Gerdab.IR | گرداب

آقای آلن‌ایر! از پرواز ۶۵۵ ایران‌ایر بنویس!

تاریخ انتشار : ۱۳ تير ۱۳۹۴

آلن ایر برای دومین بار بیت شعری را به زبان فارسی نوشت؛ اما همزمانی این مطلب با 12 تیر سالگرد حمله ناو جنگی ایالات متحده به هواپیمای مسافربری ایرباس موجب شد تا کاربران ایرانی پاسخ‌‌های جالبی به سخنگوی فارسی زبان کاخ سفید بدهند.

آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا در جدیدترین مطلبی که در فیس بوک خود منتشر کرد با املای بیت شعری از حافظ از تمرین خط فارسی خود خبر داد: «مشق شب: این نمونه چند روز بیش از دست خطم اینقدر بد بود که بر آن شدم که دوباره سعی کنم و این دفعه ان شاالله یک کمی زیباتر از آب در بیآید... که نشد. نمره من کماکان بیست نشده است...»

آقای آلن‌ایر! از پرواز ۶۵۵ ایران‌ایر بنویس!

همزمانی این مطلب آلن ایر در فیس بوک با سالگرد حمله ناو جنگی ایالات متحده به هواپیمای مسافری در خلیج فارس واکنش جالب کاربران را در پی داشت که در ادامه برخی از این مطالب می‌آید:

*به جای تمرین دستخط از پرواز 655 می‌نوشتی


Kianoosh Mohseni: آلن جان چه خوب می‌شد امروز به جای تمرین دست خط، در مورد سالگرد حمله تروریستی آمریکا با 290 کشته (زن، کودک و مرد) به پرواز 655 ایران ایر می‌نوشتی! اگه این کار از طرف ایران انجام شده بود گمان نمی‌کنم اینقدر بی‌تفاوت ادای فراموش کرده‌ها رو در می‌آوردید! مردم ایران آمریکایی‌ها رو دوست دارن اما نه با سیاست‌هایی که به ضرر منافع ملی و میهنی ما باشه امیدوارم درک درستی از این قضیه داشته باشید.

 

*امروز سالگرد جنایت مرگبار هوایی در تاریخ است

Moo Ci: دوازدهم تیرماه سال شصت و هفت پرواز مسافربری شماره ششصد و پنجاه و پنجِ شرکت هواپیمایی ایران‌ ایر که از بندر عباس به مقصد دبی در حرکت بود، با شلیک موشک هدایت شونده از ناو وینسنس متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا بر فراز خلیج فارس سرنگون شد و تمامی 290 سرنشین آن که شامل 66 کودک بودند، جان باختند. این جنایت از نظر میزان تلفات انسانی، هفتمین جنایت مرگبار هوایی تاریخ است. دولت آمریکا هرگز بابت این جنایت عذرخواهی نکرد و هیچ‌کدام از خدمه ناو وینسنس تحت پیگرد قرار نگرفتند و حتا ویلیام راجرز فرمانده ناو جنگی آمریکا در پایان خدمتش مدال شجاعت گرفت.

 

*این جمله را تمرین کن!

Shadi Shamsi: دوست عزیز بهتر این جمله رو خیلی خوش خط تمرین کنی و بنویسی. بیست و هفت سال پیش در چنین روزی ما ( دولت امریکا) دویست و نود آدم بی‌گناه را در آسمان کشورشان منفجر کردیم (نقطه سر خط)

 

*زدین هواپیما رو با مسافراش پودر کردین، حالا نشستی داری تمرین دست خط می‌کنی؟

MarZieh Rastegar: امروز سالگرد اون حادثه‌ای که آمریکا هیچ وقت گردن نگرفت، زدین هواپیما رو با مسافراش پودر کردین، تو مرز آبی ایران 4 کیلومتر نفوذ کردین، حالا نشستی داری تمرین دست خط میکنی؟ حتی متأسف هم نیستی! این داغ رو دل مردم ایران هیچگاه سرد نمی‌شه و تا دنیا دنیا س ایرانی جماعت راجع به اون هواپیما از شما توضیح می‌خواد.

 

*یادآوری

Ga Abedini: پرواز مسافربری شماره ششصد وپنجاه و پنجِ شرکت هواپیمایی ایران‌ایر به مقصد دوبی.

