Gerdab.IR | گرداب

هزاران سرور ویندوز در معرض خطر هک

تاریخ انتشار : ۱۴ شهريور ۱۳۹۴

هزاران ویندوز سرور 2003 قدیمی، به‌روزرسانی نشده و از رده خارج شده همچنان در حال کارند که این موضوع کاربران را در معرض خطر حملات هک قرار می‌دهد.

به گزارش گرداب از ایسنا، شرکت مایکروسافت پشتیبانی از ویندوز سرور 2003 را از 14 ژوئیه متوقف کرد اما بر اساس گزارش‌ها همچنان تعداد قابل توجهی از سرورها از این نسخه استفاده می‌کنند. این بدان معناست که بدون داشتن برنامه‌ای برای ارتقاء سیستم‌ها به نسخه‌های بالاتر، کسب و کارها در معرض خطرات و حملات سایبری قرار خواهند گرفت.

داده‌های بدست آمده از شرکت خدمات اینترنتی Netcraft نشان می‌دهد که حدود 609 هزار سیستم وب در حال خدمت‌رسانی به 175 میلیون وب سایت در حال اجرای ویندوز سرور 2003 هستند که سیستم‌ها و مشتریانشان در معرض خطر حملات سایبری و سرقت اطلاعات قرار دارند.

اغلب سرورهای به روز نشده در آمریکا و چین قرار دارند که حدود نیمی از تمامی سرورهای 2003 شناسایی شده را شامل می‌شود.

شرکت مایکروسافت در 14 ژوئیه امسال پشتیبانی از ویندوز سرور 2003 را متوقف کرد و در نتیجه از آن زمان تا کنون این سرور بدون اصلاحیه و به روز رسانی امنیتی باقی مانده است.

بنا بر اعلامیه منتشرشده توسط US-CERT، سیستم‌های کامپیوتری که در حال اجرای ویندوز سرور 2003 هستند در معرض خطر حملات سایبری مانند حملات خرابکارانه یا ازدست‌دادن اطلاعات الکترونیکی قرار دارند.

به سازمان‌ها توصیه اکید شده تا در اسرع وقت سیستم‌های ویندوز سرور 2003 خود را به نسخه‌های بالاتر ارتقاء دهند.

بر اساس اطلاعات سایت مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای - ماهر - در حال حاضر با توجه به آن که عرضه جدیدترین نسخه سرور ویندوز تا سال 2016 به تاخیر افتاده، تنها راه حل برای مدیران IT، ارتقاء سیستم به نسخه سرور 2008 یا 2012 است.

پشتیبانی اصلی ویندوز سرور 2008 در ماه ژانویه امسال به پایان رسیده بود اما شرکت مایکروسافت تا سال 2020 آن را تمدید کرد. هم‌چنین پشتیبانی اصلی ویندوز سرور 2012 تا سال 2018 است و تا سال 2023 تمدید می‌شود.

به مدیران IT توصیه شده تا در اسرع وقت نسبت به ارتقاء سرورها اقدام کنند. آنها می‌توانند با استفاده از برنامه‌های Microsoft's Assessment و Planning Toolkit در این راه قدم بگذارند. این برنامه‌ها به آنها می‌گوید که بهترین روش برای ارتقاء سیستم چیست و چگونه باید آن را نجام داد.