Gerdab.IR | گرداب

وزیر ارتباطات تاکید کرد:

مردم اطلاعات شخصی خود را در فضای مجازی منتشر نکنند

تاریخ انتشار : ۰۴ شهريور ۱۳۹۴

شب گذشته محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مهمان برنامه نگاه یک بود و گزارشی از فعالیت های انجام شده و در حال انجام این وزارتخانه را ارائه داد.

به گزارش گرداب، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه اولویت این وزارتخانه مطالبات مردم است و هرکس در هر جایگاهی به این فناوری نیاز دارد گفت: سامان دهی زیرساخت ها با اجرای پروژه هایی انجام شده است که نتیجه این پروژه ها طی دو سال گذشته افزایش 4 برابری پهنای باند و همچنین تولید محتوای داخلی و اپلیکیشن های داخلی بوده است.


واعظی در رابطه با تکمیل شبکه ملی اطلاعات خاطرنشان کرد: تمام فعالیت ها و برنامه های انجام شده در راستای تحقق هدف شبکه ملی اطلاعات است و این برنامه ها برای این است که مردم بتوانند با سرعت بالا کارهای خود را انجام دهند.

وی با بیان اینکه 11 سال از زمان مطرح شدن شبکه ملی اطلاعات می گذرد گفت:این شبکه یکی از موارد پیوست رهبری برای تشکیل شورای عالی فضای مجازی می باشد و دولت نیز این هدف را در دستور کار خود قرار داده است.

وی درباره پیشرفت شبکه ملی اطلاعات افزود: وزارت ارتباطات با جبران عقب افتادگی ها، ایجاد زیرساخت ها، افزایش امنیت و انتقال آدرس دهی به داخل ایران توانسته این طرح را برای پیشرفت سایر وزارتخانه ها، بخش خصوصی، دانشگاه ها و سایر حوزه ها محقق کند.

واعظی در رابطه با اپراتور چهارم و نحوه فعالیت آن گفت: اپراتور ایرانیان نت ابتدا فیبر نوری را به کسب و کار و دانشگاه ها و منازل می برد و با کامل شدن این اپراتور می توان گفت مردم با این شبکه فیبری می توانند فعالیت های کامل در دنیای ارتباطات داشته باشند.


واعظی


وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال که دولت همراه و دولت الکترونیک چه تفاوتی دارند تصریح کرد: در دولت الکترونیک عملا مردم باید از کامپیوتر استفاده کنند اما در دولت همراه با استفاده از تلفن همراه و در هرجایی می توانند از خدمات استفاده کنند، همچنین استفاده از فضای مجازی برای انجام کارها یکی از برنامه های دولت برای تسریع امور مردم و جلوگیری از تبعیض میان آنان است.

محمود واعظی در مورد اجرای طرح فیلترینگ هوشمند افزود: کسانی که علاقمند به استفاده از سایت های علمی خارجی هستند ممکن است با سایت هایی برخورد کنند که 90 درصد محتوای آن مفید و اخلاقی باشد و تنها 10 درصد آن را محتوای غیراخلاقی و مغایر فرهنگ ما تشکیل دهد، حال اگر کل این سایت ها مسدود شود مردم از اطلاعات مفید این سایت ها محروم می شوند و اگر باز باشد محتوای غیراخلاقی آن در اختیار کاربر قرار می گیرد. به این منظور بحث فیلترینگ هوشمند اجرایی خواهد شد تا امثال آن سایت ها باز باشند اما محتوای غیراخلاقی آنها در دسترس نباشد.

وی افزود: فاز اول طرح فیلترینگ هوشمند اجرایی شده و فاز دوم آن در حال اجراست و تا پایان سال جاری این طرح اجرایی خواهد شد.


واعظی


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در رابطه با فعالیت جوانان در شبکه های اجتماعی خاطرنشان کرد: عرصه فضای مجازی هم فرصت است هم تهدید، اگر خوب استفاده کنیم می توانیم اطلاعات خود را ارتقا بخشیم و جلوی تهدیدهای آن را بگیریم. باید در نظر داشت، فضای مجازی یک دنیای جدید است و اگر بدون هدف وارد شویم هیچ چیز عایدمان نمی شود و عمر خود را تلف کرده ایم اما اگر با هدف وارد شویم می توانیم به مقصود خود برسیم.

وی ادامه داد: فضای مجازی، فضای کشف است و هرکدام از ما زندگی خصوصی داریم و دوست نداریم اطلاعات آن فاش شود، بر این اساس نیازی به وارد کردن تمام اطلاعات شخصی و وضعیت خود نداریم. همچنین برخی از نرم افزارها دارای سرورهای خارجی هستند که ما به دلیل احترام به مردم آنها را آزاد گذاشته ایم اما از دانشگاهیان خواهش می کنیم با ساخت نرم افزاری درداخل کشور معضلات امنیتی این نرم افزارها را حل کنند.

واعظی در ادامه صحبت های خود به موضوع عدالت ارتباطی پرداخت و گفت: از اهداف دولت خدمت رسانی به مناطق محروم، روستاها و مناطق مرزی است که با محقق شدن این هدف در پایان سال جاری ارتباط تلفنی در روستاهای بالای 5 خانوار کامل می شود و همچنین به 25 هزار روستای دیگر اینترنت پرسرعت همراه با خدمات الکترونیکی برای افزایش آگاهی مردم اعطا می شود.


واعظی


محمود واعظی در پایان با اشاره به افتتاح طرح هاب ماهواره ایران خاطرنشان کرد: طرح هاب ماهواره ای، این امکان را به وجود می آورد که در دورافتاده ترین نقطه کشور که حتی امکان عبور فیبر و یا ارسال امواج رادیویی وجود ندارد به این سرویس متصل شد و در مواقع بحران بلافاصله در کوتاه ترین زمان این ارتباط برقرار می شود، همچنین این امکان را می دهد که در سکوهای نفتی، کشتی ها، قطار و هواپیما به ماهواره وصل باشید و از ارتباط استفاده کنید.