Gerdab.IR | گرداب

اذعان به خرابکاری سیا و موساد در ایران

تاریخ انتشار : ۳۰ تير ۱۳۸۹

تلاشها برای در اختیار گذاشتن مواد، محصولات و تجهیزات معیوب به ایران به اشکال مختلفی پیشتر انجام شده است. البته برخی اوقات این خرابکاری ها با موفقیت انجام نمی شد. برای نمونه "علی اشتری" یک فروشنده وسایل الکترونیکی پیشرفته در سال 2008 و پس از اعتراف به اینکه تجهیزات سپاه پاسداران را با ویروس و قطعات GPS که اسرائیل در اختیار او قرار داده بود آلوده کرد، دستگیر شد.

نشریه دنیو ریپابلیک، از نشریات نزدیک به جمهوری خواهان طی مطلبی به عملیات خرابکارانه سیا و موسا علیه ایران اذعان کرده است. به گزارش گرداب خلاصه این مطلب به شرح زیر است:

به نظر می رسد که اقدامات ما برای متوقف کردن برنامه هسته ای ایران فرو پاشیده است. باراک اوباما در اولین سال حضورش در سمت ریاست جمهوری آمریکا تلاش کرد تا از طریق گزینه مصالحه مناقشه بر سر برنامه هسته ای ایران را حل و فصل کند. وی پیشنهاد برگزاری مذاکره با ایران را مطرح کرد و به ایران نامه ای سازش کارانه نوشت. اوباما همچنین در حمایت از تظاهرات هایی که به دنبال انتخابات ریاست جمهوری ایران در این کشور برگزار شد، محتاطانه عمل کرد.

پاییز گذشته آمریکا از توافق آژانس بین المللی انرژی اتمی که به موجب آن به تهران توانایی تبادل سوخت به جای اورانیوم مناسب مصارف غیرنظامی را می داد، حمایت کرد. اما این اقدامات اوباما ناکام ماند و روند برنامه هسته ای ایران ادامه یافت. پس از آن بود که دولت اوباما نگرش سختگیرانه ای را در قبال ایران در پیش گرفت که تحریم ها در راس آن قرار دارد. اما تهران مدتهاست با تحریم های بین المللی روبروست اما این تحریم ها نیز ناکام بوده اند و تضمینی وجود ندارد که دور جدید تحریم ها علیه ایران تاثیر موردنظر غرب را داشته باشد. پیش تر تحریم های کمرشکن دهه 90 در مجبور کردن صدام برای همکاری کامل با بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی ناکام مانده بود.

این احتمال وجود دارد که آمریکا و اسرائیل تاسیسات هسته ای ایران را بمباران کنند. اما این گزینه خطر بروز یک جنگ منطقه ای را در پی دارد. با توجه به اینکه اکثر تاسیسات هسته ای ایران به صورت زیرزمینی ایجاد شده و اطلاعات دقیقی در مورد آنها در دست نیست، هیچ تضمینی وجود ندارد که هرگونه حمله علیه تاسیسات هسته ای ایران به روند برنامه هسته ای این کشور به اندازه کافی لطمه وارد کند. بنابراین اکثر گزینه های مورد بحث بر روی میز در قبال ایران یا ناکارآمد هستند و یا مشکل ساز.

اما هنوز یک احتمال برای ایجاد مانع در روند برنامه هسته ای ایران وجود دارد؛ موضوعی که تقریبا هرگز به صورت عمومی در مورد آن زیاد صحبت نشده اما در حقیقت سالهاست در کانون سیاستهای آمریکا در قبال ایران قرار داشته است. بله منظور از این حقیقت، "عملیات های خرابکارانه" و یا "خرابکاری" است. اقدامات خرابکارانه همیشه موضوع اصلی جنگ های مدرن بوده اند. برای نمونه در جنگ جهانی اول آلمان ها در تسلیحات آمریکایی ها و کانادایی ها دستکاری کردند تا این تسلیحات منفجر شدند.

سازمان سیا در اوایل دهه 80 با همکاری اف.بی.آی و ارتش آمریکا عملیات های خرابکارانه گسترده ای را با هدف ایجاد اختلال در فعالیتهای صنعتی و نظامی شوری سابق انجام داد. در سال 1994 "گوس ویس" یک مقام رسمی شورای امنیت ملی آمریکا در گزارشی بخش از این برنامه را منتشر کرد. وی نوشت: تراشه های کامپیوتری سازمان سیا به تجهیزات کامپیوتری شوروی سابق نفوذ کردند، در خط لوله های گاز توربین های معیوب کار گذاشته شد و طرحهای ناقص در محصولات شیمیایی شوروی سابق اختلال ایجاد کرد.

از اواخر دهه 90 این نوع عملیات های خرابکارانه در دستور کار سیاستهای واشینگتن در قبال ایران قرار گرفت. این عملیات ها اسرار دولتی محسوب می شدند. دولت آمریکا نیز این اسرار را بسیار جدی می گرفت. "جیمز رایزی" خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز در بخشی از کتاب خود با عنوان «جنگ ستارگان» فاش کرده بود که براساس یک طرح اطلاعاتی، آمریکا از سال 2000 یک دانشمند روسی حقوق بگیر سازمان سیا را به وین فرستاده بود تا او طرحهای ناقص ساخت بمب هسته ای را در اختیار مقامات ایران بگذارد. اما در حالی که این اقدامات خرابکارانه آمریکا علیه ایران توجه عمومی را به خود جلب نمی کرد، تقریبا هر کسی که با امور منع گسترش تسلیحات کشتارجمعی آشنا بود، معتقد بود این طرحهای خرابکارانه علیه برنامه هسته ای ایران است.

"دیوید سَنگر" خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز در کتاب خود با عنوان "میراث" که در پایان دوران ریاست جمهوری جورج بوش پسر منتشر شد، در مورد اقدامات خرابکارانه آمریکا علیه ایران مطالبی نوشت. "دیوید کی" که ریاست تیم بازرسان تسلیحاتی در عراق از سال 1991 تا 1992 را برعهده داشت نیز انجام این اقدامات خرابکارانه آمریکا علیه ایران را تایید کرده است.  "مایکل آدلر" کارشناس امور برنامه هسته ای ایران در «مرکز وودرو ویلسون» در واشینگتن نیز گفت: اسرائیلی ها و انگلیسی ها سالهاست که در خرابکاری ها علیه ایران فعالیت می کنند. سه مقام رسمی فعلی دولت آمریکا نیز تایید کرده اند عملیات های خرابکارانه بخشی از طرحهای کاخ سفید برای ایجاد مانع در برنامه هسته ای ایران بوده و این طرحها همچنان علیه ایران در دستور کار دولت آمریکا قرار دارد.

تلاشها برای در اختیار گذاشتن مواد، محصولات و تجهیزات معیوب به ایران به اشکال مختلفی پیشتر انجام شده است. برای نمونه براساس اعلام یک عامل موساد در سال 1998، موساد و سازمان سیا طرحی را اجرا کردند که قرار شد براساس آن مواد شیمیایی که ظاهرا مفید بودند، در بازار سیاه به ایران فروخته شود. البته برخی اوقات این خرابکاری ها با موفقیت انجام نمی شد. برای نمونه "علی اشتری" یک فروشنده وسایل الکترونیکی پیشرفته در سال 2008 و پس از اعتراف به اینکه تجهیزات سپاه پاسداران را با ویروس و قطعات GPS که اسرائیل در اختیار او قرار داده بود آلوده کرد، دستگیر شد. حال آیا این خرابکاری های آمریکا و هم پیمانانش علیه ایران موفقیت آمیز بوده اند؟

در میان افرادی که با آنها صحبت کرده ام تقریبا یک اجماع نظری وجود دارد مبنی بر اینکه این اقدامات خرابکارانه بر روند برنامه هسته ای ایران تاثیر گذاشته است. با این حال تاثیر اصلی این خرابکاری ها صرفا به خاطر خود این اقدمات نیست بلکه تاثیر روانی است که این اقدامات می تواند بر مقامات ایران بگذارد. این اقدامات خرابکارانه می تواند باعث شود مقامات ایران منابع و زمان ارزشمند خود را به هدر بدهند.

اما امتیاز ویژه این خرابکاری ها این است که باعث می شود کشورها در خرید مواد و تجهیزات مهم از بازار سیاه نگرانی داشته باشند. با این حال هنوز مشخص نیست که چه میزان از اهداف مورد نظر مقامات آمریکا و اسرائیل تحت این خرابکاری ها علیه ایران محقق شده اند. " آدلر" از مرکز ویلسون معتقد است: خرابکاری های غرب برای مقامات ایران مشکلاتی را ایجاد می کند اما این اقدامات خرابکارانه در روند برنامه غنی سازی ایران مانعی ایجاد نخواهد کرد. به نظر میرسد دیدگاهی که میان اکثر مقامات و ناظران بین المللی وجود دارد این است که این خرابکاری ها مفید هستند اما پاسخ مسئله نیستند. "اُوزی دایان" یک ژنرال بازنشسته در ارتش اسرائیل و مشاور سابق امنیت ملی دولت آریل شارون و ایهود باراک نخست وزیران اسبق اسرائیل در این رابطه اعتراف کرد: خرابکاری ها می تواند در روند برنامه هسته ای ایران تاخیر بیندازد و حتی موانعی ایجاد کند اما در نهایت نمی تواند جلوی ایران را در دستیابی به اهدافش در برنامه هسته ای این کشور بگیرد.

منبع: الف