Gerdab.IR | گرداب

زیرساخت های مورد نیاز اپراتورهای مجازی

تاریخ انتشار : ۰۷ مهر ۱۳۹۴

مدیر یک شبکه زیرساخت مجازی موبایل گفت: اپراتورهای مجازی نیازمند یک MVNE هستند که زیرساخت‌های فنی راه‌اندازی خدمات موبایل را دارا باشد.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات و ارتباطات خبرگزاری تسنیم، مهدی نیامنش در سومین روز برگزاری ایران تلکام 2015 با بیان اینکه مدتی است در فضای کشور بحث راه‌اندازی و ورود اپراتورهای مجازی تلفن همراه  (MVNO) مطرح شده، اظهار کرد: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با تدوین قوانینی اپراتورهای تلفن همراه را ملزم به همکاری با اپراتورهای مجازی کرده است.
 
وی عنوان کرد: اپراتورهای مجازی قرار است با استفاده از ظرفیت‌های مازاد اپراتورهای صاحب شبکه و بدون داشتن شبکه زیرساخت، خدماتی را به کاربران بازارهای خاص عرضه کنند. در همین راستا اپراتورهای مجازی نیازمند یک MVNE هستند که زیرساخت‌های فنی راه‌اندازی خدمات موبایل را دارا باشد.
 
او افزود: شرکت پیام‌افزار پیک‌آسا به عنوان تنها شرکت MVNE مطرح ایرانی آماده ارائه خدمات به اپراتورهای مجازی است.
 
نیامنش با اشاره به اینکه بیش از 10 سال سابقه‌ فعالیت در حوزه تولید نرم‌افزارهای تلکام، پروتکل‌های شبکه‌های مخابراتی، طراحی و تولید سیستم‌های مدیریت شبکه با ظرفیت ترافیک بالا، داشتن بیش از 50 مرکز عملیاتی در اپراتورهای موبایل و ثابت و شناخت کامل از شبکه‌های هر سه اپراتور ایرانی، تجربه و دارایی‌های فنی زیادی برای این شرکت فراهم کرده است، گفت: چنین موضوعی ریسک‌های یکپارچه‌سازی با شبکه‌های موجود را کاهش می‌دهد تا در بازار اپراتورهای مجازی موبایل نقش بازی کنیم.
 
مدیر عامل این شرکت با اشاره به اینکه پیک‌آسا تنها MVNE مطرح کشور است، تصریح کرد: این شرکت با داشتن نودهای بخش مرکزی شبکه (core)، نودهای امنیت شبکه، زیرساخت‌های پیشرفته ارائه سرویس و نیز شبکه‌ای از محتواها و سرویس‌های متنوع آماده قابل ارائه، کامل‌ترین پکیج را به اپراتورهای مجازی ارایه می‌دهد. همچنین محصولMVNE  ما برای انواع MVNOها قابل تنظیم و سفارشی‌سازی است.
 
وی با اشاره به توان فنی و سرعت در یکپارچه‌سازی با اپراتورهای موبایل، اظهار داشت: ارتباطات گسترده با اپراتورهای مختلف، تیم‌های حرفه‌ای پشتیبانی فنی و مانیتورینگ پیک‌آسا که مبتنی بر ابزارها و روال‌های روز دنیا حرکت می‌کنند و تیم‌های بازاریابی و فروش خدمات ارزش افزوده، این شرکت را به نقطه‌ای مطمئن برای حل مسائل مشتریان فعلی تبدیل کرده است.
 
نیامنش در پاسخ به تسنیم مبنی بر اینکه آیا این شرکت قصد ورود مستقل به بازار MVNOها را ندارد؟، گفت: وقتی قرار است تأمین کننده زیرساخت‌های آنها باشیم و به نوعی تمامی MVNOها برای فعالیت در این بازار به ما نیاز دارند، پس ترجیح می‌‌دهیم در همان بخش MVNE با تمامی MVNOها کار کنیم.
 
وی افزود: ما فعالیت‌های گسترده‌ای را با اپراتورهای همراه اول و رایتل داریم و از این حیث کل شبکه آنها را می‌شناسیم و از طرفی فعالیت‌هایی با ایرانسل داشته و این باعث می‌شود تا ریسک تعامل MVNOها با این شرکت‌ها را کاسته و از طریق اائه پنلی اختصاصی در تمامی حوزه‌های مورد نیاز آنها، تعاملی فی مابین را برقرار کنیم.