمئن هستم روح پسرم از اين بابت آزرده مي‏شد.

به گزارش گرداب، عبدالحسين روح الاميني در گفتگو با نشریه‌ی مثلث گفت: "ملت ايران يك خانواده بزرگ است كه در تلخي‏ها و شيريني‏ها مي‏داند كه چگونه كشور را اداره و مسائل را حل و فصل كند؛ ولو سخت‏ترين مصائب و مشكلات بر ما وارد شود. لذا هيچ موقع كوچك‏ترين گرايش و توجهي به خارج از مرزها پيدا نخواهيم كرد.
 
كساني كه دست در دست ضد انقلاب و كشورهاي استعماري دارند، با طرفي هم‏پيمان شده‏اند كه صدها سال خون مردم ايران را در شيشه كردند و منابع و ثروت ملي ايرانيان را غارت نموده‏اند، آن‏ها دل‌شان به حال ما نمي سوزد و منافع خودشان را پيگيري مي كنند و بسياري از مشكلات كنوني ما ريشه در برنامه هاي گذشته آن ها براي مردم ما داشته و دارد.
 
زماني سرنوشت همه ما تغيير مي كند كه خودمان را تغيير دهيم و آن گاه اصلاح حقيقي صورت خواهد گرفت. فرزند من فرزند اين آب و خاك بوده و خود ما هم متعلق به اين كشور هستيم و با توجه به گستردگي كار و پيچيدگي مباحث، اين مسأله تا كنون خوب پيگيري شده و منتظريم كاري كه به نيمه رسيده با جديت دنبال شده تا به نتيجه برسد."

متن گفت و گو با پدر و مادر محسن روح الاميني كه بعد از اعلام حكم بدوي منتشر شده، به شرح ذيل است:

خانم حقيقي! در ابتدا بفرماييد که چه زماني متوجه غيبت فرزندتان شديد؟

ـ آن زمان من تهران نبودم و براي كنگره‏اي در شهرستان حضور داشتم. هنگامي كه به تهران رسيدم، متوجه اين ماجرا شدم.

چقدر طول كشيد كه متوجه بازداشت محسن شديد؟

ـ پيگيري مي‏شد، ولي معلوم نبود كجاست؛ يعني رد مشخصي از ايشان پيدا نمي‏شد.

آخرين ملاقاتي كه با پسرتان داشتيد كي بود؟

ـ يكي دو روز قبل از ناپديد شدن وي بود.

تلاش براي پيدا كردن محسن چقدر زمان برد؟

ـ زماني از محل بازداشت پسرم مطلع شديم كه خبر شهادت ايشان به ما رسيد؛ به عبارت ديگر اصلاً به آنجا نرسيد كه بشود براي آزادي وي اقدامي صورت پذيرد.

بعد از اين حوادث اصلا خودتان رفتيد بازداشتگاه كهريزك را ببينيد؟

ـ نه، من نرفتم.

چه زماني براي پيگيري علت فوت محسن شكايت تنظيم شد؟

ـ بلافاصله بعد از اطلاع از فوت و گزارش پزشكي قانوني اين كار صورت گرفت. البته پدرشان بيشتر در جزئيات طرح و پيگيري شكايت هستند.

متهمان را خودتان ديديد؟

ـ بله، متأسفانه در دادگاه مجبور شديم آن‏ها را ببينيم.

چه واكنشي داشتند؟

ـ در جلسات اول اظهار ندامتي از سوي آنها مشاهده نكرديم.

بعداً چطور؟

ـ اقدامي را كه آن‏ها انجام مي‏دادند در قالب يك روندي بود كه خودشان شايد زياد متوجه عمق كارهاي خود نبودند. زيرا افرادي كه اين مأموران با آن‏ها سر و كار داشتند، به اصطلاح اراذل و اوباش بودند و به همين خاطر با بازداشت‏شدگان حوادث پس از انتخابات نيز همين رفتار را در پيش گرفتند و بين اين دو گروه تفاوتي قائل نبودند. شايد اگر بازداشت‏شدگان در محل ديگري بودند، اين اعمال انجام نمي‏شد . يعني محيط آن‏ها بيشتر موجب اين برخوردها مي‏شد. در حقيقت فضايي بود كه قبح قضيه براي مرتكبان اين جنايت ريخته بود.

