Gerdab.IR | گرداب

همزمان با سفر متهم ایدزی به تهران

کمپین «فابیوس عذرخواهی کن» راه اندازی شد

تاریخ انتشار : ۰۵ مرداد ۱۳۹۴

برخی فعالان اجتماعی با ایجاد کمپین «فابیوس عذرخواهی کن» خواستار احقاق حقوق اولیه قربانیان پرونده انتقال خون‌های آلوده شدند.

به گزارش گرداب به نقل از فارس سفر قریب الوقوع وزیر امور خارجه فرانسه به ایران پس از 12 سال فارغ از سیاست‌های خصمانه  و دو گانه این کشور با ایران در مذاکرات 5+1 و نمایندگی لابی صهیونیست در این روند دیپلماتیک دو ساله اخیر، سرآغاز مطرح شدن دوباره پرونده ای شد که 32 سال پیش، بیش از 3000 هزار نفر از هموطنان هموفیلی ما را با مصیبت جبران ناپذیری درگیر کرد.

ورود خونهای آلوده به ایدز با دستور مستقیم «لوران فابیوس» نخست وزیر وقت فرانسه به 10 کشور جهان صورت گرفت و قربانیان زیادی را چه در فرانسه و چه در دیگر کشورها نظیر عراق، عربستان، آلمان غربی و ایران به جا گذاشت.

به دلایل خاصی از جمله تابو و طولانی بودن پروسه بیماری و سپس مرگ قربانیان حادثه، این اقدام ضد حقوق بشری چندان در کشور رسانه‌ای نشد و مانند سرنگونی هواپیمای شماره 655 ایران ایر توسط آمریکا احساسات عمومی را جریحه دار نکرد، اما انسان‌های بسیاری  در معرض خون‌های آلوده قرار گرفتند؛ زندگی پرمشقتی را گذراندند و در شرایط طرد شده از جامعه، جان خود را از دست دادند و برخی خانواده‌ها هنوز هم درگیر این سهل انگاری دولت فرانسه هستند.

بر همین اساس کمپین «فابیوس عذرخواهی کن» تنها فعالیتی تبلیغاتی برای وادار کردن وزیر امور خارجه کشوری نیست که خود را مهد تمدن حقوق بشر می‌داند اما اساسی ترین اصول نزاکت دپیلماتیک را رعایت نکرد و از یک عذر خواهی ساده نیز دریغ کرد.

جمعی از فعالان اجتماعی با راه‌اندازی این کمپین قصد دارند تلاشی هر چند کوچک برای دریافت غرامت قربانیان و عذر خواهی رسمی «لوران فابیوس» برای انجام چنین جنایتی داشته باشند.

در همین راستا با توجه به درگیر بودن بیش از 3 هزار نفر از هموطنانمان با این بیماری مهلک، از تمام قربانیان این فاجعه انسانی و دغدغه‌مندانی که به نسبت به پایمال شدن این حق انسانی معترض هستند، دعوت می‌شود با امضا و پیوستن به کمپین «فابیوس عذرخواهی کن» حداقلِ مطالبه خود را از دولت فرانسه بعد از گذشت 32 سال از این فاجعه اعلام کنند.