Gerdab.IR | گرداب

ریخت و پاش ملوکانه در سایه بحران مالی بی‌بی‌سی

هدیه بی بی سی به ایرانیان!

تاریخ انتشار : ۱۲ مرداد ۱۳۹۴

بی‌بی‌سی در ماه‌های اخیر به شدت در معرض موج اعتراض عمومی به خاطر ریخت و پاش‌های بی‌مورد و برنامه‌های پرخرج تبلیغاتی و عوام پسند قرار گرفته است. هم اکنون 81 نفر از مدیران ‌این شبکه انگلیسی بیش از دیوید کامرون نخست وزیر ‌این کشور حقوق دریافت می کنند.

به گزارش گرداب به نقل از حمایت آنلاین اسناد جدید افشا شده از پشت پرده شبکه جهانی بی‌بی‌سی (BBC) حکایت از آن دارد که‌ این شبکه در اوج بحران بودجه خود، از سوی نخست وزیر انگلیس با خطر تعطیلی مواجه بوده است.

از سوی دیگر ‌این شبکه انگلیسی برای فرار از بحران مالی، علی‌رغم ‌اینکه به دلیل دریافت حقوق بالای مدیران و اتهام فساد مالی مسئولان مورد اعتراض بوده است، به اخراج کارمندان خود نیز دست زده است. بی‌بی‌سی در ماه‌های اخیر به شدت در معرض موج اعتراض عمومی به خاطر ریخت و پاش‌های بی‌مورد و برنامه‌های پرخرج تبلیغاتی و عوام پسند قرار داشته، تا جایی که وزیر فرهنگ انگلیس را مجبور به واکنش کرده است.

 او چندی پیش در ماه جاری میلادی در بررسی جامعی که به لایحه پیشنهادی یا "برگ سبز” معروف است، درباره کاهش احتمالی بودجه سالانه بی‌بی‌سی و تغییر محل درآمد مدیران‌ این شبکه توصیه‌هایی به مجلس عوام انگلیس ارائه داد.

 وزیر فرهنگ انگلیس اعلام کرده به دلیل ساخت و تولید برنامه‌های تجاری و بی‌ارزش و دور شدن ‌این شبکه دولتی از اساسنامه و دلایل ذاتی خود، با نزدیک شدن به ضرب الاجل ده ساله تمدید اساسنامه بی‌بی‌سی، دولت به دنبال بازنگری در بودجه سالانه‌ این شرکت رسانه‌ای است. از جمله پیشنهادات او در ‌این لایحه، تأمین تمام یا قسمتی از بودجه‌ این شبکه به صورت حق اشتراک از سوی بینندگان واقعی ‌این شبکه است که مالیات دهندگان انگلیسی غیرعلاقمند را از پرداخت هزینه‌های سرسام آور‌این شبکه معاف می کند.

در‌این میان، آنچه جالب توجه است آن که وابستگی ‌این رسانه سلطنتی به پول مالیات دهندگان انگلیسی تا اندازه‌ای است که بر اساس بررسی صورت گرفته در لایحه پیشنهادی منتشر شده از سوی وزارت فرهنگ انگلیس، بی‌بی‌سی در سال گذشته 32 نفر را تنها به خاطر نقض قوانین پرداخت مالیات و جریمه خود، راهی زندان کرده است. این مطلب به ‌اینجا ختم نشده و به جز به دادگاه کشاندن تعداد کثیری از بینندگان خود بر سر پرونده‌های مالی، بی‌بی‌سی تنها در سال گذشته میلادی، تعداد بیش از 153 هزار نفر را به خاطر مسائل مالی در دادگاه‌های انگلیس محکوم کرده است.

گفتنی است در ادامه اعتراضات دولتی و کاهش مخاطبان تلویزیونی و ‌اینترنتی در سال جدید، اخبار فساد مالی، بحران مالی ‌این شبکه سلطنتی را شدت بخشیده و وارد مرحله جدیدی کرده است. در گزارش داخلی سالانه ‌این شبکه که ماه گذشته منتشر شد، ‌این مساله افشا گردید که بر خلاف وعده‌های اولیه "دنی کوهن” مدیرکل بی‌بی‌سی برای کاهش دستمزد مسئولان ‌این شبکه، حقوق مدیران ارشد خود را افزایش داده به طوری که هم اکنون 81  نفر از مدیران ‌این شبکه انگلیسی بیش از دیوید کامرون نخست‌وزیر ‌این کشور حقوق دریافت می کنند.

 اینک با گزارش رسواکننده وزارت دولت انگلیس و در اوج بحران اعتبار و فساد مالی مدیران این شبکه، "سیاست بی چشم‌داشت” بی‌بی‌سی و دولت انگلیس نسبت به مخاطبان ‌ایرانی در کشور، موضوعی است که بیش از گذشته و در سایه اعتراضات عمومی به ریخت و پاش‌ها و عوام‌پسندانه بودن برنامه‌های ‌این شبکه، بیش از پیش برجسته شده است.

 ماهواره‌های شبکه دولتی بی‌بی‌سی به صورت کاملاً رایگان در حال پخش پروپاگاندای رسانه‌ای خود برای مخاطب فارسی زبان هستند و در همین راستا، سرویس فارسی رادیو بی‌بی‌سی نیز از مدتی پیش پخش زنده برنامه زنده صبحگاهی رادیوی خود را به صورت رادیو تصویر آغاز کرده است.

به گزارش جام نیوز، با توجه به مطالب مطرح شده، گویا خون مخاطبان فارسی زبان فرضی بی‌بی‌سی در نگاه دولت و ملکه انگلیس، از خون وفاداران خاندان سلطنتی انگلستان و هموطنان انگلیسی دست اندرکاران و کارکنان ‌این شبکه، رنگین تر است و بی‌بی‌سی بدون هیچگونه چشم‌داشتی، هزینه توسعه بخش فارسی خود را برخلاف سایر بخش‌ها، از بودجه دولتی وزارت خارجه بریتانیا تأمین می کند؛ آن هم دقیقاً اندکی پس از آن که بی‌بی‌سی در ماه‌های اخیر در پاسخ به هجمه عمومی علیه بالا رفتن بی‌مورد هزینه‌های ‌این شبکه تحت فشار عمومی، دست به اخراج جمعیِ تعداد 1000 نفر از کارمندان خود براساس طرح جدید تعلیق نیروها زده است.