در دادگاه چگونه با شما برخورد شد؟

ـ در دادگاه كه حساب ما جدا بود . شاكي قضيه ما بوديم.

احساس كرديد كه واقعاً در جايگاه شاكي قرار داريد؟

ـ خدا را شكر در تمام مراحل بازپرسي، تشكيل پرونده و... طوري بود كه شخصاً به يك اطمينان خاطر رسيده بودم؛ چون صحبت‏هايي كه با آيت‏الله لاريجاني انجام داديم، نشان مي‏داد رويكردها براي رسيدگي به اين مسائل جدي است. مخصوصاً وقتي خدمت مقام معظم رهبري رسيديم، از نظرات ايشان مطلع شديم. حتي بعداً هم مي‏شنيديم كه رهبر انقلاب در مورد رسيدگي به اين مسأله بارها پيگيري و تأكيد كرده‏اند؛ لذا مطمئن بودم كه تلاش‏ها نتيجه‏بخش خواهد بود.

از حكم صادره رضايت داريد؟

ـ البته جزئيات وقايع كهريزك به طور تفصيلي در پرونده آمده است. پيش از اين، آنچه ما شنيديم، تشريح اوضاع از زبان بعضي ‏ديگر از بازداشت‏شدگان همراه پسرم بود. در ثاني مدت بازداشت ايشان در آنجا 4 روز بيشتر نبود. اما براي همين مدت بيش از 18 جلد مستندات پرونده در سازمان قضايي نيروهاي مسلح جمع‏آوري شد؛ مطمئن هستيم كه قاضي مصدق روي جزئيات مسأله و وقايع رخ داده تسلط كامل داشته و اشراف ايشان به توضيحات شكات و متهمان در جريان 8 جلسه طولاني رسيدگي در دادگاه مشهود بود. لذا با تفاسيري كه گفتم حكم دادگاه بر اساس مستندات صادر شده است.

جزئيات ماجرا در دادگاه تشريح شد؟

ـ من تحمل شنيدن آن‏ها را نداشتم؛ ولي مشخص بود كه قاضي پرونده اشراف كامل را روي مسائل داشت.

‏راجع به پسرتان بيشتر صحبت كنيد. محسن به لحاظ شخصيتي و رفتاري چگونه بود؟

ـ محسن بسيار فرزند عاطفي و خيلي مهربان بود. بسيار به پدر و مادر خودش احترام مي‏گذاشت، حتي در راه رفتن دقت مي‏كرد كه جلوي ما حركت نكند. نسبت به برادران خود بسيار عاطفه به خرج مي‏داد. دانشجويان هم‏دوره او هم كه آمدند منزل ما، مي‏گفتند كه محسن با وجودي كه درس داشت، اگر كمكي از وي خواسته مي‏شد، كار خود را رها مي‏كرد تا دغدغه دوستان خود را برطرف كند و آن‏ها را در به اتمام رساندن پروژه‏هاي درسي‏شان مدد برساند.
آقا محسن حدود 2 سال درس نرم‏افزار كامپيوتر را خوانده بود. البته به دليل خصوصيات خاصي كه داشت، حتي فضاي دانشگاه هم نتوانست او را اقناع كند. روحيات ايشان بسيار منحصر به فرد بود. حرف بقيه براي محسن مهم نبود. اين‏كه دانشجوي دانشكده فني دانشگاه تهران بود، اصلاً آن را ملاك فرق قائل شدن بين خود و ديگران قرار نمي‏داد. اگر ايشان به يك مسأله‏اي مي‏رسيد، عزمش جزم مي‏شد؛ آنچه براي محسن اهميت داشت، عمل به تصميمش بود. البته در پاره‏اي مواقع كه مخالف ميل و نظر ما تصميم‏گيري مي‏كرد، تمام تلاش خود را در جهت كسب رضايت ما انجام مي‏داد.

