Gerdab.IR | گرداب

جاسوسی ستاد ارتباطات انگلیس

تاریخ انتشار : ۰۴ مهر ۱۳۹۴

اگر شما جزء افرادی هستید که از سال ۲۰۰۷ به بعد از وب استفاده کرده اید ستاد ارتباطات انگلیس به احتمال بسیار زیاد از شما جاسوسی کرده است.

به گزارش گرداب فارس به نقل از آرس تکنیکا نوشت، اسناد جدیدی که در سایت اینترسپت متعلق به ادوارد اسنودن و گلن گرینوالد منتشر شده نشان می‌دهد که برنامه ای موسوم به Karma Police توسط ستاد ارتباطات دولت انگلیس برای جاسوسی از تمامی کاربران اینترنت طراحی شده است.
 
در قالب این برنامه تمامی عادات کاربری افراد در جهان مورد بررسی و جاسوسی قرار گرفته است. سایت اینترسپت این برنامه جاسوسی را بزرگترین برنامه جمع آوری اطلاعات از اینترنت لقب داده است. زیرا در قالب برنامه یاد شده از تمامی کاربران قابل رویت در فضای مجازی جاسوسی شده است.
 
برنامه Karma Police در ابتدا برای جاسوسی از کاربرانی طراحی شد که به شبکه های رادیویی اینترنتی گوش می کردند و ماهیت تحقیقاتی داشت تا مشخص شود چه افرادی از رادیوهای اینترنتی برای انتشار پیام های تبلیغاتی نامناسب استفاده می کنند.
 
ستاد ارتباطات انگلیس از این طریق قصد داشت اطلاعاتی در مورد محتوای مذهبی و اسلامی در فضای مجازی و افرادی که به این اطلاعات گوش می کنند یا آنها را جمع آوری می کنند، گردآوری کند. گام بعدی شناسایی حساب های کاربری این افراد در اسکایپ و حساب های کاربریشان در شبکه های اجتماعی بود.
 
بر طبق اسناد ستاد ارتباطات دولت انگلیس تا سال 2009 از طریق این برنامه جاسوسی بیش از 1.1 تریلیون مورد جاسوسی از مرورگرهای اینترنتی کاربران صورت گرفته  است. تا سال 2010 از طریق این سیستم هر روز 30 میلیارد سابقه در مورد هر کاربر جمع آوری شد. این سوابق متادیتا ترافیک اینترنت هر کاربر بوده است. بر طبق سند دیگری حجم اطلاعات مورد جاسوسی تا سال 2012 به 50 میلیارد مورد در روز رسید.
 
از جمله دیگر اطلاعات جمع آوری شده از این طریق می توان به آدرس های IP افراد بازدیدکننده از سایت های مختلف و همین طور کوکی های هر سایت اشاره کرد. در مورد افراد مورد تعقیب تلاش شده بود تا رابطه بازدیدهای آنها از سایت های مختلف مشخص شود  و حتی تبلیغات آنلاینی که برای آنها به نمایش گذاشته شده بود نیز شناسایی شود.
 
ستاد ارتباطات انگلیس با تجزیه و تحلیل مجموعه اطلاعات سرقت شده تلاش می کرد الگوی زندگی افراد هدف را ترسیم کن. سایت هایی که بیش از دیگر سایت ها بدین منظور مورد استفاده قرار گرفته اند عبارتند از فیس بوک، مایکروسافت، امازون، یوتیوب، رد ایت، ورد پرس، یاهو، گوگل ، رویترز، سی ان ان، بی بی سی، خدمات مشهور ایمیل و برخی سایت های مشهور هرزه نگاری.