Gerdab.IR | گرداب

شکایت دهها شرکت از گوگل در هند

تاریخ انتشار : ۱۱ شهريور ۱۳۹۴

Flipkart، فیس بوک، واحد نقشه نوکیا، MakeMy-Trip.com و چندین شرکت دیگر شکایاتی را به علت رفتار غیررقابتی گوگل و انحصارطلبی تجاری آن در هند تقدیم دادگاه کرده اند.

به گزارش گرداب فارس به نقل از اکونومیک تایمز نوشت، رگولاتوری هند مدتی است در حال بررسی و کنترل اقدامات و روش های کسب و کار گوگل است تا مشخص شود آیا این شرکت از تسلط خود بر بازار هند برای کنار زدن رقبا سوءاستفاده کرده است یا خیر.
 
رگولاتوری هند از شرکت های رقیب گوگل خواسته تا اطلاعات و شکایات احتمالی خود را در این زمینه ارائه دهند و بر اساس پاسخ های 30 شرکت رسیدگی به این موضوع با جدیت بیشتری در جریان است. 30 شرکت شاکی از گوگل در زمینه های مختلفی همچون خدمات جستجو، شبکه های اجتماعی، خدمات مسافرات، تامین محتوا و ... فعال هستند.
 
رگولاتوری هند  در هفته گذشته گوگل را به سواستفاده از تسلط بر بازار جستجوی اینترنتی متهم کرد و مدعی شد که این شرکت خدمات وابسته به خود را همیشه در ابتدای نتایج ارائه شده قرار می دهد و خدمات رقیب حتی با کیفیت بهتر در سطوح پایین تر قرار می گیرند.
 
گوگل تا ده روز دیگر فرصت دارد به اتهامات مطرح شده در هند پاسخ دهد و یک هفته بعد نیز باید نماینده خود را برای پاسخگویی به محل برگزاری جلسه یک کمیسیون هفت نفره ارسال نماید. در صورت محکومیت گوگل در این کمیته، بزرگترین موتور جستجوی جهان به پرداخت جریمه ای که ممکن است تا ده درصد از درامد این شرکت را در بربگیرد، محکوم می شود.
 
کل عایدی گوگل در سال 2014 برابر با 66 میلیارد دلار و درآمد خالص آن حدود 14 میلیارد دلار برآورد شده است.