فعاليت اجتماعي وي چگونه بود؟

ـ شايد ارتباط وسيعي با اطرافيان نداشت، ولي رابطه‏اش بسيار كيفي بود. مثلاً از مقطع راهنمايي و دبيرستان دوستاني داشت كه تا سال گذشته با آن‏ها رفت و آمد مي‏كرد. دوستان متنوعي داشت.

فعاليت‏هاي مذهبي محسن در چه حد بود؟

ـ در راهنمايي و دبيرستان عضو بسيج بود، ولي در دانشگاه تنها در يك مقطع كوتاهي حضور داشت و بعد هم كه مشغول كار برنامه نويسي، نرم افزاري و زندگي شد.

رابطه ايشان با شما بيشتر بود يا با پدرشان؟

ـ به لحاظ عاطفي بيشتر من سعي مي كردم به مسائل او رسيدگي كنم.

با پدرش چقدر راجع به مسائل سياسي مشورت مي‏كرد؟

ـ در منزل ما افراد خانواده به راحتي مي‏توانند عقايد خود را صميمانه بازگو كنند. روي مسائل طرح شده نيز بحث و گفتگو مي‏شد و با استدلال سعي در توجيه يكديگر داشتيم و تحكمي در مورد سلايق سياسي وجود ندارد.

به پيگيري مقام معظم رهبري راجع به رسيدگي به اين پرونده اشاره كرديد؛ پيگيري و تأكيدات ايشان چقدر كمك كرد كه مسئولان مسأله را جدي‏تر دنبال كنند؟

ـ من اين موضوع را به حجت‏الاسلام والمسلمين صديقي نيز عرض كردم كه موضع رهبر انقلاب نشان‏دهنده اشراف ايشان به مسائل و رويدادهاي كشور است. از طرف ديگر ورود مقام معظم رهبري به اين مسأله و تأثير آن بر پيگيري موضوع از سوي دستگاه قضا تداعي‏گر آن است كه مسئولان و مديران در حوزه‏هاي مختلف آن طور كه بايد و شايد به مسئوليت‏هاي خود عمل نمي‏كنند و باعث مي‏شود كه بالاترين مقام مملكت با تذكرات خود آن‏ها را به تحرك وادارد؛ در حالي‏كه نيازي نيست رهبري وارد جزئيات شوند و بايد خود مسئولان قبل از تذكرات ايشان به وظايف خود عمل كنند.

توصيه‏هاي ايشان چقدر در پيگيري مسائل تأثيرگذار بود؟

- خيلي، واقعاً اين از افتخارات ماست كه مقام معظم رهبري آن قدر نسبت به موضوع حساس بودند. چون مي‏توانست ضربه سنگيني به نظام وارد كند و روي نگرش مردم به ويژه جوانان تأثير منفي بگذارد. البته ناگفته نماند مسئولاني هم كه پيگير قضيه بودند، زحمات درخور تقدير و شايسته‏اي انجام دادند كه در اين بين رئيس قوه قضائيه و قاضي پرونده طي ملاقات‏هايي كه با آن‏ها داشتيم، انصافاً خيلي خوب و منصفانه با آن مسأله برخورد كردند.

شما گزارش تحقيق و تفحص مجلس از اتفاقات كهريزك را خوانده‏ايد، چقدر آن را كامل مي‏دانيد؟

ـ اين گزارش، يك اقدام مقدماتي بزرگي بود و به قوه قضائيه ارجاع شد تا آن دستگاه به موارد اشاره شده در گزارش رسيدگي كند.

منظورم ميزان رضايت شما از گزارش بود؟

ـ به نظرم كار خوبي بود؛ واقعا گزارش كاملي تهيه شد و آقايان سروري و دهقان از نمايندگان به منزل ما آمدند تا درباره مسأله پيش‏آمده گزارش داده و دلجويي كنند. از اين‏رو به عنوان نقش نظارتي مجلس تلاش شايسته‏اي انجام دادند.