 

* بهتر است بود به جای تمرین خط از مخاطبان عذرخواهی می‌کردی/ نه فراموش می‌کنیم و نه می‌بخشیم

Alireza Akfoudeh: الن عزیز ما نه سیاستمداریم نه دولتمرد و نه وابسته به دولت ما ایرانیم، ایرانی که میهن و مملکت‌اش را دوست دارد، ایرانی که هیچ‌گاه در طول تاریخ معاصرش آغاز کننده هیچ جنگی نبوده، ایرانی که هشت سال دلاورانه و مظلومانه در برابر صدام حسین و حزب بعث که تمام دنیا حامی او بودند ایستاد و بزرگترین مدافع و حامی‌اش هم امریکا و اروپا بود.

الن عزیز امروز دوازده تیر است به یاد بیاور دخترکانی که به یک سفر تفریحی رفتند و 27 سال پیش ناو وینسنس این سفر تفریحی را به عزای ملی تبدیل کرد، الن جان 66 کودک و 57 زن در این هواپیما بودند هیچ عقل سلیمی که کوچکترین آشنایی با اصول ناوبری هوایی دارد نمی‌پذیرد که ناو جنگی مجهز امریکا در سرزمین آبی خودمان آنها را به شهادت می‌رساند و فرمانده ناو نشان می‌گیرد ما این را فراموش نمی‌کنیم.

اوباما باشد، بوش باشد یا هرکس دیگر دولت امریکا را نمی‌بخشیم هر ایرانی که ذره‌ای فقط ذره‌ای عرق وطن پرستی و میهن دوستی و انسانیت داشته باشد که هیچ انسان آزاده‌ای این را نمی‌پذیرد پس بهتر است امروز به جای تمرین خط، و نظرخواهی از مخاطبان فیس بوکت به عنوان یک انسان، نه به عنوان یک دیپلمات از این موضوع عذرخواهی می‌کردی ما نه فراموش می‌کنیم و نه می‌بخشیم، هیچ گاه ما همان ایرانی‌های هستیم که در یازده سپتامبر خودمان و دولتمردانمان با شما همدردی کردیم و این جنایت را محکوم کردیم شما چه کردید؟

 

*با دستخط خودتان بنویسید: «برای حمله ناجوانمردانه به هواپیمای غیر نظامی عذر میخواهم»

هایده موسی پور: آقای آلن ایر آیا با اشرافی که به ادبیات فارسی دارید گاهی سرکی هم به سالنامه ایران می‌زنید؟ در صفحات سالنامه ایرانی روزی هست که ما دوازدهم تیر ماه می‌خوانیمش همان روزی که ناو وینسس هموطنان ما را بالای خلیج فارس در چشم بهم زدنی به خاکستر تبدیل کرد و هیچوقت برای این رفتار غیر انسانی عذر خواهی نکرد.

با یک تک بیت از حافظ دل ایرانی‌ها را نمی‌شود بدست آورد با دست خط خودتان بنویسید: «برای حمله ناجوانمردانه به هواپیمای غیر نظامی متاسفم و عذر میخواهم» این شاید کمی از آلام ما را تسکین دهد!

 

*آلن ایر و پرواز 655 ایران ایر

Ali Taghavi: آلن ایر و پرواز 655 ایران ایر؛ میان این ایر تا آن ایر تفاوتی هست به قدمت استعمار.

 

* اگر ایرانی‌ها هواپیمای آمریکا را هدف قرار می‌دادند

Sam Dori: اگر ایرانی‌ها هواپیمای آمریکا را هدف قرار می‌دادند اکنون می‌بایست از منظومه شمسی مهاجرت می‌کردند نه اینکه شیرین عسل بشن و خط تمرین کنند.

 

*دستخط تو یه روزی خوب می‌شه اما دردی که به دل ما از رفتار شما نشسته هیچ موقع خوب نمی‌شه

Azadeh Attar: آلن جان دستخط شما بالاخره یک روزی با تمرین خوب می‌شه. نگران نباش. اما دردی که به دل ما از رفتار شما در این سال‌ها نشسته هیچ موقع خوب نمی‌شه. ما می‌تونیم با هم دوست باشیم و حتماً گذر زمان باعث خیلی تغییرات خواهد شد اما هرگز کارهایی که در دوران جنگ، شما و هم پیمانانتون و عراقی‌ها کردین رو فراموش نمی‌کنیم. همونطور که لهستان با آلمان رابطه داره اما خاطره تجاوز آلمان هنوز در این کشور زنده است.

