Gerdab.IR | گرداب

سهم ایران از اقتصاد IT دنیا چقدر است؟

تاریخ انتشار : ۳۰ شهريور ۱۳۹۴

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، سهم ایران را از اقتصاد فناوری اطلاعات دنیا معادل ۲۶ میلیارد یورو یعنی حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد.

به گزارش گرداب از مهر، مرتضی براری در مراسم اختتامیه اولین رویداد کارآفرینی هکاتون ایران که در محل پارک علم و فناوری استان البرز برگزار شد، هدفمند کردن رویدادهای برنامه نویسی درجهت توسعه کسب و کار درحوزه ICT را ضروری برشمرد و با اشاره به ظرفیت های اقتصاد حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت : سهم ICT در اقتصاد دنیا بیش از ۲۶۰۰ میلیارد یورو است که اگر به نسبت جمعیت کشور یک درصد از این مبلغ در ایران محقق شود، ۲۶ میلیارد یورو یعنی حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان سهم ایران از اقتصادICT دنیا خواهد بود .

وی تاکید کرد: کل بودجه عمرانی کشور که سالانه محقق می شود حدود ۲۰ هزار میلیار تومان است اما در حال حاضر حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان سهم سالیانه فعلی اقتصاد حوزه ICT کشور است و ما باید تلاش کنیم با توسعه کسب و کارهای جدید در جذب ۶۵ هزار میلیارد تومان این اقتصادکوشا باشیم.

معاون دولت، مجلس و امور استان های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: در زمینه نیروی انسانی نیز حدود ۱۷ درصد دانشجویان کشور در حوزه ICT تحصیل می کنند و از ۱۰۰ دانشجوی اول دانشگاه شریف، ۸۱ نفر در رشته های مرتبط با ارتباطات و فناوری اطلاعات تحصیل کرده اند که این نشانگر حضور نیروی انسانی فعال و نخبه کشور، در این صنعت است .

وی ادامه داد: ‌مهمترین برنامه وزارت ارتباطات توسعه کسب وکار و اشتغال درحوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است و با اقدامات صورت گرفته در ۲ سال گذشته، زیرساختهای این حوزه  درتمام نقاط کشور توسعه یافته و فضا برای توسعه خدمات و اشتغال فراهم شده است.

براری با تاکید بر اینکه فناوری اطلاعات در هر صنعتی وارد شود باعث گسترش رفاه و کاهش هزینه ها می شود،  گفت: قبل از ورود فناوری اطلاعات به صنعت بانکداری هزینه هر خدمت در شبکه بانکی بالغ بر ۱۰۰۰ تومان بود که با ورود دستگاههای ATM این هزینه به ۱۰۰ تومان و با ورود بانکداری اینترنتی هزینه هر تراکنش به ۱۵ تومان کاهش یافت و در عین حال دسترسی مردم به خدمات بانکی آسان شد.

وی گفت: باید از اقتصاد بزرگ و مناسب این صنعت، نیروی انسانی و زیرساخت مناسب موجود در کشور، استفاده بهینه کرد تا با ایجاد کسب و کارهای جدید، بتوانیم سهم مناسبی از اقتصاد کشور را در این صنعت جذب کنیم.