موضوع قتل ندا آقا سلطان دستاويز بسياري از افراد شد تا خود را در رسانه‏هاي بيگانه مطرح و به نوعي خوراك رسانه‏اي عليه نظام تهيه كنند؛ چرا شما با وجودي كه داغي چنين بزرگ و مصيبتي جبران ناپذير داشتيد، كاملاً موضوع را داخلي و از طريق مجاري قانوني دنبال كرديد؟

ـ شخصاً اين موضوع را مسأله‏اي داخلي مي‏دانستم؛ چون در همه نهادها و سازمان‏ها امكان دارد كه افراد خاطي، بي‏مسئوليت و بي‏تعهد وجود داشته باشد و ناجا و دستگاه قضا نيز از اين امر مستثني نيستند. بنابراين كشاندن اين مسأله به فراتر از مرزها غير از آن‏كه به خانواده انقلاب كه ما نيز عضوي از آن هستيم ضربه بزند، ثمره ديگري ندارد. اما از بُعد داخلي، پيامد يك خطا به حوزه مسئوليت خطاكار بستگي دارد. هر چه جايگاه آن فرد بالاتر باشد، تبعات اشتباه و بي‏مسئوليتي نيز بيشتر خواهد بود؛ تا آنجا كه مي‏تواند جان شهروندان را به خطر بياندازد. از اين رو ضروري است كه‏ در دستگاه قضا و نيروي انتظامي به واسطه تأثيرگذاري ويژه‏اي كه در حوزه امنيت اجتماعي دارند، نظارت بيشتري صورت بگيرد تا اشتباهات به حداقل ممكن برسد.

سوالي كه در بخش قبل فراموش كردم بپرسم اين بود كه نوع ارتباط محسن با برادرانش چگونه بود؟

ـ خيلي با هم خوب بودند. اصولاً محسن بچه‏اي عاطفي بود؛ به گونه‏اي كه با هر كسي به شكل خاصي معاشرت مي‏كرد. يعني شايد با برادر بزرگ‏تر در حوزه‏هاي خاصي صحبت مي‏كرد و با برادر كوچك‏تر به فراخور علايق مشتركي كه با هم داشتند، ارتباط داشت.

رأي صادره از سوي دادگاه قابل تجديد نظر است؛ فكر مي‏كنيد ديوان عالي كشور چطور عمل كند؟

ـ آن چيزي كه ما از قاضي خواستيم، بيشتر يك حكم خداپسندانه بود. حكمي كه بازدارنده و متناسب با جرم و جنايتي كه رخ داده است، باشد. از اين رو با توجه به اشرافي كه از قاضي مشاهده كرديم، شخصاً معتقدم كه حكم دادگاه بدوي دور از افراط و تفريط بود. در جلسه اولي هم كه خانواده‏ها با قاضي داشتند، ايشان گفت كه من نه طرف شما و نه طرف متهمان هستم و بر اساس يك رويه خداپسندانه به مسأله نگاه مي‏كنم و حكم خواهم داد. بنابراين در پايان نيز ايشان حكمش را صادر كرد. در ضمن خون پاك اين جوانان، آن قدر پيامد داشت كه مسئولين نيروي انتظامي يك بازنگري كاملي نسبت به نحوه برخورد با جوانان داشته باشند، به طوري كه خود آن‏ها نيز به ما مي‏گفتند كه سعي دارند روندها و رويكردهاي آن مجموعه را اصلاح كنند؛ اين بزرگ‏ترين دستاورد اين قضيه بود. در ثاني افرادي كه در اين قضيه مقصر بودند، به دو دسته آمر و مباشر تقسيم مي‏شدند. آنچه تا به حال مورد رسيدگي واقع شده است، در پايين‏ترين سطح قرار دارد. يعني افراد اجرايي و كساني كه با ضرب و شتم و بي تدبيري منجر به اين جنايت شدند، مورد محاكمه قرار گرفتند و اميدواريم از اين سطح فراتر برود و تا رده‏هاي آمر كه مسبب اصلي فاجعه كهريزك بودند، پاي ميز محاكمه بيايند. چون اين‏ها با وجود آن كه از فضاي آنجا اطلاع داشتند و مي‏دانستند چه اتفاقاتي در آنجا رخ داده است، دستور انتقال جوانان را به كهريزك صادر كردند. با توجه به اينكه حكم مربوط به محدوده‏اي است كه اتفاق در آنجا روي داده و فقط اجرا كنندگان را در سطح رئيس، افسر نگهبان و ... شامل مي‏شود نه فراتر از آن، اميدواريم آمران قضيه نيز مانند مباشران مورد محاكمه قرار گيرند.

