Gerdab.IR | گرداب

همراه اول و ایرانسل خمس بدهند!

تاریخ انتشار : ۰۴ شهريور ۱۳۹۴

برگزاری مراسم افتتاح هاب ماهواره‌ای ایران با حاشیه‌های جالب و عجیبی همراه بود که کار را به خمس و زکات اپراتورها نیز کشاند.

به‌گزارش گرداب از تسنیم، مراسم افتتاح هاب ماهواره‌ای ایران با همت شرکت ارتباطات زیرساخت صبح امروز در سالن همایش‌های وزارت ارتباطات با حضور مقام عالی این وزارتخانه، مدیران و معاونان شرکت‌های تابعه وزارت ارتباطات و اهالی بخش خصوصی برگزار شد.
 
*مدیران الان خوب کار می‌کنند یا قبلی‌ها ضعیف کار کردند؟*
 
در این مراسم طبق روال همیشه محمود خسروی –مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت- با شور و هیجان خاصی پا روی سن گذاشت و با همان حس سرشار اقدام به ارائه گزارش عملکرد شرکت تحت امر خود کرد.
 
اشتیاق خسروی در ارائه گزارش عملکرد مثبت شرکت ارتباطات زیرساخت طی این دو سال به اندازه‌ای بود که ناخودآگاه اینگونه القا می‌شد که در سال‌های گذشته و پیش از این دولت هیچگونه اقدامی در حوزه زیرساخت صورت نگرفته است.
 
البته بنا به گفته مدیر عامل شرکت زیرساخت، اولویت‌های این دولت با دولت قبلی متفاوت است و همین باعث رونق حوزه زیرساخت شده است. اما آقای خسروی که امروز از دوستش نقل کرد که گفته بود آقای واعظی –وزیر ارتباطات- از معاونانش خیلی کار می‌کشد، بد نیست که بدانند در دولت گذشته هم خودشان مدیر شرکت زیرساخت بودند.
با این تفاسیر و البته اولویت‌هایی که گفته شد، شاید مسئولان دولت قبل از معاونان‌شان کار نمی‌خواستند.
 
*ارتباط ماهواره‌ای با دو استان چک شد*
 
هم‌زمان با افتتاح سیستم مدیریت هاب ماهواره‌ای با فرمان وزیر ارتباطات، تست این شبکه ماهواره‌‌ای با برقراری ارتباط مستقیم از طریق ویدئو کنفرانس با مشهد و اصفهان صورت گرفت.
 
وزیر ارتباطات در براقراری ارتباط با یکی از این استان‌ها عنوان کرد که این پروژه بعد از 12 سال اجرایی شده و تاکنون عزمی برای اجرای آن نبوده است.
 
*آقای واعظی از 1/1/1 در اداره کشور هستند*
 
زیرساختی‌ها در این مراسم میزبان نمایندگان مجلس بودند و هادی حسینی –عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس- به نمایندگی از آنها روی سن رفت و صحبت‌های خود را اینگونه آغاز کرد: آقای واعظی تقریبا از تاریخ 1/1/1 در اداره کشور هستند و امیدواریم تا آخرالزمان هم خدمت ایشان باشیم. ایشان از خوبان نظام هستند.
 
*چرا آفریقا اپراتور ایران را پشتیبانی می‌کند؟!*
 
وی در لابه‌لای صحبت‌هایش اشاره‌ای به اپراتور دوم ارتباطی داشت و گفت: زمانیکه به آفریقا رفتم و دیدم پوشش ایرانسل را آنها انجام می‌دهند با خودم گفتم که ایران جزو کشورهای باستانی و بزرگی نظیر مصر و چین است اما چرا باید این کشور اپراتور آن را پشتیبانی کند.
 
*مادر مجری سوادکوهی بود*
 
حسینی بعد از اشاره به سیل سوادکوه و تلاش‌ مسئولان حوزه ارتباطی برای برقراری ارتباطات، از تلاش‌های بی‌شائبه آنها تشکر کرد اما هنگام پایین آمدن از سن، مجری چند ثانیه‌ای در گوش او صحبت کرد. همین باعث شد تا حسینی دوباره پای تریبون رفته و از سوادکوهی بودن مادر مجری پرده بردارد.
 
