Gerdab.IR | گرداب

مدیر اپل دولت آمریکا را به چالش کشید

تاریخ انتشار : ۰۲ آذر ۱۳۹۴

تیم کوک مدیر عامل اپل هم سرانجام در مورد جنجال به وجود آمده در مورد رمزگذاری داده های کاربران موضع گیری کرد و دیدگاه دولت آمریکا را به طور تلویحی زیر سوال برد.

به گزارش گرداب به نقل از فوربس، در حالی که دولت آمریکا معتقد است شرکت های فناوری باید حفره‌های عمدی در برنامه‌های رمزگذاری خود به وجود آورند تا امکان نفوذ ماموران اطلاعاتی به سیستم های مذکور فراهم شود، شرکت های فناوری با این دیدگاه مخالفند. آنها معتقدند با این کار علاوه بر ماموران اطلاعاتی، هکرها و جنایتکاران نیز امکان سوءاستفاده پیدا می‌کنند.

حال تیم کوک مدیر عامل اپل به صراحت در این زمینه اظهار نظر کرده و می‌گوید شما نمی‌توانید جای پایی برای نفوذ ایحاد کنید که فقط برای افراد خوب باشد.

به دنبال افشاگری‌های ادوارد اسنودن در سال گذشته در مورد همکاری نزدیک شرکت های فناوری و آژانس امنیت ملی آمریکا، اعتبار این شرکت‌ها زیر سوال رفته و بسیاری از مردم اعتماد خود را به آنها از دست داده‌اند. از همین رو شرکت های یاد شده برنامه‌های رمزگذاری نرم افزارها و سیستم های امنیتی تولیدات خود را تقویت کرده‌اند تا دسترسی به داده‌های رد و بدل شده میان کاربران به هیچ عنوان ممکن نباشد.

اپل می‌گوید سیستم رمزگذاری طراحی شده توسط این شرکت برای کاربران رایانه‌ها، لپ‌تاپ‌ها، گوشی‌ها، تبلت‌ها و... به گونه‌ای است که حتی خود اپل نیز نمی‌تواند به اطلاعات رد و بدل شده افراد دسترسی پیدا کند.

تیم کوک در این مورد افزوده است: رمزگذاری ابزاری امنیتی است که ما همه روزه به آن برای متوقف کردن جنایتکاران تکیه می کنیم. ما عمیقا از پلیس و نیروهای انتظامی برای حفاظت از خودمان تشکر می کنیم، اما تضعیف رمزگذاری یا ایجاد جای پایی برای نفوذ به ابزار و وسایل رمزگذاری شده برای استفاده افراد خوب ممکن است در عمل موجب ایجاد آسیب پذیری هایی شود که توسط افراد بد مورد سوءاستفاده قرار گیرد.

وی تصریح کرد: در نتیجه شاهد خسارات سنگین فیزیکی و مادی در جامعه و کل اقتصاد آمریکا خواهیم بود. تضعیف امنیت با هدف پیشبرد امنیت بی معناست.