Gerdab.IR | گرداب

مدیر سابق سازمان جاسوسی MI6 اعلام کرد

مهم‌ترین تهدید سایبری انگلیس

تاریخ انتشار : ۲۶ مهر ۱۳۹۴

ریچارد بارت مدیر سابق بخش ضدتروریسم جهانی سازمان جاسوسی MI6 انگلیس معتقد است شبکه‌های اجتماعی به سلاح اصلی گروه‌های تروریستی در دنیای مجازی مبدل شده‌اند.

به گزارش گرداب از فارس به نقل از کامپیوتر ویکلی، وی که در همایشی در لندن در ارتباط با همین موضوع سخن می گفت، افزود: در شرایطی که حملات تروریستی نگرانی اصلی مقامات سیاسی در سراسر جهان هستند، رسانه های اجتماعی هم قدرتمندترین ابزار در فضای سایبری برای استفاده گروه های تروریستی محسوب می شوند.

وی یکی از این تروریست های فعال را مهدی مسرور بیسواس دانست که از حامیان داعش است و حساب کاربری ShamiWitness را در توییتر مدیریت می کند. وی که در دسامبر سال 2014 در هند دستگیر شد بیش از 140 هزار پست را در حمایت از تروریست های داعش ارسال کرده و حسابش در زمان تعطیلی بیش از 18 هزار دنبال کننده داشته است.

توییت های Mehdi Masroor Biswas در ماه بیش از دو میلیون بازدید داشته و لذا وی در تشویق کاربران اینترنت به اعمال خشونت نقش پررنگی ایفا کرده است. به گفته این مامور اطلاعاتی انگلیسی داعش هر روز بیش از 40 پیام مختلف در رسانه های اجتماعی در مورد مسائل اقتصادی، قضایی، سیاسی و مذهبی منتشر می کند.

وی مقابله با این فعالیت ها را کاری پرچالش توصیف کرد و بر ضرورت وضع قوانین جدید برای کاستن از این مشکل و جلب همکاری شرکت های فناوری تاکید کرد.

اما داعش از مهارت های هکری خود هم برای مقابله با مخالفانش استفاده می کند و دستگیری مردی در مالزی به جرم سرقت اطلاعات خصوصی هزار مقام امنیتی آمریکایی نشانه این امر است. Ardit Ferizi فردی بیست ساله و اهل کوزو است که یک پایگاه داده حاوی اطلاعات کارکنان دولت آمریکا را در سوریه در اختیار داعش گذاشته و این نگرانی وجود دارد که تداوم این روند امنیت دهها هزار نفررا به خطر بیندازد.