Gerdab.IR | گرداب

اظهار عجز باراک اوباما؛

جنگ سایبری ایران، آمریکا را گیج کرده است

تاریخ انتشار : ۲۶ شهريور ۱۳۹۴

رئیس جمهور امریکا در جمع یگان جنگ سایبری پنتاگون گفت که تهدیدات ایران و چین، کاخ سفید را کلافه کرده است.

به گزارش گرداب از جام نیوز، بنظر می رسد لحن خسته اوباما در پاسخ به عضوی از یگان جدید جنگ سایبری پنتاگون نشانی از ناتوانی آمریکا در ممانعت از موج رو به افزایش حملات رایانه ای به این کشور باشد. البته اوباما قول داده که با این تهدیدات سایبری به شدت برخورد خواهند کرد.
 
رئیس جمهور آمریکا روز جمعه خطاب به نیروهای این یگان گفت: "آفندها بسیار سریعتر از پدافند ها انجام می شوند. روس ها، چینی ها و ایرانی ها در این کار (جنگ سایبری) خوب هستند. ولی مشکل اینجاست که ما نمی توانیم این حملات را بطور دقیق تا کشور مبدا رهگیری کنیم. اگر چین و دیگر کشور ها حد و حدود خود را ندادند، ما هم می توانیم به رقابت بپردازیم که به شما قول می دهیم مطمئنا برنده خواهیم بود!"
 
روزنامه نیویورک تایمز (New York Times) با افشای یک جلسه محرمانه میان سازمان های امنیتی آمریکا و اعضای کنگره می نویسد: "آنها به اعضای کنگره گفتند که حملات سایبری از طرف ایران در طول مذاکرات و بخاطر توافق هسته ای کاهش یافتند." گفته می شود که سازمان های اطلاعاتی امریکا بر این باورند که ممانعت از پیشرفت توان هسته ای ایران در ده تا 15 سال آینده، منجر به جاری شدن منابع بیشتر سوی سلاح های سایبری می شود.
 
نیویورک تایمز معتقد است که سلاح های سایبری قبلا علیه نیروی دریایی، بانک های آمریکا، یک کازینو در لاس وگاس و بزرگترین تولید کننده نفت عربستان سعودی استفاده شده است بدون اینکه اقدام تلافی جویانه مناسبی را در پی داشته باشد.
 
چیزی که مسئول آژانس امنیت ملی آمریکا از اوباما می خواهد این است که «با کشوری که روز به روز قدرتش افزایش می یابد و از سلاح های ناشناس استفاده می کند، چه توافقی باید کرد». نیویورک تایمز یکی از چالش های پیش روی اوباما برای توافق هسته ای را این مسئله می داند: «کنترل کردن تاثیر روز افزون ایران در عراق، سوریه و یمن»
 
البته چون چیزی مانند عهدنامه عدم اشاعه (NPT) برای شبکه های رایانه ای وجود ندارد، درگیری های سایبری فزاینده باعث بوجود آمدن مشکلات پیچیده تری برای آمریکا خواهد شد. به همین دلیل است که استفاده از تکنیک ها و سلاح های سایبری برای کشورهای مختلف جذاب بنظر می آید.

از این رو، سازمانهای اطلاعاتی امنیتی آمریکا با توافق هسته ای ایران مخالفت می کنند. زیرا اعتقاد دارند که توانایی آنها در استفاده از سلاح های سایبری برای عملیات مخفی علیه ایران با هدف از کار انداختن برنامه هسته ای را کاهش می دهد. البته نیویورک تایمز مدعی است با اینکه حملات سایبری در طول مذاکرات متوقف شده بود ولی استفاده از آنها علیه ایران جزیی از رویکرد جدید نظامی آمریکا علیه ایران خواهد بود.