Gerdab.IR | گرداب

شبکه ملی اطلاعات آماده شد

تاریخ انتشار : ۰۶ مرداد ۱۳۹۴

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه شبکه ملی ارتباطات آماده شده است، گفت: به تدریج به همه نیازهای مردم در زمینه خدمات اینترنت پاسخ خواهیم داد.

به گزارش گرداب به نقل از مهر، نصرالله جهانگرد امروز در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوال مهر در مورد آخرین وضعیت شبکه ملی اطلاعات و زمان ارائه گزارش این طرح به شورای عالی فضای مجازی، گفت: شبکه ملی آماده شده و گزارش پیشرفت این پروژه را برای ارائه به شورای عالی فضای مجازی آماده کرده ایم.

وی با بیان اینکه شبکه ملی بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه باید ارتباطات پرظرفیت دسترسی به دیتا را برای کاربران ایرانی فراهم کند، گفت: قرار است مسیردهی این شبکه به گونه ای باشد که اطلاعات فضای مجازی به بیرون از ایران نرود. بر این اساس طراحی و سوئیچینگ این شبکه آماده شده است.

جهانگرد افزود: هم اکنون کل مدیریت مسیریابی برای ترافیک داخلی در کشور انجام می شود و باید ارتباط ۶۰ درصد خانوار و صددرصد دستگاهها از طریق شبکه پرظرفیت ایجاد شود. در این راستا مسئولیت وزارت ارتباطات، پیاده سازی زیرساخت های این شبکه با همکاری شرکت زیرساخت، مخابرات و شرکت های اینترنتی صورت می گیرد.

معاون وزیر ارتباطات افزود: تاکنون این امکان در برخی شهرها پیاده سازی شده و ارتباط با پهنای باند بالا فراهم شده است تا نیاز کاربران در داخل کشور تامین شود.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به راه اندازی نسل سوم و چهارم تلفن همراه در کشور، گفت: این پروژه بخشی از نیاز ترافیک ارتباطی را از طریق موبایل فراهم می کند و انتظار می رود در سال جاری کل کشور را پوشش دهد تا ترافیک دسترسی ارتباطات با سرعت بیشتری در داخل کشور انجام شود.

خدمات را روی شبکه ملی گسترش می دهیم

جهانگرد با اشاره به افزایش ظرفیت شبکه ارتباطی، اطلاعات و محتوا با بهره مندی از شبکه ملی اطلاعات به عنوان هدف پیش روی وزارت ارتباطات، گفت: هم اکنون شبکه ملی را در کشور داریم، چرا که از هر نقطه ایران می توانیم به صورت اینترنتی خدمات بگیریم و پرداخت بانکی انجام دهیم.

وی افزود: این شبکه در سطح ملی ایجاد شده است و به تدریج به تمامی نیازهای کاربران پاسخ خواهد داد؛ البته قبول داریم که تمامی خدمات بر روی این شبکه کامل نشده، اما به تدریج شبکه تکمیل خواهد شد.

غنی تر شدن موتورهای جستجوی بومی

معاون وزیر ارتباطات در مورد آخرین وضعیت موتورهای جستجوی بومی در کشور نیز، گفت: بالغ بر ۷ تا ۸ موتورجستجوی بومی به صورت تخصصی در کشور فعالیت می کنند، اما آنچه که مدنظر سازمان فناوری اطلاعات برای ارائه خدمات عمومی به کاربران است، هنوز به صورت کامل به اجرا درنیامده است.

وی با بیان اینکه حمایت از موتورهای جستجوی بومی باید به گونه ای باشد که تمامی صفحات فارسی فضای وب را پاسخگو باشد، بر این اساس موضوع حمایت از موتورهای جستجوی بومی مدنظر قرار گرفته است.

جهانگرد با بیان اینکه نباید انتظار داشت در مرحله اول این موتورهای جستجو قابلیت رقابت با موتورهای جستجوی بین المللی را داشته باشند، گفت: غنی تر شدن دو موتور جستجوی بومی «یوز و پارسی جو» را در دستور کار داریم و پیش بینی می کنیم با اصلاح برخی محدودیت ها در بخش فنی، این موتورهای جستجو بتوانند پاسخگوی نیاز کاربران باشند.

معاون وزیر ارتباطات اضافه کرد: نمره موتورهای جستجوی بومی را در رقابت با گوگل و یاهو تعیین نمی کنیم.

صیانت از حقوق شهروندان در فضای مجازی

رئیس سازمان فناوری اطلاعات در مورد حمایت از شبکه های اجتماعی داخلی نیز گفت: شبکه های اجتماعی داخلی از نظر فنی و کاربردی مورد حمایت قرار می گیرند و امیدواریم بتوانند کیفیت بهتری نسبت به خدمات فعلی ارائه دهند.

وی افزود: با وجود اینکه ۲۰ شبکه بین المللی اجتماعی پرکاربرد در ایران فعال هستند، باید وضعیت رقابتی برای شبکه های اجتماعی داخلی فراهم شود.

جهانگرد در مورد صیانت از کاربران در این فضا خاطرنشان کرد: دولت در کلان نسبت به صیانت از حقوق شهروندان در فضای مجازی تلاش می کند و برای آن برنامه هایی دارد، اما در مجموع کاربران نیز باید در مورد میزان اطلاعاتی که در این شبکه ها مبادله می کنند، دقت بیشتری داشته باشند.