يعني شما پرونده‏اي به غير از پرونده فعلي را نيز دنبال مي كنيد؟

- بله، قطعاً بايد به مراحل پيش از حادثه كهريزك نيز رسيدگي شود تا مشخص شود كه تصميم‏گيران با چه منطق و رويكردي دستور انتقال بازداشت شدگان را به كهريزك صادر كردند. قطعاً مسئوليت و درجه خطاي آمران از مباشران كمتر نيست. شايد به لحاظ فيزيكي و اجرايي نقشي نداشته باشند، ولي قطعاً به عنوان افرادي كه دستور دهنده بودند، مسئوليت دارند و بايد پاسخگو باشند.

آيا ممكن است كه شما در قبال مباشران رضايت بدهيد؟

ـ اين موضوع الان مطرح نيست. چون حكمي كه الان صادر شده حكم اوليه است و قطعاً متهمان براي تجديد نظر اقدام مي‏كنند. بايد گذاشت زمان جلوتر برود.
 
****

آقاي روح‏الاميني! به عنوان اولين سوال مي‏خواهم از زمان تنظيم شكايت در قوه قضائيه بپرسم.

ـ دقيقا هشتم شهريور و بعد از چهلم فرزندم، شكايت خود را تقديم قوه قضائيه كردم و رونوشت آن را نيز همزمان به مقام معظم رهبري و رئيس مجلس دادم.

 آن زمان از پيگيري چهره‏هاي شاخص مجلس و برخي سياسيون در مورد اين مسأله اخباري منتشر مي‏شد، در اين رابطه توضيح مي‏دهيد؟

ـ با كميته مجلس كه با مسئوليت آقاي سروري پيگير قضيه بود؛ از طرفي هم در دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي كميته اي متشكل از نمايندگان سه قوه، كار گروهي را تشكيل دادند. البته اين كميته به دستور مقام معظم رهبري پيگير موضوع بود. يعني در يك زمان چند تيم روي مسأله زندان كهريزك كار مي‏كردند تا زواياي آن مشخص شود؛ منتهي اهمّ بررسي قضايا در بازپرسي سازمان قضايي نيروهاي مسلح انجام شد و هزاران صفحه بازجويي‏ها و اسناد را تشكيل داد. به عبارت ديگر يك كميته از شوراي عالي امنيت ملي كه منتخب سه قوه بودند، يك كميته در مجلس، همچنين در بازرسي كل كشور، دادسراي انتظامي قضات، بازرسي ناجا و بازپرسي سازمان قضايي نيروهاي مسلح 6 مرجعي بودند كه از زواياي مختلف مسأله را مورد رسيدگي قرار دادند. بخش ديگري از اين پرونده مربوط به قضات دستور دهنده براي اعزام بازداشت‏شدگان مربوط به دادستان سابق تهران و معاون وي مي شود. چندين ماه است درخواست تعليق آنها صادر شده ولي هنوز اقدامي صورت نگرفته است.

آقاي دكتر! روشن‏تر راجع به بخش دوم صحبت مي‏كنيد؟

ـ آقاي مرتضوي و معاون ايشان و همچنين دادياري كه احكام آن‏ها را به دستور دادستان سابق تهران نوشته بود، چندين ماه است كه درخواست تعليق ايشان در دادسراي انتظامي قضات، كيفر خواستش صادر شده تا محاكمه آن‏ها انجام شود؛ اما متأسفانه بنا به دلايلي كه براي ما چندان معلوم نيست، متوقف مانده است. اميدواريم طبق وعده‏اي كه رئيس محترم قوه قضائيه و رئيس دادگاه انتظامي قضات داده‏اند رسيدگي به آن مرحله نيز شروع شود.

قبل از شهادت محسن آيا خبري از بازداشت ايشان به شما داده بودند؟

ـ خير؛ هيچ‏كس چنين مسأله‏اي را به من نگفت.

