Gerdab.IR | گرداب

رتبه بندی انفورماتیک تغییر می کند

تاریخ انتشار : ۲۰ شهريور ۱۳۹۴

در حال حاضر روش تایید فنی نرم افزار قدیمی بوده و نیازمند بازنگری است در همین راستا سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با حمایت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی ایران به دنبال بازبینی و تدوین شاخص های به روز و متناسب با صنعت نرم افزار است.

به گزارش گرداب از ایسنا، سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور آمادگی خود را برای مشارکت در رتبه بندی شرکت ها با هدف تسریع در فرآیندها و جلب رضایت آحاد صنف به شورای عالی انفورماتیک اعلام کرده است. 

ناصرعلی سعادت - رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور - اخیرا اظهار کرده است که شرکت ها و فعالان صنف گلایه های بسیاری در خصوص روند فعلی رتبه بندی شرکت ها دارند و سازمان نظام صنفی رایانه ای نیز با توجه به فضای تعاملی موجود آمادگی همکاری با شورای عالی انفورماتیک در جهت ایجاد تحولات بنیادین برای اصلاح روند موجود و مشارکت در امر کارشناسی احراز صلاحیت و رتبه بندی شرکتها را اعلام می کند. 

سعادت با ابراز خرسندی از راه اندازی سامانه ساجات و ایجاد فرآیند الکترونیکی برای احراز صلاحیت و رتبه بندی شرکت ها، خاطرنشان کرد: سازمان نظام صنفی رایانه ای محل تمرکز تحصیل کرده ها و صاحبان صنعت ICT است و می تواند با بهره گیری از نیروی کارشناسی اعضای خود تمام فرآیند رتبه بندی شرکت ها را بر عهده بگیرد و در نهایت نیز نتیجه بررسی های خود را ظرف مدت 15 روز در اختیار دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک قرار دهد. شورا هم طبق گزارش ارائه شده و بر مبنای صلاحدید خود اقدام به رتبه بندی شرکت ها کند. 

به این ترتیب ضمن افزایش سرعت رسیدگی به درخواستها، اشکالات احتمالی رفع می شود؛ فرآیندها بهبود می یابند و رضایت صنف نیز جلب خواهد شد. 

متقی - رییس دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک کشور هم در این باره اظهار کرد که هدف اصلی ما ایجاد استانداردهای قوی است. 

او به فرآیند تایید فنی نرم افزار و لزوم بازنگری در روش های قدیمی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر روش تایید فنی نرم افزار قدیمی بوده و نیازمند بازنگری است. در همین راستا نیز با حمایت آقای محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی ایران به دنبال بازبینی و تدوین شاخص های به روز و متناسب با صنعت نرم افزار هستیم. 

رئیس دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک کشور، با ابراز نگرانی از وضعیت فعلی نیروی انسانی متخصص در حوزه ICT افزود: در حال 

حاضر نیروی انسانی متخصص ایرانی به جای واردشدن به چرخه تولید، وارد کمپانی های بزرگ خارجی می شوند و اغلب از طریق اینترنت برای آنها کدنویسی می کنند درحالیکه اگر به آنها فضای کافی داده شود، می توانند به چرخه تولید وارد شده و در تولید ناخالص داخلی(GDP) کشور نقش موثر ایفا کنند. باید با کوتاه و اصولی کردن فرآیندهای دریافت مجوز، مسیر را برای وارد شدن شرکت های جوان هموار کنیم. 

از سوی دیگر رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با تاکید بر لزوم به حداقل رساندن مراجع متعدد برای اخذ مجوز نرم افزار، می‌گوید: در حال حاضر برای اخذ مجوز یک نرم افزار باید به مراجع متعددی مراجعه کرد که هر کدام نیز زمانی را برای بررسی های مورد نظرشان وقت صرف می کنند در حالیکه گاهی عمر یک نرم افزار با سرعت تکنولوژی در دنیای امروز بسیار محدود است. ما معتقدیم باید تعداد این مراجع به حداقل ممکن برسد یا همه در یک مرجع متمرکز شود و با تخمین یک زمان مشخص، مجوز نرم افزار صادر شود.