آغاز همكاری‌های امنيتی ايران و تلگرام

آغاز همكاری‌های امنيتی ايران و تلگرام
تاریخ انتشار : ۰۵ مرداد ۱۳۹۴

البته عدم رفع مشکل استفاده از نرم افزار پیام رسان تلگرام با وجود حتی استفاده از فیلترشکن و همچنین صحبت‌های روز گذشته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع خبرنگاران در همدان، حاکی از آن است که اختلالات موجود از طرف خود شرکت تلگرام است.

به گزارش گرداب به نقل از 8صبح، اختلالات موجود در نرم افزار پیام رسان تلگرام، تنها به دلیل انجام برخی اصلاحات فنی این نرم افزار در ایران از سوی شرکت سازنده به منظور جلوگیری از سوء استفاده برخی کاربران است.
 
یکی دو روزی است که نرم افزار پیام رسان تلگرام در ایران دچار اختلال شده و در بسیاری مواقع پیام ها در تلگرام ارسال یا دریافت نمی شوند و نرم افزار در حالت Updating باقی می ماند، به طوریکه استفاده از این شبکه اجتماعی از اینترنت دیتای خطوط همراه اول و ایرانسل نیز مسدود است.
 
البته عدم رفع مشکل استفاده از نرم افزار پیام رسان تلگرام با وجود حتی استفاده از فیلترشکن و همچنین صحبت های روز گذشته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع خبرنگاران در همدان، حاکی از آن است که اختلالات موجود از طرف خود شرکت تلگرام است.
 
محمود واعظی روز گذشته در حاشیه رونمایی از نخستین سیستم رایانش ابری در همدان در خصوص علت اختلالات موجود در سیستم پیام رسان تلگرام در جمع خبرنگاران گفت: در تماسی که با مسوولین تلگرام داشته ایم آنان عنوان کرده اند که ما سیستمی برای همه کاربران دنیا طراحی کردیم که استیکر بسازند اما نمی دانستیم برخی کاربران ایرانی از این موضوع سوءاستفاده می کنند بنابراین امکان استیکر را در ایران مسدود می کنیم.
 
 اين اتفاق اگرچه به ظاهر امري ساده است اما نشاني از آغاز همكاري هاي ايران و تلگرام در بعد امنيتي است. 
 
البته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، فیلتر شدن نرم افزار تلگرام از سوی ایران را رد کرد و تنها از غیرفعال شدن امکان ارسال استیکر در این برنامه در ایران خبر داد.
 
وی با اشاره به طراحی و ارسال استیکرهای توهین آمیز در تلگرام از سوی کاربران ایرانی گفت: پس از این اتفاقات مسوولین تلگرام تماس گرفته و ضمن عذر خواهی عنوان کردند سیستمی برای همه کاربران دنیا طراحی کرده اند که کاربر بتواند استیکر بسازد، اما نمی دانستیم برخی کاربران در ایران از این موضوع سوءاستفاده می کنند.
 
به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مسئولان تلگرام عنوان کرده اند این امکان را در ایران مسدود می کنند تا بتوانند در ایران حضور داشته باشند.
 
واعظی اظهار داشت: ما نیز در پاسخ به مسوولان تلگرام اعلام کرده ایم که در صورت عدم تکرار این موضوع، این نهاد نیز ممانعتی از فعالیت تلگرام در ایران ندارد و استفاده از این نرم افزار ارتباطی در ایران مسدود نمی شود.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: هر شبکه اجتماعی که در ایران در حال فعالیت است، محدودیتی برای آن نداریم اما اگر آنان بخواهند قوانین ایران را زیر پا نهاده و محتوای غیراخلاقی در آن انتشار یابد، به طور قطع تحمل نمی کنیم.
 
سخنگوی شرکت مخابرات نیز روز دوشنبه با تاکید براینکه این شرکت تنها مجری دستورالعمل و سیاست های ابلاغی از سوی کمیته فیلترینگ است، تاکنون هیچ درخواستی از این کمیته برای فیلتر کردن نرم افزار پیام رسان تلگرام نداشته ایم.