 

*شما قصد ندارید از ملت ایران عذرخواهی کنید؟

Reza Tehrani: یک سوال داشتم از حضورتون آقای ایر، شما قصد ندارید بخاطر حمله عمدی ناو جنگی وینسنس متعلق به نیروی دریایی امریکا به هواپیمای مسافربری ایرباس ایران در 12 تیر ماه 67 که حامل 290 انسان بی‌گناه که 66 نفر آنها کودک بودند و امروز سالگرد این جنایت هولناک امریکاست از ملت ایران عذرخواهی کنید؟ من منتظر جواب شما هستم.....

 

* از روی این نوشته 100 بار بنویس

سالار پارسا: جناب ایر... این سرمشق را 100 بار بنویس تا هم دست خط شما بهتر شود و هم احساس کنیم که کمی عاطفه هم در وجود شما وجود دارد (از مردم ایران برای سال‌های جنایاتی که در حقشان انجام دادیم از کودتا 28 مرداد تا آخرینش که تحریم ناجوانمردانه به بهانه هسته‌ای هست با تمام وجودمان معذرت خواهی می‌کنیم) از روی این نوشته 100 بار بنویس تا دست خطت خوب شود.

 

* دولت امریکا تا خرتناق تو خون مردم غلتیده

Ali Rouientan: دولت امریکا تا خرتناق تو خون مردم غلتیده از بمب اتم استفاده کرده هزار جور کار دیگه هم داره تو دنیا میکنه مثل نشر ویروس و نسل کشی حالا برا ما مدعی العموم شده.

 

* آلن ایر امروز سالروز جنایت تروریستی امریکاست

Farbod Fasih: آلن ایر امروز سالروز جنایت تروریستی امریکاست. که زمامداران امریکا در آن سال هرگز پوزشخواهی نکردن مخصوصاً بوش پدر اما یادتون هست که 11 سپتامبر فقط مردم ایران بودن که با مردم عزادار آمریکا همدردی کردن همین کشورهای عربی اون شب جشن گرفته بودن.

 

*بهتره بر آن شوی که آدم شوی

Reza Shokri: بهتره به جای بهتر شدن دستخت بر آن شوی که آدم شوی.

 

*منتظر عذرخواهی شما بابت هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری هستیم

Eismael Monfared: آقای ایر منتظر عذرخواهی شما بابت هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایران توسط ناو امریکایی uss vinsens هستیم. یک عذرخواهی کسی را کوچک نمی‌کنه بلکه میزان ادب درک طرف را نشان می‌دهد.

 

* آقاى الن به شما هم تسلیت عرض می‌کنیم!

Amir Zawar: آقاى الن، به شما هم کشته شدن سرنشینان هواپیماى مسافربرى ایرانى رو به دست ارتش امریکا تسلیت عرض می‌کنیم! شاید ببخشیم ولى فراموششون نمی‌کنیم.

 

* نمره شما در فتنه‌گری از سال 57 تاکنون فراتر از 20 می‌باشد

Haddad Haddadi: نمره شما در فتنه‌گری، آشوب، پایمال کردن حقوق مردم ایران و ... از سال 57 تاکنون فراتر از 20 می‌باشد. مرگ بر فتنه‌گر بزرگ کارتر ملعون

 

*نگران دستخط خودت نباش نگران آنهایی باش که سیاست‌های شما زندگی‌شان را به خاک و خون کشیده

Seyed Javad Ramyar: آقای آلن، نگران دست خط خودت نباش، بالاخره یک روزی خوب می‌شه. نگران آنهایی باش که سیاست‌های شما در افغانستان، عراق، سوریه، یمن، و... زندگی‌شان را به خاک و خون کشیده است. اگر یک آمریکایی به هر دلیلی کشته شود، رئیس جمهور شما 10 بار بیانیه صادر می‌کند و یکی دو وزیر هم استعفا می‌دهند. چنانی که همه سیاستمداران شما از انسانیت استعفا داده‌اند.


آقای آلن‌ایر! از پرواز ۶۵۵ ایران‌ایر بنویس!

لازم یه ذکر است پرواز مسافربری شماره 655 شرکت هواپیمایی ایران‌ایر با شناسه «IR655» از بندر عباس به مقصد دبی در تاریخ 12 تیر 1367 (3 ژوئیه 1988 میلادی) در حرکت بود که با شلیک موشک هدایت شونده از ناو «یواس‌اس وینسنس» متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا بر فراز خلیج فارس سرنگون شد و تمامی 290 سرنشین آن که شامل 46 مسافر غیر ایرانی و 66 کودک بودند، جان باختند.