Gerdab.IR | گرداب

آموزش مدیران پروژه‌های فناوری اطلاعات

تاریخ انتشار : ۰۹ شهريور ۱۳۹۴

به اعتقاد کارشناسان مدیریت پروژه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات چالش‌برانگیز است و مدیران این پروژه‌ها باید به تمام جنبه‌های برنامه‌ریزی و پیاده‌سازی، ازجمله تعیین آرمان، سازمان‌دهی، مدیریت هزینه و منابع، مدیریت تغییر و تحویل خروجی‌ها و موارد لازم به ذی‌نفعان پروژه آگاه باشند.

 به گزارش گرداب از ایسنا، معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران معتقد است زمانی که پروژه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات در بستر چارچوب دولتی پیاده‌سازی می‌شود، وظایف مدیران پروژه پیچیده‌تر می‌شود.
 
به اعتقاد رضا باقری اصل دولت‌ها آرمان‌های توسعه‌ای فراگیری دارند و سازمان‌های دولتی برای رسیدن به آرمان‌های ارائه خدمات و تعهداتشان، طرح‌های خود را دنبال می‌کنند و پروژه‌ها و برنامه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات باید با این اهداف و تعهدات هم‌راستا باشند. به‌علاوه، ذی‌نفعان مختلف پروژه‌ها و برنامه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات ازجمله افراد منتقد، توقعات بالایی دارند.
 
در این زمینه چندی پیش کارگاه مدیریت پروژه‌های فناوری اطلاعات در تئوری و عمل برگزار شد و در این کارگاه چالش‌های منحصربه‌فرد برنامه‌ریزی و مدیریت پروژه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات بررسی و حوزه‌های مهم دانش در مدیریت پروژه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، هم‌چنین فازهای مختلف مدیریت پروژه و فرآیندهای مربوط به هر فاز موردبحث قرار گرفت.
 
تاکنون سازمان فناوری اطلاعات ایران به‌منظور توسعه کمی و کیفی الزامات و کاربردهای اساسی فاوا برای نهادها و ارگان‌های دولتی و انتقال دانش روز دنیا در این حوزه اقدام به برگزاری سه کارگاه آموزشی با همکاری APCICT کرده است.
 
در این کارگاه‌های آموزشی جدیدترین مسائل در حوزه فناوری اطلاعات مطرح شد و از مدیران ارشد و کارشناسان سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی دعوت به‌عمل‌آمده بود تا با مهم‌ترین سیاست‌گذاری‌های صورت گرفته در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در دنیا آشنا شوند.