Gerdab.IR | گرداب

با فرمان اجرایی اوباما صورت گرفت/

خیز آمریکا برای تحریم متهمان حملات سایبری

تاریخ انتشار : ۱۷ فروردين ۱۳۹۴

رییس جمهور آمریکا قصد دارد نهادها و کشورهای مسئول اجرای حملات سایبری بر ضد آمریکا را تحریم کند.

باراک اوباما رییس جمهور آمریکا چهارشنبه هفته گذشته فرمان اجرایی را امضا کرد که به وزارت خزانه داری این کشور امکان می دهد نهادها و کشورهای مسئول اجرای حملات سایبری بر ضد آمریکا را تحریم کنند.

با امضای این فرمان افراد، سازمان ها و کشورهایی که در حملات سایبری علیه منافع آمریکا دخالت داشته باشند مشمول تحریم‌های مختلفی قرار می‌گیرند. البته وزارت خزانه داری برای اجرای این تحریم ها باید ابتدا با وزارت خارجه و دادستانی کل این کشور هماهنگی به عمل آورد.

اوباما پس از امضای این فرمان تصریح کرده که «آنهایی که با خسارت زدن به زیرساخت های آمریکا، مختل کردن یا کنترل شبکه های رایانه ای، سرقت اسرار تجاری شرکت های آمریکایی یا اطلاعات شخصی شهروندان این کشور برای کسب سود شخصی، تهدیداتی مهم برای امنیت یا اقتصاد این کشور به وجود می آورند» هدف این تحریم ها خواهند بود.

کارشناسان معتقدند سال 2014 از نظر تنوع و شدت حملات سایبری نقطه عطفی بی‌سابقه محسوب می شود، زیرا در این سال شاهد هک شدن اطلاعات میلیون ها شهروند و شرکت و نهاد دولتی مانند وزارت خارجه، کشور و بازرگانی و دفاع آمریکا، شرکت سونی، خدمات آی کلود شرکت اپل، دهها بانک مشهور و ... بودیم.

اگر چه تنها دو مورد از این حملات تاثیر مستقیمی بر دولت ایالات متحده داشت، اما بسیاری از آنها شرکت های بزرگ تجاری را دچار مشکل کرد و میلیاردها دلار خسارت وارد کرد.

 این وضعیت باعث شده عده ای از کارشناسان تصریح کنند که در صورت وقوع جنگ جهانی سوم به طور قطع بخش عمده ای از آن در فضای مجازی جریان خواهد یافت و لذا کسب آمادگی برای مقابله با چنین روندی ضروری است. آنان صدور فرمان اجرایی اخیر اوباما را اولین گام برای جلوگیری از «وقوع حمله پرل هاربر مجازی» دانسته اند.