Gerdab.IR | گرداب

قواعد جنگ سایبری همانند کنوانسیون ژنو

تاریخ انتشار : ۳۰ شهريور ۱۳۹۴

دموکرات‌های کمیته‌ی اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا خواستار ایجاد قواعدی برای جنگ سایبری همانند کنوانسیون ژنو شدند.

به گزارش گرداب از سایبربان؛ دموکرات‌های کمیته‌ی اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا، از جامعه‌ی اطلاعاتی آمریکا (Intelligence Community) برای ایجاد قواعد بین‌المللی برای جنگ سایبری همانند کنوانسیون ژنو درخواست کمک کردند.

کنوانسیون ژنو دربرگیرنده‌ی قواعدی برای زمان جنگ است که مفاد آن برای حمایت از افرادی است که درگیر جنگ نیستند. دموکرات‌های کمیته‌ی مذکور، از بی‌توجهی جامعه‌ی اطلاعاتی آمریکا برای وضع این قواعد، اظهار نگرانی کردند. جیمز کلپر (James Clapper)، مدیر اداره‌ی اطلاعات ملی آمریکا (Director of National Intelligence) و همچنین مایکل راجرز، رئیس NSA، فشارهایی را برای ایجاد قواعد مذکور به جامعه‌ی اطلاعاتی آمریکا (Intelligence Community) وارد کرده‌اند.

راجرز گفت: «استفاده‌ی تهاجمی از سایبر در واقع، استفاده‌ی کاربردی از نیروها است. قواعد بین‌المللی برای جنگ سایبری در طی زمان ایجاد می‌شوند.»

جیم هیمس (Jim Himes)، یکی از دموکرات‌های مجلس نمایندگان، اظهار داشت: «بسیار ضروری است که آمریکا، رهبری ایجاد این قواعد را بر عهده بگیرد. ما نمی‌دانیم پاسخ مناسب به حملات چیست، تفاوت میان جنگ و جرم سایبری چیست.» همچنین وی افزود سؤالاتی که در مورد رفتارهای آمریکا در فضای سایبر می‌شود، هنوز بی‌پاسخ مانده است.

اما نکته‌ی مهم در اینجا این است که آمریکا قصد دارد با ایجاد این قواعد که آن‌ها را با کنوانسیون ژنو مقایسه کرده است وانمود کند همان‌طور که کنوانسیون ژنو از افرادی که درگیر جنگ نیستند حمایت می‌کند، آمریکا نیز در جنگ سایبری، درگیر نیست و فقط موردحمله واقع می‌شود و از این طریق به نوعی حمایت‌های سازمان‌ها و مراکز مختلف را جلب کند.

در مورد جامعه‌ی اطلاعاتی آمریکا نیز باید گفت که متشکل از 17 سازمان دولتی آمریکا است که بعد از جمع‌آوری اطلاعات، آن‌ها را در اختیار مدیریت اطلاعات آمریکا قرار می‌دهند و وی نیز اطلاعات آن‌ها را به رییس‌جمهور آمریکا گزارش می‌کند.