يعني شما وقتي متوجه شديد كه ايشان عروج كرده بودند؟

ـ درست يك هفته بعد از شهادت مظلومانه وي، به من خبر دادند. به عبارت ديگر ظهر چهارشنبه 31 تير ماه 1388، ما را طي تماسي تلفني از پليس امنيت مطلع كردند.

در روند بررسي اين موضوع، نحوه همكاري با شما چگونه بود؟

ـ تا كنون مانعي وجود نداشته است؛ در واقع به واسطه دستور صريح رهبر معظم انقلاب و پيگيري‏هاي مجلس و نهادهاي نظارتي، روند بازپرسي و دادگاه از پيگيري‏هاي ما جلوتر بود. يعني ما پيگيري‏هاي خاص خودمان را داشتيم، ولي آن‏ها جلوتر از ما بودند.

سوالي را از همسرتان پرسيدم و مي‏خواهم جواب شما را هم بدانم. مرگ برخي افراد در آن دوران دستاويزي براي رسانه‏هاي بيگانه شد، در حالي‏كه اين اتفاق در رابطه با خانواده شما رخ نداد؛ چرا؟

ـ خط قرمز ما از روز اول، مصاحبه با رسانه‏هاي بيگانه بود و نگران سوء استفاده ضد انقلاب بوده و هستيم. چون مطمئن هستم روح پسرم از اين بابت آزرده مي‏شد و علاوه بر آن موجبات ناخرسندي بسياري از مردم انقلابي را هم فراهم مي‏آورد. ملت ايران يك خانواده بزرگ است كه در تلخي‏ها و شيريني‏ها مي‏داند كه چگونه كشور را اداره و مسائل را حل و فصل كند؛ ولو سخت‏ترين مصائب و مشكلات بر ما وارد شود. لذا هيچ موقع كوچك‏ترين گرايش و توجهي به خارج از مرزها پيدا نخواهيم كرد. كساني كه دست در دست ضد انقلاب و كشورهاي استعماري دارند، با طرفي هم‏پيمان شده‏اند كه صدها سال خون مردم ايران را در شيشه كردند و منابع و ثروت ملي ايرانيان را غارت نموده‏اند. آن‏ها دل شان به حال ما نمي سوزد و منافع خودشان را پيگيري مي كنند و بسياري از مشكلات كنوني ما ريشه در برنامه هاي گذشته آن ها براي مردم ما داشته و دارد. زماني سرنوشت همه ما تغيير مي كند كه خودمان را تغيير دهيم و آن گاه اصلاح حقيقي صورت خواهد گرفت. فرزند من فرزند اين آب و خاك بوده و خود ما هم متعلق به اين كشور هستيم و با توجه به گستردگي كار و پيچيدگي مباحث، اين مسأله تا كنون خوب پيگيري شده و منتظريم كاري كه به نيمه رسيده با جديت دنبال شده تا به نتيجه برسد.

پيام راي دادگاه اوليه به خارج‏نشينان و افكار عمومي داخل را چه مي‏دانيد؟

- قبلا هم عرض كردم كه اصلاح رويه‏ها مهم‏ترين دستاورد پيگيري اين پرونده است. بچه‏هاي ما كه بر نمي‏گردند، از روز اول هم والده ايشان گفت محسن ما كه رفت محسن‏هاي مردم را دريابيم. ان‏شاءالله اين پيگيري‏ها باعث جلوگيري از تكرار اين قبيل جنايات شود. لذا آنچه براي ما اهميت دارد، اصلاح رويه‏هاست. نكته مهم آن نيست كه افراد چه انتسابي دارند و منسوبين آن‏ها چه جايگاهي دارند؛ به حمدالله از آقاي كامراني كه به عنوان يك شهروند عادي شكايت كرده‏اند تا حقير كه دسترسي بيشتري به مسئولان كشور دارم، هيچ تفاوتي وجود نداشته است. پيام اين مسأله اين است كه مظلومين مي‏توانند در دستگاه قضا حق خود را بگيرند. البته باور اين شايد براي همه قدري سخت باشد ولي از باور گذشته و محقق شده است. چرا كه شهادت جوادي‏فر، كامراني، قهرماني و روح‏الاميني و مطالبات‏شان پيگيري قضايي شده و اين همان توقعي است كه از دستگاه قضايي جمهوري اسلامي انتظار مي‏رفت كه خارج از انتسابات، ارتباطات و تفاوت دسترسي‏ها، هر مظلومي بتواند حق خود را پيگيري كند و به حقوقش برسد. پيام به خارج هم اين است كه نقش دايه‏هاي دلسوزتر از مادر را بازي نكنند. كساني كه با نقاب‏هاي فريبنده به نام حقوق بشر مشت‏هاي آهنين‏شان را عليه نظام، انقلاب و ايرانيان گره كرده‏اند و دست‏شان با جانيان و منافقين در يك كاسه است، با هر ادعاي واهي كه داشته باشند ما گول آن‏ها را ان‏شاءالله نخواهيم خورد.

