Gerdab.IR | گرداب

تاریخ انتشار : ۰۳ آبان ۱۳۹۴

مدیرکل توسعه کسب و کار بین الملل معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری از تمایل غول های صنعت فناوری اطلاعات اروپا و آمریکا برای ورود به بازار ایران خبر داد.

به گزارش گرداب از مهر روح الله استیری با بیان اینکه شرکتهای معتبر صنعت ICT اروپا و آمریکا با حضور در پاویون ایران در نمایشگاه جیتکس و مذاکره با مقامات، خواستار ورود به بازار ایران شدند اضافه کرد: تاکنون با شرکت های مایکروسافت، اوراکل ، آی بی ام و جمالتو مذاکرات خوبی صورت گرفته و این شرکت ها برای حضور در بازار فناوری اطلاعات ایران اعلام آمادگی کرده اند.

وی با اشاره به اینکه شرکت های آمریکایی مطالعات گسترده ای درخصوص بازار و صنعت ICT ایران داشته اند ،گفت: با این حال این شرکت ها هنوز با احتیاط وارد مذاکره می شوند .

استیری در تشریح مذاکرات با آی بی ام تصریح کرد: این شرکت خواستار مشارکت با دانشگاههای معتبر ایران در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است که در این رابطه مقرر شد معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، ضمن هماهنگی با دانشگاه های ایران از جمله صنعتی شریف، حمایت های لازم درخصوص به اشتراک گذاری بسته های آموزشی آی بی ام در ایران را داشته باشد.

وی افزود: البته ما اعلام کردیم که ایران اگرچه بازار مناسبی برای فروش محصولات این شرکت ها است، اما هدف ما انتقال تکنولوژی به کشور و سرمایه گذاری مشترک است و ایران باید به پایگاه فروش محصولات این شرکت ها به منطقه تبدیل شود.

مدیرکل توسعه کسب و کار بین الملل معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری همچنین درخصوص مذاکره با مایکروسافت گفت: نماینده این شرکت بزرگ آمریکایی با اشاره به همکاری با شرکت های پاکستانی در زمینه اعطای لیسانس به محصولات داخلی آن کشور ،خواستار آغاز همکاری های مشابه با ایرانی ها شده است.

وی افزود: مایکروسافت آماده است تا انتقال تکنولوژی از صفر تا صد را به ایران داشته باشد تا محصولات ایرانی تحت لیسانس این شرکت به بازار عرضه شود.

استیری همچنین به مذاکره با شرکت فرانسوی جمالتو اشار کرد و گفت: مذاکرات خوبی با این شرکت بزرگ حوزه ICT صورت گرفته و مقرر شد نماینده حوزه خاورمیانه این شرکت تا یک ماه آینده برای اخذ دفتر نمایندگی به ایران سفر کند.

این مقام مسئول ادامه داد: ما نیز رسما از آنها دعوت کردیم تا از مجموعه پارک فناوری پردیس بازدید داشته باشند و قصد داریم حمایت های لازم جهت استقرار این گروه در پارک فناوری پردیس را فراهم کنیم.

نمایشگاه جیتکس ۲۶ مهرماه به مدت یک هفته در دبی امارات برگزار شد و شرکتهای ایرانی با حمایت معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، در قالب پاویون جمهوری اسلامی در این نمایشگاه حضور یافتند.