Gerdab.IR | گرداب

10 درصد سرمایه‌گذاری در صنعت آی تی منجر به رشد 0.75 تا 1.5 درصد اقتصاد می‌شود

آی تی سبب رشد 1.5 درصدی اقتصاد

تاریخ انتشار : ۱۰ شهريور ۱۳۹۴

قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: افزایش 10 درصدی سرمایه‌گذاری در صنعت آی تی منجر به رشد 0.75 تا 1.5 درصدی اقتصاد می‌شود.

به گزارش گرداب از فارس، سیدابوالحسن فیروزآبادی قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امروز در مراسم ارتقای پروانه خدمات ارتباطی رایتل به نسل چهارم، با اشاره به اینکه در این مراسم اپراتور سوم کشور با توجه به سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته، پروانه خود را ارتقا داده است، اظهار داشت: در جریان توسعه هر کشوری قطعاً زیرساخت‌های فناوری اطلاعات نقش مؤثری دارد.
 
وی افزود: قطعاً بدون چنین زیرساخت‌هایی هیچ‌گونه پیشرفتی در زمینه‌ اقتصادی متصوّر نیست، بنابراین یکی از مظاهر صنعتی شدن، ایجاد زیرساخت‌های شبکه‌ای فناوری اطلاعات است.
 
فیروزآبادی با بیان اینکه فناوری اطلاعات و ارتباطات هم‌اکنون در 4 حوزه به مردم خدمات ارائه می‌دهد، تصریح کرد: برقراری ارتباط، خدمت‌رسانی، اطلاع‌رسانی و سرگرمی در 4 حوزه نقش اساسی ایفا می‌کند.
 
قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یکی از مهم‌ترین معضلات بخش ارتباطی کشور را کمبود محتوای مفید اعلام کرد و گفت: هم‌اکنون کشور در 2 چالش در حوزه سرگرمی و اطلاع‌رسانی مواجه است که در این زمینه باید اقدامات مؤثری صورت پذیرد.
 
وی گفت: از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم توجه ویژه‌ای به فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور شده است و امیدواریم این روند همچنان تداوم داشته باشد.
 
فیروزآبادی مهم‌ترین ویژگی ارتقای نسل چهارم کشور را کاهش شکاف دیجیتالی عنوان کرد و گفت: شکاف ایجادشده به لحاظ توسعه شهر و روستا توسط چنین ویژگی و ارتقای پروانه اپراتور سوم کشور مؤثر واقع شده است.
 
وی با اشاره به اینکه پهنای باند از یک تا 2 مگابیت تا سال 2020، باید به 30 تا 100 مگا برسد، تأکید کرد: وعده اقتصادی شدن نسل پنجم شبکه تلفن همراه تا سال 2020، داده شده است.
 
فیروزآبادی همچنین با بیان اینکه از نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صنعت آی تی که یکی از صنایع کارآفرین تلقی می‌شود، افزود: افزایش 10 درصدی سرمایه‌گذاری در صنعت آی تی منجر به رشد 0.75 تا 1.5 درصدی اقتصاد می‌شود، گفت: این نوع سرمایه‌گذاری‌ها در نهایت منجر به کاهش میزان بیکاری تا 1.5 درصد می‌شود. به عبارت دیگر به‌طور مستقیم و غیرمستقیم در ایجاد اشتغال نقش‌آفرینی می‌کند.
 
وی با اشاره به آماری درخصوص میزان اشتغال ایجادشده توسط سومین اپراتور ارتباطی کشور، خاطرنشان کرد: رایتل 10 هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد کرده است که علاوه بر آن 140 شرکت خدمات خود را از طریق این اپراتور ارائه می‌کنند.
 
این مقام مسئول وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان، از ارائه دیپلم مهارتی توسط آموزش‌های موبایلی رایتل خبر داد و گفت: 35 هزار نفر با آموزش‌های مهارتی رایتل موفق به دریافت دیپلم مهارتی شده‌اند.