Gerdab.IR | گرداب

تلاش امریکا برای توجیه شکست اطلاعاتی

تاریخ انتشار : ۲۶ تير ۱۳۸۹

به ادعای روزنامه های آمریکائی، شهرام امیری سالها یکی از منابع اطلاعاتی سیا در ایران بوده و در قبال ارائه‌ی اطلاعات، پنج میلیون دلار دریافت کرده است.

گرداب- در حالی که بازگشت شهرام امیری، پژوهشگر ربوده شده‌ ایرانی توسط سیا و عوامل اطلاعاتی عربستان به کشورمان، از سوی تحلیلگران، یکی دیگر از نشانه های اقتدار اطلاعاتی ایران و ضعف سیستم اطلاعاتی امریکا را آشکار کرد، روز گذشته رسانه های امریکایی در صدد بر آمدند تا این شکست آشکار اطلاعاتی را توجیه کند.

به ادعای نیورک تایمز، از قول چند مقام آمریکائی، شهرام امیری سالها، یکی از منابع اطلاعاتی سیا در ایران بوده است.

به نوشته این روزنامه به نقل از یک مقام ناشناس آمریکایی، شهرام امیری به ماموران اطلاعاتی آمریکا درباره جزئیات اینکه چگونه یک دانشگاه، احتمالا دانشگاه صنعتی مالک اشتر، در تهران، پوششی برای فعالیتهای اتمی ایران بوده را توضیح داده است.

بنابر ادعای این مقام ناشناس، امیری زمانی که در ایران بود یکی از منابع ارزیابی اطلاعاتی سال 2007، شانزده نهاد امنیتی آمریکا درباره برنامه هسته ایران بود.
 
روز پنج‌شنبه نیز روزنامه آمریکایی واشنگتن پست به نقل از مقامات امنیتی آمریکایی نوشت که شهرام امیری در ازای دریافت بیش از پنج میلیون دلار «اطلاعات مفیدی» در اختیار سازمان سیا قرار داده است. البته این مقام آمریکایی تاکید کرد که چون ایران در تحریم است این مبلغ به امیری تعلق نخواهدگرفت.

به دنبال انتشار گزارش واشنگتن پست، روز جمعه خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز به نقل از منابع خود گفت که آقای امیری اطلاعات خود را به سازمان اطلاعاتی آمریکا فروخته است.

در همین حال روزنامه کریستین ساینس مانیتور هم با ادعای مشابهی مدعی شد که امیری با اراده خود به استخدام سیا در آمده و در قبال ارائه اطلاعات به امریکا، 5 میلیون دلار دریافت کرده بود.

در ادامه این روزنامه تلاش کرد با طرح 3 سناریو درباره بازگشت امیری، از جمله ناکامی امیری برای استخدام در سیا، عوامل انسانی و احساسی ناشی از دوری وطن و خانواده و سرانجام یک بازگشت از پیش‏ طراحی شده به ایران، به نوعی به سوالاتی که افکار عمومی درباره ابعاد این شکست اطلاعاتی آمریکا را مطرح می سازد، جواب داده باشد.
 
شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی آمریکا نیز در ۱۱ فروردین‌ماه سال جاری در گزارشی از قول مأموران اطلاعاتی آمریکا خبر داد که شهرام امیری به آمریکا پناه برده و اطلاعات مهمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای، داده است.

منبع: جوان