Gerdab.IR | گرداب

فراخوان ایجاد بنیاد نرم‌افزارهای متن‌باز

تاریخ انتشار : ۲۲ مهر ۱۳۹۴

فراخوان ایجاد بنیاد نرم‌افزارهای متن‌باز با هدف جلب مشارکت فعالان حوزه نرم‌افزارهای متن‌باز در تدوین و ایجاد بنیاد غیرانتفاعی و غیردولتی نرم‌افزارهای آزاد اعلام شد و تا ۲۷ مهرماه ادامه دارد.

به گزارش گرداب از فارس، مسعود همدانلو با اشاره به فراخوان تدوین و ایجاد بنیاد نرم‌افزارهای متن‌باز اظهار داشت: سازمان فناوری اطلاعات ایران با‌ هدف کمک به راه‌اندازی و تشکیل بنیاد غیرانتفاعی و غیردولتی نرم‌افزارهای آزاد (متن‌باز) و در راستای ساماندهی اجتماعات کاربری و تشکل‌های مرتبط، فراخوان تدوین و ایجاد بنیاد نرم‌افزارهای متن‌باز را اعلام کرده است.
 
سرپرست معاونت توسعه صنعت و اعتباردهی بخشی فناوری سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: این فراخوان از امروز اعلام شده و به این وسیله از تمامی فعالان جامعه کاربری ایرانی و متخصصان این حوزه برای تشکیل هیئت مؤسس و تدوین اساسنامه بنیاد مذکور دعوت به همکاری شده است.
 
وی تصریح کرد: صنعت نرم‌افزار می‌تواند یکی از حوزه‌های پیشتاز در کمک به اقتصاد کشور باشد و از این رو حمایت از صنعت نرم‌افزار از جمله نرم‌افزارهای متن باز در دستور کار قرار دارد.
 
همدانلو افزود: هم‌اکنون اجتماعات متعدد کاربری متشکل از برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان در حوزه نرم‌افزار در کشور وجود دارد. هدف این است که این اجتماعات در شکل هدفمندی متمرکز شوند و به تشکیل بنیادی کمک شود.
 
وی با اشاره به وضعیت به‌کارگیری نرم‌افزارهای متن‌باز، گفت: سهم بازار سیستم عامل لینکوکس در سیستم‌عامل سرورها 67 درصد، سهم بازار لینوکس در ابر کامپیوترها 97 درصد، هم بازار اندروید از سیستم عامل تلفن‌‌های همراه هوشمند 78 درصد و سهم بازار لینوکس از سیستم‌های رومیزی 2 درصد است.
 
همدانلو پروژه‌های سامانه مدیریت منابع سازمانی (تاژک)، راه‌کار مجازی سازی (زمین)، زیرساخت رایانش ابری (Xaas)، نسخه ایرانی گنو لینوکس (پارسیکس) و تجاری سازی نرم‌افزارهای بومی (تضمین) را از جمله پروژه‌های موفق نرم‌افزارهای متن باز عنوان کرد.
 
سرپرست معاونت توسعه صنعت و اعتباردهی بخشی فناوری سازمان فناوری اطلاعات ایران توضیح داد: علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به درگاه جامعه نرم‌افزارهای متن باز به‌ آدرس http://foss.ir اطلاعاتی بیشتری کسب کنند و از طریق آدرس اینترنتی http://foss.ir/node/add/foss-reg درخواست خود را به همراه سوابق کاری، حداکثر تا بیست و هفتم مهرماه سال جاری ارسال کنند.