Gerdab.IR | گرداب

شناسایی و دستگیری 70 هکر توسط فتا

تاریخ انتشار : ۲۶ مهر ۱۳۹۴

معاون امور بین الملل و حقوقی فتا ناجا از اجرای عملیات کشوری برای شناسایی هکرها خبر داد و گفت: در این راستا 70 نفر شناسایی و به دستگاه قضا معرفی شدند.

به گزارش گرداب از ایسنا، سرهنگ حسین رمضانی در این باره گفت: برابر قانون مجازات اسلامی مستند به مواد 725 و 753 (بندهای الف، ب و ج)، هک، نفوذ و دسترسی غیرمجاز به داده‌ها و فروش نرم افزارهای آموزش هک جرم محسوب می شود و پلیس فتا نیز با هکرها ، گردانندگان تارنماهای آموزش هک ، ارائه دهندگان نرم افزارهای هک و نفوذ مقابله می کند.

وی افزود: در قوانین ملی اکثر کشورها، هک و مسائل مربوط به آن (آموزش ها و نرم افزارهای مربوطه) را جرم می دانند؛ امید داریم همه پلیس های سایبری دنیا برای مقابله با این حوزه، واکنشی موثر و به هنگام داشته باشند.

معاون امور بین الملل و حقوقی فتا ناجا تصریح کرد: بر اساس این تکلیف قانونی، پلیس فتا ناجا با مشارکت پلیس های فتای استانی از 19 مرداد تا 31 شهریور ماه به منظور شناسایی و برخورد قانونی با هکرها ، گردانندگان تارنماهای آموزش هک ، نفوذ و ارائه دهندگان نرم افزار های هک و نفوذ، عملیاتی را به مرحله اجرا گذاشت.

سرهنگ رمضانی گفت: پلیس فتا ناجا در این خصوص بیش از 15 هزار وب سایت را رصد کرده و در 104 مورد که جرم آن ها محرز بود، پیگیری در دستور کار پلیس قرار گرفت.

معاون امور بین الملل و حقوقی فتا ناجا ادامه داد: در این عملیات سراسری، بیش از 70 نفر شناسایی و با مستندات مربوطه به دستگاه قضا برای برخورد قانونی معرفی شدند.

وی ضمن تشکر از پشتیبانی و هماهنگی های دستگاه قضائی کشور در این عملیات در راستای ارتقای امنیت فضای سایبر اظهار کرد: موضوع هک و نفوذ همانطور که قانون به خوبی آن را جرم تلقی می کند، علاوه بر خسارت هایی در سازمان های دولتی و خصوصی، به شدت حریم خصوصی کاربران را هدف قرار می دهد که حفظ حریم خصوصی کاربران و آزادی های مشروع آن ها در فضای سایبر از اهداف اصلی این پلیس است و پلیس فتا تمام امکانات و منابع خود را جهت امن سازی فضای سایبری برای کاربران قانون مدار به کار می گیرد.

براساس گزارش سایت پلیس، این مقام ارشد انتظامی با بیان اینکه همه کاربران باید همانند فضای واقعی، خود را مکلف به رعایت حفظ حریم خصوصی افراد بدانند و پلیس را در این مسیر یاری کنند، تصریح کرد: والدین باید نظارت بیشتری بر رفتار جوانان و نوجوانان خود در حوزه استفاده از فضای سایبر داشته باشند تا آن ها بر اساس کنجکاوی هایشان جذب وب سایت های مجرمانه مانند وب سایت های آموزش هک نشوند.