Gerdab.IR | گرداب

یکپارچه سازی نشانی پستی در کشور

تاریخ انتشار : ۱۹ مهر ۱۳۹۴

معاون برنامه‌ریزی شرکت پست از آغاز مرحله نخست اجرای طرح یکپارچه‌سازی اطلاعات مکان محور نشانی پستی مبتنی بر نظام GNAF در استان‌های کشور خبر داد.

به گزارش گرداب از فارس، مجتبی نصیری با اشاره به تکالیف تعیین شده در ضوابط اجرایی دولت الکترونیک و در ادامه آیین نامه طرح نشانی استاندارد ملی مکانی، گفت: شرکت پست سامانه تخصصی مربوط به اجرای فرآیندهای تخصصی خود را ایجاد کرده که بر اساس سامانه ایجاد شده در تمامی استان‌ها، فرآیند تعیین مختصات جغرافیایی کدهای پستی 10رقمی در نقاط شهری آغاز و در برنامه زمانبندی تعیین شده، این فرآیند تا پایان سال جاری اتمام خواهد یافت.

وی افزود: در پایان این مرحله از پروژه، حدود 38 میلیون مکان شهری مختصات جغرافیایی آنها تعیین و بانک اطلاعات کد پستی 10رقمی به ژئو دیتابیس (GEO DATA BASE) تبدیل می شود.

نصیری با بیان اینکه این مرحله از پروژه بر اساس ماده 27 ضوابط فنی اجرایی توسعه دولت الکترونیک و همچنین آیین نامه اجرایی طرح نشانی استاندارد ملی مکانی صورت می گیرد، گفت: بر این اساس شرکت ملی پست ایران موظف است تا پایان سال دوم ابلاغ این مصوبه، نشانی پستی کلیه اماکن کشور را براساس ضوابط نظام کدپستی و مشخصات فنی روش نشانی دهی مبتنی بر اطلاعات مکان محور GNAF را تهیه و به عموم ارائه کند.

نصیری از راه اندازی سامانه دیگری برای ارائه خدمات به عموم مردم خبر داد و گفت: شرکت پست به موازات سامانه تخصصی فوق که صرفا کاربرد داخلی دارد و فرآیندهای تخصصی مربوط به تعیین کدپستی مکان‌های فاقد کدپستی، تعیین مختصات جغرافیایی مکان‌های کشور و مدیریت بر نقشه‌های رقومی و داده های متصل به نقشه‌ها است، سامانه دیگری را برای ارائه خدمات به عموم مردم تهیه کرده که به محض اتمام فرآیند تعیین مختصات جغرافیایی مکانها، آماده ارائه خدمت به شهروندان و دستگاه‌های اجرایی ذیربط است.

معاون شرکت پست تصریح کرد: این سامانه به گونه‌ای طراحی شده که شهروندان می‌توانند با انتخاب یک مکان روی نقشه، از کدپستی ده رقمی و شرح نشانی استاندارد آن مکان مطلع و از این نشانی در تمامی امور مربوط به خود استفاده کنند.

نصیری ادامه داد: روش دیگر پیش بینی شده در این سامانه، دسترسی به کدپستی 10 رقمی مکان مورد نظر از طریق وارد کردن نشانی مکان در سامانه است که این روش با توجه به وجود نام های مشابه و همچنین معابر بدون نام و ساختمان‌های بدون پلاک شهرداری در سطح کشور از دقت لازم برخوردار نبوده و امیدواریم با همکاری وزارت کشور و شهرداری های سراسر کشور این نقصان برطرف و بر دقت این فرآیند بیفزاییم.

وی با اعلام آمادگی پست جهت انعقاد تفاهم نامه با سازمانهایی که نشانی مشترکین و یا مشتریان آنان به روز نیست، افزود: با تعیین یک روش کارشناسی مناسب و مورد توافق نسبت به انطباق نشانی‌های موجود در بانک اطلاعات کدپستی 10 رقمی با اطلاعات نشانی های موجود در بانک اطلاعات مشترکان سازمان نسبت به یکسان سازی نشانی‌ها، اقدام خواهد شد.

به گفته معاون شرکت پست، این فرآیند در راستای ماده 12 آیین نامه اجرایی طرح نشانی استاندارد ملی مکانی و مربوط به سازمانهایی است که در بانک اطلاعات خود کدپستی 10 رقمی مشترکان را ندارند.

نصیری با اشاره به این که در راستای اجرایی کردن تکالیف تعیین شده در آیین نامه طرح نشانی استاندارد ملی مکانی اقدامات دیگری نیز در دست اجرا است، گفت: در صورت اجرای موفق پایلوت و تسری این اقدامات به سایر استانها، گام بزرگی در راه تحقق دولت الکترونیک در حوزه خدمات مبتنی بر مکان و ملک در حوزه شهر و روستا برداشته خواهد شد.