Gerdab.IR | گرداب

هشداری درباره روند افزایشی گرایش به پورنو؛

افزایش گرایش زنان غربی به پورنوی اینترنتی

تاریخ انتشار : ۲۶ تير ۱۳۸۹

نظرسنجي منتشر شده در سال 2006 توسط نهاد بازبيني فيلترينگ اينترنت نشان داد كه 17 درصد زنان به پورنوگرافي اينترنتي معتاد هستند و يك نفر از هر 3 بازديد كننده سايت‌هاي مستهجن زن بوده است. روانشناسان و محققان اين افزايش را مرتبط با ناشناس ماندن و امنيت فضاي وب مي‌دانند.

به گزارش گرداب به نقل از واشنگتن تايمز، پژوهشگران از مدتها پيش بر اين باور بودند كه اينترنت با آسان كردن دسترسي به پورنوگرافي، باعث اعتياد به آن مي‌شود؛ چرا كه ديگر نيازي نبود تا كسي پالتو بلند پوشيده و كلاهش را تا روي چشمانش پايين بكشد و به آرامي به محله قرمز (محله‌ای برای مسائل پرنو) شهرش بخزند.

اين سهولت دسترسي در ميان مردان و زنان باز هم تفاوت‌هايي را داشته است و روانشناسان و محققان از آمار رو به افزايش زناني كه در 10 سال گذشته به پورنوگرافي اينترنتي معتاد شده‌اند خبر مي‌دهند.

مجله زنان مسيحي در سال 2003 در یک نظر سنجي دريافت كه يك زن از هر 6 زن به چنين پدیده‌ای اعتيادي پیدا کرده است.

نظرسنجي منتشر شده در سال 2006 توسط نهاد بازبيني فيلترينگ اينترنت نشان داد كه 17 درصد زنان به پورنوگرافي اينترنتي معتاد هستند و يك نفر از هر 3 بازديد كننده سايت‌هاي مستهجن زن بوده است. بر پایه آمار بنياد آمار پورنوگرافي اينترنتي در سال 2008 حدود 30 درصد مشتريان پورنوگرافي اينترنتي زنان هستند.

روانشناسان و محققان اين افزايش را مرتبط با ناشناس ماندن و امنيت فضاي وب مي‌دانند؛ به گونه‌اي كه در اينجا ديگر نيازي نيست زنان به آرامي به فضاهايي بخزند كه دختران خوب معمولاً به آنجا نمي‌روند.

داگلاس ويز، از روانشناسان مركز مشاوره‌اي «قلبها» در كولورادو مي‌گويد: زنان هم مي‌توانند درست همانند مردان به پورنوگرافي اينترنتي معتاد شوند. من بخشي از علت اين روند را افزايش هوش اينترنتي زنان در استفاده از فضاي وب مي‌دانم؛ آنلاين شدن، توسعه روابط و مسلماً توجه به مسايل جنسي.

تحقيقات نشان داده كه فشردن چند دكمه در اينترنت براي دسترسي به پورنوگرافي براي زنان بسيار ساده‌تر است. در نبود  اجتماعي پوروگرافي جذابترين موضوع اينترنتي براي زنان است؛ چرا كه هيچ واكنش اجتماعي را براي آنها به دنبال ندارد.

نظرسنجي نهاد بازبيني فيلترينگ اينترنت در سال 2006 نشان داد ماهانه 4/ 9 ميليون زن به سايت‌هاي مستهجن سرك مي‌كشند و 13 درصد هنگام حضور در سر كار اين كار را انجام مي‌دهند!

«مري آن ليدن» استاد جامعه شناسي و مطالعات زنان كالج «ويلاك» در بوستون مي‌گويد: هر چه استفاه زنان از پورنوگرافي بيشتر شود، احتمال اينكه قرباني روابط جنسي بدون رضايت شوند، نيز بيشتر مي‌شود.

