Gerdab.IR | گرداب

حق‌الامتیاز دولت از واگذاری پروانه‌ اپراتورها

تاریخ انتشار : ۰۴ شهريور ۱۳۹۴

امسال با واگذاری تعداد قابل توجهی پروانه‌ جدید در حوزه ICT، بازیگران بازار ارتباطات کشور بیشتر و بازار رقابتی‌تر خواهد شد و درآمدی مضاعفی نیز در اختیار دولت قرار می‌‌گیرد.

به گزارش گرداب از فارس، قرار است در سال 94 پروانه‌های جدید بسیاری در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات صادر شود و امسال از نظر تعداد پروانه‌های صادره جدید قابل مقایسه با سال‌های قبل نیست.
 
امسال پروانه‌های ارتباطات ثابت (FCP)، پروانه اپراتورهای مجازی تلفن همراه (MVNO)،پروانه ارائه خدمات ارتباطی ثابت (Servco) و پروانه ارائه خدمات مرکز تماس (contact center) اعطا می‌شود. پروانه‌ اپراتور وایمکس ایرانسل نیز ارتقاء یافته و دو اپراتور دیگر وایمکس نیز درخواست ارتقاء پروانه را ارائه داده‌اند.
 
این اقدامات، بازیگران حوزه ICT کشور را بیشتر و بازار را رقابتی‌تر می‌‌کند و همچنین درآمدی را نیز نصیب دولت خواهد کرد.
 
علی‌اصغر عمیدیان در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس در پاسخ به این سوال که صدور پروانه‌های جدید چه درآمدی را در سال جاری برای دولت رقم خواهد زد، گفت: در این اقدامات جدید، بحث درآمدی هدف وزارت ارتباطات نیست بلکه نتیجه اصلی این پروانه‌ها توسعه بازار است تا گره‌ای از مشکل توسعه خدمات در بخش ICT باز شود.
 
وی تاکید کرد: همانند حق فرکانس که با پائین‌ترین قیمت‌ها در منطقه به متقاضیان واگذار می‌شود، حق‌الامتیاز پروانه‌های دیگر نیز به گونه‌ای تعیین شده که در نهایت خدمات بهتر با قیمت کمتر به مردم ارائه شود.
 
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به حق‌الامتیاز پروانه‌ها، توضیح داد: براساس مصوبه هیات وزیران حق‌الامتیاز پروانه FCP مبلغ 20 میلیارد تومان تعیین شده است.
 
طبق پیش‌بینی‌های اولیه قرار بود به 6 اپراتور FCP مجوز داده شود که اکنون رگولاتوری از 19 شرکت برای تاییدیه نهایی اقرارنامه اخذ گرفته و احتمالا 19 پروانه FCP صادر خواهد شد.
 
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی خاطر نشان کرد: برای ارتقای فناوری پروانه اپراتور وایمکس ایرانسل حق‌الامتیازی دریافت نشده و درآمدی برای دولت نداشته است و این پروانه به منظور توسعه شبکه و افزایش ضریب نفوذ دسترسی کاربران اعطا شده است.
 
ایرانسل تاکنون در 6 استان پروانه ارائه سرویس وایمکس را داشت که اخیرا مجوز ارائه سراسری سرویس در تمام استان‌های کشور را دریافت کرده است.
 
عمیدیان تصریح کرد: حق‌الامتیاز پروانه‌های Servco نیز مبلغ 2 میلیارد تومان است و حداقل هر اپراتور باید با 3 شرکت Servco قرارداد عمده فروشی منعقد کند؛ اما تعداد پروانه‌ها به تعداد متقاضیان وابسته است.
 
در مجموع از محل واگذاری پروانه‌های جدید FCP و Servco مبلغ 392 میلیارد تومان اعتبار برای وزارت ارتباطات حاصل خواهد شد.
 
علاوه بر این، در ادامه پروانه‌هایی که حق‌الامتیاز کمتری دارند، حق‌الامتیاز پروانه‌های MVNO نیز برای نوع اول مجوز MVNO مبلغ 5 میلیارد تومان و برای نوع دوم مجوز MVNO مبلغ 2 میلیارد تومان است. تعداد مجوزهای صادره بستگی به ظرفیت شبکه اپراتور و تعداد متقاضیان دارد.
 
مجوز نوع اول MVNO اپراتوری است که همه خدماتش مجازی است و از خدمات اپراتورهای دیگر استفاده می‌کند و مجوز نوع دوم اپراتوری است که از نظر شبکه ارتباطی قوی‌تر است.
 
حق‌الامتیاز پروانه ارائه خدمات مرکز تماس (Contact Center) مبلغ 200 میلیون تومان برای شهرهای بزرگ، 50 میلیون تومان برای مراکز استان‌ها و دویست 20 میلیون تومان برای سایر شهرها است.