روند دادگاه تجديد نظر چگونه خواهد بود؟

ـ ما منتظريم و انتظار داريم كه اين حكم عادلانه تأييد شود و به اجرا در بيايد. در اين مسير تابع روند قانوني هستيم.

در مورد علت فوت پسرتان موارد زيادي مطرح شد و تناقضات زيادي بود. بعد از گذشت يكسال و پس از اعلام نظر دادگاه، راجع به اين مسأله توضيح مي‏دهيد؟

ـ يكي از مسائلي كه در دادگاه به روشني آشكار شد، نظريه پزشكي قانوني بود كه در چندين نوبت رفت و برگشت به كميسيون‏ها و مراجع مختلف، قطعي شد كه اين جوانان بر اثر ضرب و شتم و شرايطي كه آنجا بوده به شهادت رسيدند. در اين راستا سناريو سازي در خصوص موضوع مننژيت مشهود شد. در دادگاه مشخص شد كه افرادي به دستور يك مقام قضايي سابق موضوع مننژيت را مطرح كرده‏اند كه در جاي خودش بايد دادگاه انتظامي قضات و دادگاه كاركنان دولت به آن مسأله رسيدگي كند.

اين متهمان كه در دادگاه به عنوان مباشر در انجام اقدامات صورت گرفته در كهريزك محاكمه شدند، آيا از نسبت بين شما و پسرتان آگاهي داشتند؟

ـ براي ما محرز نشده كه اين‏ها مي‏دانستند، گرچه همراه پسر من موقع دستگيري كارت ويزيت قديمي مسئوليت سابقم به عنوان رئيس موسسه پاستور بود و ايشان هم آدرس، شماره‏هاي تلفن و تماس را اعلام كرده بود؛ ولي با اين وجود براي ما اين امر كه با علم به اين موضوعات، اين اقدام درباره پسرم صورت گرفته باشد محرز نشده است. لذا شرايطي كه در آنجا بوده به گونه‏اي نبوده كه افراد خاصي را مورد شناسايي قرار دهند.

در پايان اگر صحبت خاصي داريد بفرماييد؟

ـ (سكوت و نفس عميق) اميدوارم كه اين جنايت با همه سختي‏هايش (لرزش صدا ناشي از بغض) با پيگيري‏هايي كه شده باعث اصلاح رويه‏ها شود. اين بزرگ‏ترين دستاورد براي جامعه است. (سكوت) اين داغ هيچ‏گاه براي ما فراموش نمي‏شود و نخواهد شد. (بغض همراه با اشك) در همين جا در آستانه سالگرد شهادت ايشان از كليه آحاد مردم و مسئولان و دوستان كه از ابتدا تا كنون كتبي و حضوري و در هر محلي كه با ما مواجه مي‏شدند ابراز همدردي داشته و در اين غم جانكاه به ما تسليت گفته‏اند و عواطف خود را بروز داده‏اند، تشكر مي‏كنيم.
 خصوصا از مقام معظم رهبري، آيات عظام و مسئولان قوا، نمايندگان مجلس و عموم شخصيت‏هاي كشوري، لشكري، سياسي، دانشگاهي، فرهنگي و اجتماعي و رسانه‏ها. ان‏شاءالله مطالبه جدي ايشان و آحاد مردم در پيگيري اين پرونده را فراموش نخواهيم كرد.
 
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان