Gerdab.IR | گرداب

پاسخ به جنجال رسانه ای ضد انقلاب، علیه فتوای رهبر معظم انقلاب

تاریخ انتشار : ۰۳ مرداد ۱۳۸۹

پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای به جنجال رسانه های ضد انقلاب درباره فتوای ایشان پیرامون التزام عملی به ولایت فقیه در تحلیلی با عنوان «خودتان را به ملت ملحق كنيد» پاسخ داد.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای به جنجال رسانه های ضد انقلاب درباره فتوای ایشان پیرامون التزام عملی به ولایت فقیه در تحلیلی با عنوان "درباره استفتای اخیر حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای پیرامون التزام عملی به ولایت فقیه" پاسخ داد.

به گزارش گرداب متن کامل این پاسخ به شرح زیر است:

سه‌شنبه گذشته، با بارگذاری پرسش و پاسخ جدیدی در بخش «استفتائات» پایگاه اطلاع‌رسانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، عكس‌العمل و تحرك رسانه‌ای زیادی از سوی رسانه‌های ضد انقلاب در فضای مجازی صورت گرفت. محور اصلی استفتاء، پاسخ به سوالی در حوزه «ولایت فقیه» بود.

آرایش تخریبی
این رسانه‌ها، سعی كردند در سه حوزه فعالیت تخریب خودشان را آرایش دهند. ابتدا و بدون توجه به تاریخ پرافتخار مرجعیت شیعه، این استفتاء را بدعتی در احكام صادره از سوی مرجعیت شیعه جلوه دادند.

در سطح دوم سعی كردند كه بدون اینكه كوچكترین اشاره‌ای به محور اصلی این استفتاء كنند، تمركزشان را بر تخریب اصل 109 قانون اساسی -كه به بیان ویژگی‌های ولی‌فقیه می‌پردازد- ‌گذارند؛ و در سطح سوم، تلاش كردند آن قسمت از متن استفتاء را كه عبارت بود از «ولایت فقیه، در عصر غیبت شعبه‌اى است از ولایت ائمه اطهار» كه به‌صورت تلمیحی به جمله‌ی امام اشاره دارد مورد آماج قرار دهند.
(صحیفه نور جلد 20: صفحه 451، تاریخ 16 دی 1366)

نكته جالب اینكه برخی از رسانه‌های ضد انقلاب، عكس دیدار نظامیان با فرماندهی كل قوا را  به متن‌ها خبرهایشان در این‌باره ضمیمه كردند تا بتواند پیام خودش را به مخاطبش القاء كند. برای یك مسأله فقهی و مردمی از عكس نظامی و فضای نظامی استفاده كردند كه البته این كار در فضای جنگ روانی و بی‌اخلاقی این رسانه‌ها غیرعادی نیست. مدتی پیش نیز، زمانی كه رهبر انقلاب در دیدار با كارگران پیرامون موضوع هسته‌ای، موضع‌گیری بسیار مهم و شفافی درباره سیاست دیپلماسی ایران داشتند، شبكه خبری CNN در خبر آن دیدار - به‌جای عكس دیدار رهبر انقلاب با كارگران- عكس دیدار روحانیون با ایشان را در کنار خبر قرار داد. آدرس غلط می‌دهند تا در فضا، غبار ایجاد كنند و مخاطب را به اشتباه بیاندازند.

پیام‌های استفتاء
«ولایت فقیه به معناى حاكمیت مجتهد جامع‌الشرایط در عصر غیبت است و شعبه‌اى است از ولایت ائمه اطهار (علیهم السلام) كه همان ولایت رسول الله (صلى‌الله علیه وآله) مى‌‌باشد و همین كه از دستورات حكومتى ولى امر مسلمین اطاعت كنید نشانگر التزام كامل به آن است.»

متن فوق در پاسخ به استفتائی پیرامون «التزام به ولایت فقیه» بود كه در آن استفتاء‌كننده خواسته بود كه بداند "چگونه باید عمل نماییم تا بدانیم كه به جانشین بر حق آقا امام زمان (عج) اعتقاد و التزام كامل داریم؟"

 برای مطالعه بیشتر پیرامون نظرات فقهی رهبر انقلاب درباره ولایت فقیه این آدرس را ببینید:
http://farsi.khamenei.ir/treatise-content?uid=1&tid=8‏

چه چیزی سبب شد كه دشمن به تكاپو بیافتد و سعی كند آب را گل‌آلود كند؟ چه پیامی در این استفتاء وجود داشت كه این گروه را نگران كرد؟ چه نتایجی در انتشار این مطلب بود كه رسانه‌های غیرخودی این چنین با این مطلب برخورد كردند؟

برای پاسخ به این سؤال باید توجه داشت كه این استفتاء، استمرار سیره و سلوك سیاسی رهبر انقلاب اسلامی از منظر فقهی بود. این مطالب در طول یك‌سال اخیر، بارها به‌صورت علنی مطرح شده بود. آنجا كه ایشان در شهریور داغ سال 88، در نماز جمعه ماه رمضان، سخن از استرات‍ژی جذب حداكثری و دفع حداقلی نظام به میان آوردند و بعد، این بیان، بارها از سوی ایشان مطرح، پیگیری‌ و عمل شد تا در دیدار بسیجیان سراسر كشور، هنگامی كه در پایان یكی از فرازهای بیانات معظم‌له، جمعیت شعار مرگ بر ضد ولایت فقیه سر دادند، ایشان فرمودند:

«مراقب باشید، مواظب باشید، نمی شود هر كسى را به مجرد یك خطائى یا اشتباهى گفت منافق؛ نمیشود هر كسى را به مجرد اینكه یك كلمه حرفى برخلاف آنچه كه من و شما فكر می كنیم، زد، بگوئیم آقا این ضد ولایت فقیه است. در تشخیص ها خیلى باید مراقبت كنید. من تأكیدم به شما جوانان عزیز، فرزندان عزیز خود من، جوانان پرشور این كشور در سرتاسر میهن عزیز، همین است. انگیزه‌ها با شدت، با قوّت، با ایمان كامل، با امید كامل به آینده حفظ بشود؛ اما در تشخیص ها و در مصداق هاى مختلف دقت بشود. بی‌دقتى در مصداق ها، گاهى اوقات ضررها و لطمات بزرگى خواهد زد.»

و در همان دیدار ایشان به خط اساسی دشمن در جبهه جنگ نرم اشاره كردند كه «یكى از ابزارها در جنگ نرم این است كه مردم را در یك جامعه نسبت به یكدیگر بدبین كنند، بددل كنند، اختلاف ایجاد كنند... بعد در میانه، عناصر دست‌آموزِ مغرضِ معاند را به كارهاى خلاف وادار كنند و مسئولین كشور نتوانند تشخیص بدهند كى بود، چى بود و چه شد. این جزو طرح هاى اساسى است. اینجور كارى را دنبال میكنند.» (چهارم آذرماه هشتاد و هشت)

مجهولات، معلوم می‌شوند
مجهولات، معلوم می‌شوند؛ علت دستپاچگی و سراسیمگی ضد انقلاب هم معلوم می‌شود. آن‌ها انسجام مردم و جامعه را نمی‌خواهند. پس از هر امكانی برای رسیدن به هدفشان نیز بهره می‌برند. تجربه انقلاب اسلامی در جنگ سخت نیز همین را می‌گوید. زمانی كه غفلت كردیم دشمن بهترین پیروزی‌هایمان را به تلخ‌ترین شكست‌ها تبدیل كرد، یا تا آنجا كه توانست شیرینی پیروزی را به كام‌مان تلخ كرد.

اینجا هم رسانه‌های دشمن سعی كردند یكی از مهم‌ترین راهبردها و فرصت‌های وحدت‌بخش ما را تبدیل به یك تهدید تفرقه‌ساز كنند. پاسخی كه در ادامه این استفتاء آمده است شعاع دایره خودی‌ها را بلندتر و كشیده‌تر می‌كند. پاسخ رهبر انقلاب اسلامی، در واقع تعیین ضابطه‌ای برای احراز التزام به ولایت فقیه بود كه پیش از این، در این حد از شفافیت مطرح نشده بود. در این پاسخ میان نظرات و دیدگاه‌های ولی فقیه كه طبعا عرصه‌های گوناگون و مختلفی دارد تنها آنچه در قالب «دستور حكومتی» صادر می‌شود، معیار التزام به ولایت فقیه تلقی می‌شود و این با توجه به قانون اساسی یعنی، حضور و فعالیت تعداد زیادی از بازیگران و كنشگران در فضای سیاسی. و دشمن به خیال خود می‌خواهد با جنجال رسانه‌ای، كاری كند كه حرف‌ها شنیده نشود و یا ناقص و تحریف شده به گوش مردم برسد، اما:

«قضیه ولایت فقیه یك چیزى نیست كه مجلس خبرگان ایجاد كرده باشد. ولایت فقیه یك چیزى است كه خداى تبارك و تعالى درست كرده است. همان ولایت رسول اللَّه هست. و اینها از ولایت رسول اللَّه هم می‌ترسند! شما بدانید كه اگر امام زمان -سلام اللَّه علیه- حالا بیاید، باز این قلم ها مخالف‌اند با او، و آنها هم بدانند كه قلم هاى آنها نمى‌تواند مسیر ملت ما را منحرف كند. آنها باید بفهمند اینكه ملت ما بیدار شده است، و مسائلى كه شما طرح مى‌كنید ملت مى‌فهمد، متوجه مى‌شود، دست و پا نزنید! خودتان را به ملت ملحق كنید.»
صحیفه امام، ج‏10، ص: 309، سخنرانى در جمع مردم و عشایر در قم، 30 مهر 1358 - 30 ذى القعده 1399