Gerdab.IR | گرداب

رئیس کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات مجلس:

عملکرد وزارت ارتباطات درباره شبکه ملی اطلاعات شفاف نیست

تاریخ انتشار : ۰۷ دی ۱۳۹۳

رئیس کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات مجلس گفت: علیرغم اینکه در دولت‌های گذشته درباره شبکه ملی اطلاعات کار خاصی نشده اما در دولت جدید نیز گزارش عملکردی از یک سال فعالیت این دولت در این زمینه به صورت شفاف ارائه نشده است.

به گزارش گرداب و به نقل از فارس، رمضانعلی سبحانی فر امروز در مراسم پایان هم‌کدسازی تلفن ثابت در سراسر کشور با تقدیر از وزارت ارتباطات برای اقدامات مثبت این وزارتخانه از برخی از اقدامات ابهام دار نیز انتقاد کرد و گفت: علیرغم اینکه در دولتهای گذشته درباره شبکه ملی اطلاعات کار خاصی نشده، اما در دولت جدید نیز گزارش عملکردی از یکسال فعالیت این دولت در این زمینه به صورت شفاف ارائه نشده است.

رئیس کمیته ICT مجلس افزود: همچنین علیرغم ایینکه در وزارت ارتباطات معاونتی در رابطه با بخش خصوصی فعال شده، اما در عمل می‌بینیم که بخش خصوصی به بازی گرفته نمی‌شود و فعالان بخش خصوصی برای ملاقات با مدیران عامل شرکت‌های زیر مجموعه‌ای وزارتخانه باید مدت‌ها در انتظار باشند در این‌باره حتی ردیف 90 میلیارد تومانی اختصاص یافته به بخش خصوصی نیز از بودجه وزارت ارتباطات در سال 93 تخصیص داده نشده است.

وی ادامه داد: در اوایل دهه 80 ایران صادرات خدمات فنی و مهندسی داشت، اما اکنون تعطیل شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از رها سازی شرکت مخابرات پس از واگذاری به بخش خصوصی گفت: هدف از واگذاری فقط خروج این شرکت نبوده، چرا اکنون در فناوری‌های جدیدی از جمله 3G از صفر تا 100 و حتی تا نگهداری در اختیار بخش خصوصی است.

وی گفت: این اتفاقات برای کشور نامیمون است و برای اینکه به سهم 2 دهم درصدی حوزه ICT از تولید ناخالص داخلی برسیم باید جهش کنیم.

وی همچنین نظارت بر کیفیت کار اپراتورها را کافی ندانست و گفت: گلایه‌های متعددی در این باره در مجلس به من می‌رسد.

وی همچنین با انتقاد از وضعیت ارتباطات در روستاها گفت: 30 درصد جامعه ایران در روستاها زندگی می‌کنند و هم‌اکنون روستاهایی وجود دارند که بیش از 2 سال است در نوبت دریافت تلفن ثابت هستند، از این رو لازم است از مبلغ حدود 18 تا 20 میلیارد تومان درآمد اپراتور موبایل بخشی به پست بانک واگذار شود، تا بتواند در روستاها سرمایه‌گذاری کند.