*جلسات سری وزیر ارتباطات با معاونانش*
 
این نماینده مجلس به برخی جلسات سری وزیر ارتباطات با معاونانش اشاره کرد و گفت: آقای خسروی به جلسات سری با وزیر اشاره کردند و بنده گفتم که چه جلسات سری است وقتی محتوای داخل آن رسانه‌ای می‌شود؟ آقای خسروی در پاسخ گفتند جلساتی است که بعد از آن تمام اعضای بدنت سِر می‌شود.
 
*گروهی از نمایندگان میز به میز برای جمع‌آوری رأی می‌رفتند*
 
صحبت‌های وزیر ارتباطات هم چندان بی‌حاشیه نبود و هنگامیکه به تلاش مجلس برای تصویب لایحه هزینه کردن درآمدهای ICT در این حوزه اشاره کرد، گفت: واقعا از تلاش نمایندگان مجلس برای این کار که گویی خودشان مسئول حوزه ICT هستند تشکر می‌کنم. در آن زمان گروهی بودند که میز به میز در مجلس می‌رفتند تا رأی جمع کنند.
 
وی افزود: البته گروهی هم بودند که میز به میز می‌رفتند تا نمایندگان را متقاعد کنند که به لایحه رأی ندهند.
 
*همراه اول و ایرانسل خمس خود را بدهند*
 
صحبت‌های وزیر ارتباطات به همین جا ختم نشد و پای خمس را هم وسط کشید.
 
زمانیکه به صراحت گفت از بودجه USO (خدمات عمومی الزامی جهت توسعه ارتباطات در مناطق کمتر توسعه یافته) تا زمانیکه تمام روستاها تلفن و اینترنت نداشته باشد، یک قِران به تلفن همراه نمی‌دهم، خطاب به اپراتورها اظهار کرد: وضعیت سوددهی همراه اول و ایرانسل خوب است واز این حیث به سمت توسعه خدمات در مناطق مرزی و روستایی بروند تا از این طریق خمس خود را داده باشند. البته خدا هم به این اقدام برکت می‌دهد.
 
*این خانم رئیس باید مدیر کل شود*
 
نکته پایانی صحبت‌های وزیر ارتباطات هم این بود که با دیدن خانم مدیری در کنار سن، عنوان کرد: خانم‌ها اگر مسئولیت بپذیرند کارهایشان را خوب انجام می‌دهند. حیف که همه مدیران مرد هستند و معاونان‌شان را هم از مردها انتخاب می کنند.
 
*وزارت ارتباطاتی‌ها روز به روز دوربینی‌تر می‌شوند*
 
سریال دوربینی شدن معاونان وزیر در این مراسم هم ادامه داشت تا جاییکه زمان کاشت دوربین رسانه‌های تصویری، همه با روی گشاده حضور دارند اما به محض خاموش شدن لنز تصویربرداری، گویی ارزش یک تیکه شیشه از خبرنگار بیشتر است.
 
برخلاف روحیه رسانه‌ای و احترامی که شخص وزیر ارتباطات در اغلب برنامه‌ها برای خبرنگاران دارد –هر چند برخی موارد این موضوع نقض شده-، برخی معاونان وی تصویر را بر صحبت بیشتر ترجیح می‌دهند.
 
*مدیر روابط عمومی یا محافظ شخصی؟*
 
اما موضوع زمانی عجیب می‌شود که مدیر یک شرکت تابعه وزارت ارتباطات نقش محافظ را برای مدیر عامل بازی می‌کند و هنگام رویارویی او با خبرنگار مکتوب، زیر گوشش با صدایی بلند می‌خواند که بگویید جلسه دارم و اینها را ول کنید.
 
جالب است فردی که از لفظ "این" استفاده می‌کند و هنوز نمی‌داند چنین ضمیری برای شخص به کار نمی‌رود، مدیر کل روابط عمومی است!
 
برخی مسئولان تا پایان مراسم چندین بار در جلوی دوربین‌های خبری به شکل اختصاصی در سالن حضور می‌یابند و درباره مراسم می‌گویند اما وقتی نوبت به خبرنگار خبرگزاری می‌رسد، جلسه دارند.
 
کاش زمان این جلسات یکباره کمی منعطف باشد تا حداقل یک دقیقه زمان برای پاسخ به سوال خبرنگار که هدفش دریافت جزییات بیشتر از همایش و مراسم است، مهیا گردد. امیدواریم مراسم‌های بعدی، مسئولان مورد انتظار خبرنگاران حداقل به سوالات مربوط به همان مراسم پاسخ گویند در غیر اینصورت برگزاری مراسم، هنر بدیعی نیست.