مردها بيش از زنان با ديدن پورنوگرافي تحريك مي‌شوند. پیش از پيشرفت تكنولوژي زنان جوان كه به نوعي خواهان تصورات احساسي بودند، به رمان‌هاي عاشقانه روي مي‌آوردند. مردان جوان نيز اين سركشي خود را با ديدن تصاویر مستهجن ارضا می کنند.

پورنوگرافي چيز جديدي نيست؛ با اين حال با ظهور اينترنت دسترسي به آن براي همه اقشار مردم از هر رده سني راحت‌تر شده است.

بر اساس اعلام موسسه بازيابي جنسي، سكس موضوع شماره يك همه جستجوهاي اينترنتي است و بيش از 3/1 ميليون سايت پورنو در اينترنت وجود دارند. سود پورنوگرافي اينترنتي تنها در سال 2006 تنها در آمريكا حدود 13 ميليارد دلار بوده است و سود صنعت پورنوگرافي بيشتر از بزرگترين شركت‌های جهان مانند مايكروسافت، گوگل، آمازون، اي بي، ياهو، اپل، نت فليكس و ارث لينك است.

«دونا رايس هيوز» رئيس مركز «كافي است» ـ يك بنياد غيرانتفاعي در ويرجينيا كه در زمينه امن كردن فضاي اينترنت براي كودكان و خانواده‌ها تلاش مي‌كند ـ مي‌گويد: پورنوگرافي ماده مخدر هزاره كنوني است كه اعتياد به آن بدتر از كراك و كوكائين است. هدف سازمان ما این است كه حمايت‌هاي آنلاين در مقابله با آن را افزايش دهيم.

به گفته وي 90 درصد اعتياد به پورنوگرافي از خانه‌ها شروع مي‌شود و با افزايش درك كودكان از تكنولوژي، ديگر نمي‌توان پرسيد كه آيا كودكان نيز به سراغ پورنوگرافي می‌روند.

پژوهش‌ها نشان داده كه مغز به شيوه خاصي در برابر عكس‌ها واكنش نشان مي‌دهد كه اين امر مي‌تواند براي ذهن رو به رشد كودكان مضر باشد. زماني كه مرد يا زني از نظر جنسي تحريك مي‌شود ميزان هورمون آندروفين و انكفالين در منطقه پيشين مغز به بالاترين ميزان خود مي‌رسد. هر چيزي كه شخص مي‌بيند، چه واقعي و چه تخيلي با فعاليت آدرنالين به ذهن او مهر مي‌شود.

آقاي وايز مي‌گويد كسي كه مرتب با ديدن پورنوگرافي خود را ارضا كند، سكس برايش به ابزاري تبديل مي‌شود؛ در صورتي كه اين ابزار نمي‌تواند هيچ‌گاه نمي‌تواند جايگزين احساسات واقعي يك انسان شود.

وي معتقد است كه اعتياد به پورنوگرافي حتي در سنين پايين نيز سدهايي را ايجاد مي‌كند كه مانع پيشرفت روحي، رابطه‌اي و اخلاقي فرد مي‌شود.

پورنوگرافي از زمان نفوذ به ساير وسايل ارتباطي از تعامل بيشتري برخوردار شده است، به طوري كه تحقيقات انجام شده در سال 2006 نشان داد كه 87 درصد دانشجويان شركت كننده در نظرسنجي به روابط جنسي مجازي با وب كم و گوشي‌هاي موبايل اذعان داشته‌اند.

پورنوگرافي اينترنتي بر اساس قوانين به دو دسته نرم و سخت تقسيم مي شوند كه پورنوگرافي سخت قانوناً قابل پيگيري و تعقيب است و سازمانهايي مانند «كافي است» براي حمايت از كودكان و نوجوانان و والدين از اعتياد به پورنوگرافي در تلاش هستند.

آقاي هيوز مي‌گويد: اگر گمان مي‌كنيد كه هيچ‌گاه به دام وسوسه‌هاي جنسي نمي‌افتيد آنگاه بايد بدانيد كه مقدس‌تر از قديس ديويد، داناتر از سليمان نبي و قوي‌تر از سامسون هستيد.

منبع: تابناک