Gerdab.IR | گرداب

قوانین اتحادیه اروپا جهانی نیست

طعنه گوگل به فرانسوی‌ها!

تاریخ انتشار : ۱۰ مرداد ۱۳۹۴

گوگل دستور یک نهاد حریم شخصی در فرانسه، برای پاک کردن نتایج جستجوی نامطلوب مربوط به شهروندان این کشور در کل جهان را نادیده گرفته و گفته قوانین اروپایی قابل تعمیم به کل جهان نیست.

به گزارش گرداب به نقل از فارس، بر اساس توافق اتحادیه اروپایی و گوگل در صورتی که شهروندان کشورهای عضو این اتحادیه از گوگل بخواهند لینک به صفحات اینترنتی مربوط به آنها را به علت محتوای نامناسب پاک کنند، گوگل موظف به بررسی موضوع و پاک کردن لینک به سایت های یاد شده است. اما این کار تنها محدود به اروپاست و در نسخه های غیراروپایی گوگل اعمال نمی شود.
 
حال فرانسوی ها خواهان آن شده اند که این قوانین در کل جهان اعمال شود و لینک های نامناسب درخواستی شهروندان اروپایی از طریق هیچ یک از جستجوگرهای گوگل در دسترس نباشد. اما گوگل این درخواست را رد کرده و می گوید قانون مربوطه موسوم به حق فراموش شدن یک قانون اروپایی است و تنها در این قاره اعتبار دارد و نمی توان آن را به کل دنیا تعمیم داد.
 
در بیانیه گوگل تصریح شده که اصرار آژانس فرانسوی CNIL برای رسیدگی به درخواست های این چنینی در کل جهان و از سوی تمامی دولت ها نمی تواند مورد پذیرش گوگل باشد. اینترنت باید آزاد باقی بماند.
 
عالی ترین دادگاه اروپا در می سال 2014 حکم داد که مردم حق دارند آنچه که پس از جستجوی نامشان به نمایش درمی آید را کنترل کنند . گوگل علیرغم مخالفت با این حکم برای تداوم فعالیت در اروپا ان را اجرا می کند. این شرکت در یک سال اخیر بیش از 250 هزار درخواست پاک کردن اطلاعات کاربران دریافت کرده است.