Gerdab.IR | گرداب

شگردهای وزارت خارجه اسرائیل در فضای مجازی

تاریخ انتشار : ۲۷ مرداد ۱۳۸۹

تیمی از وزارت امور خارجه اسرائیل، با هدف بهبود چهره این رژیم، برای سایت‌های مختلف نظر می‌نویسند و به دیگر نظرات نیز پاسخ می‌دهند. این افراد وانمود می‌کنند، کاربر عادی اینترنت هستند.

وزارت امور خارجه اسرائیل، تیمی را برای فعالیت در فضای مجازی اینترنت با هدف بهبود تصویر این رژیم ایجاد کرده است.

به گزارش گرداب به نقل از عصرایران، یکی از اقدامات این گروه، نوشتن مطالب مختلف در سایت های فیس‌بوک و توئیتر در 24 ساعت شبانه روز است.

این گروه همچنین مأمور انتشار اخبار مثبت از اسرائیل است؛ این وظیفه بر عهده افرادی است که به تازگی فارغ التحصیل شده‌اند یا سربازانی که به تازگی، خدمت وظیفه عمومی را به پایان برده‌ و به زبان عربی مسلط هستند.

این افراد در فضای مجازی، خود را کاربران عادی معرفی می کنند و اسرائیلی بودن خود را فاش نمی‌کنند.

البته این گروه زیرمجموعه بخش بزرگتری تحت عنوان "هسباره" به معنی "توضیح مردمی" در وزارت خارجه اسرائیل است. این بخش علاوه بر فعالیت‌های روابط عمومی، به صورت مخفیانه با بسیاری از سازمان ها ارتباط برقرار کرده و به سود اسرائیل فعالیت می‌کند تا از این رژیم چهره پاکی به نمایش در آید. این فعالیت‌ها روزنامه‌ها، تلویزیون، رادیو و اینترنت را شامل می‌شود.

این گروه اینترنتی با مسئولیت فردی به نام "ایلان شتورمان" با بودجه‌ای از وزارت خارجه اسرائیل فعالیت می‌کند.

شتورمان به روزنامه صهیونیستی "کلکالیست" نیز می‌گوید: «این گروه به صورت سری فعالیت می‌کند. آنها، نظرات خود را در سایت‌های مختلف می‌نویسند و به دیگر نظرات پاسخ می‌دهند و طوری وانمود می‌کنند که کاربر عادی اینترنت هستند. این تیم در سایت‌های مختلف از جمله تالارهای گفت وگو، وبلاگ ها، توئیتر و فیس بوک نیز فعالیت می‌کند.»

وی افزود: «وزارت امور خارجه اسرائیل قبلا از این شیوه در زمان جنگ غزه نیز استفاده می‌کرد و بسیاری از یهودیان در خارج از اسرائیل را برای فعال شدن در اینترنت و دفاع از اسرائیل در فضای مجازی سازماندهی کرده بود.»

فراخواندن یهودیان در سراسر جهان به حضور فعال در نظرسنجی ها یا گذاشتن کامنت های متعدد در خبرهای مختلف، از جمله فعالیت های این تیم است. ارتش اسرائیل نیز، ویدئوهای مختلفی برای استفاده در سایت یوتیوپ در دسترس این تیم قرار می‌دهد.

شتورمان می‌گوید: «وزارت خارجه اسرائیل در زمان جنگ غزه بر سایت‌های اروپایی، بی‌بی‌سی و سایت‌های عربی متمرکز بود.»

وی ادامه داد که اعضای تیم با فعالیت در اینترنت سعی می‌کنند چهره اسرائیل را به عنوان طرف فعال در حفظ محیط زیست و توسعه انسانی معرفی کنند و اخباری درباره موفقیت های بازرگانی، اقتصادی، علمی و پزشکی اسرائیل منتشر می‌کنند.

این تیم سعی می‌کند با تماس با یهودیان در سراسر جهان‌، آنها را به نوشتن مطلب به زبان کشور محل اقامت خود در اینترنت و توضیح دادن مواضع اسرائیل ترغیب کند‌.
 
همچنین هنگامی که مقاله ای انتقاد آمیز از اسرائیل در فضای اینترنت منتشر می‌شود، آن‌ها تلاش‌ برای پاسخ و واکنش به این مقاله را آغاز می‌کنند.

علاوه بر این، این تیم، علیه مجموعه‌ها و اشخاص مختلفی که از فلسطینیان دفاع می کنند، مطلب منتشر می‌کند و به دنبال سیاه نمایی علیه این افراد و مجموعه هاست.