Gerdab.IR | گرداب

مخالفت آمریکا با تضعیف رمزگذاری دیجیتال

تاریخ انتشار : ۳۰ آبان ۱۳۹۴

با گذشت یک هفته از حملات تروریستی پاریس و تشدید فشار نهادهای اطلاعاتی و امنیتی در اروپا و آمریکا به منظور تضعیف سیستم‌های رمزگذاری دیجیتال، شرکت‌های بزرگ فناوری با این کار مخالفت کرده‌اند.

به گزارش گرداب به نقل از تک اسپات، این نهادها معتقدند شرکت های فناوری باید حفره های امنیتی عمدی در سیستم های رمزگذاری خود ایجاد کنند تا ماموران امنیتی بتوانند در صورت لزوم به گوشی ها و رایانه های کاربران نفوذ کنند. اما شرکت های امنیتی چنین استدلال هایی را رد کرده و معتقدند این کار کمکی به شناسایی تروریست ها نکرده و حفره های عمدی از سوی آنان و دیگر کشورهای جهان هم قابل سوءاستفاده است.

همزمان با این فشارها و درخواست ها گروهی از شرکت های فناوری آمریکای با صدور بیانیه ای بر ضرورت تداوم رمزگذاری بدون ایجاد اشکال عمدی تاکید کرده اند.

شورای صنعت فناوری اطلاعات در آمریکا که متشکل از بیش از 60 شرکت بزرگ فناوری ایالات متحده و از جمله اپل، گوگل و مایکروسافت است در بیانیه خود با هرگونه سیاست گذاری واقدامی که رمزگذاری را به عنوان ابزاری در دسترس و موثر تضعیف کند، مخالفت کرده اند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: ما به طور طبیعی بعد از وقوع فاجعه ترسناکی همچون حملات پاریس به دنبال یافت راه حل هایی هستیم. تضعیف رمزگذاری یک  راه حل نیست.

مقامات دولتی می گویند محبوبیت فزاینده پلاتفورم های ارسال ایمیل و پیام رمزگذاری شده مانند iMessage  یا WhatsApp موجب شده تا آنها برای کنترل فعالیت های جنایی احتمالی و کشف نقشه های تروریستی دچار مشکل شوند، اما علیرغم گزارش های اولیه ای که این پلاتفورم ها را عامل حملات پاریس می داند، هیچ شواهد جدی وجود ندارد که نشان دهد تروریست ها از خدمات ارسال پیام ایمن استفاده کرده باشند.

در ادامه این بیانیه هشدار داده شده که تضعیف رمزگذاری خطرات بیشتری دارد و باعث می شود اطلاعات خصوصی کاربران به دست هکرها بیفتد.

در تازه ترین موضع گیری مسئولان دولتی در این زمینه دیوید کامرون نسخت وزیر بریتانیا از شرکت های مخابراتی خواسته تا نظام رمزگذاری داده های خود را تضعیف کنند. وی قبلا هم از احتمال ممنوعیت استفاده از سرویس های ارسال پیام رمزگذاری شده مانند WhatsApp خبر داده بود.