Gerdab.IR | گرداب

دلیلی دیگر بر مغرضانه بودن توئیتر

برخورد گزینشی "توئیتر"؛ استقبال از رپرتاژهای روزنامه شرق تا لیست سیاه برای "نامه رهبری"

تاریخ انتشار : ۱۰ آذر ۱۳۹۴

معلق شدن یک اکانت به لينك سایت مرجع ارتباط دارد و نه به هشتگ. نکته جالب و عجیب در این بین این است که توييتر لينك نامه رهبری را در بلک لیست خود قرار داده است.

به گزارش گرداب، این اولین باری نیست که توئیتر از حضور مجازی رهبر انقلاب در شبکه های اجتماعی احساس خطر می کند. زمین بازی ای که از سوی آمریکایی ها برای مخالفان ایران و میدانی برای مانور های مجازی و ادامه آن در فضای حقیقی طراحی شده بود، با توجه به نبوغ رهبر ایران و احساس خطر کاربران ایرانی، در حال تبدیل شدن به زمین بازی برای اهداف انقلاب است.

"رهبر ایران هم عضو شبکه اجتماعی توئیتر شد" این عبارت چند سال قبل به سرعت دهان به دهان چرخید و به تیتر نخست رسانه‌های خبری فارسی زبان ضد انقلاب که اغلب خارج از کشور فعالیت می‌کنند، تبدیل شد. خبری که تلاش شد تا از آن به عنوان یک ابزار برای حمله به سياست هاي ايران در قبال اينترنت استفاده شود و جریانات رسانه‌ای مانند تلویزیون دولتی انگلیس و تلویزیون دولتی آمریکا و همچنین تلویزیون حکومتی آلمان تلاش کردند تا این مساله را به انتخابات های آتی ربط بدهند.

اما آنچه که باید فارغ از حاشیه ها در نظر گرفت، محبوبیت رهبر انقلاب در این فضا با توجه به موانع در میان کاربران شبکه‌های اجتماعي است؛ به طوری که در یکی دو روز اول راه‌اندازی این صفحه در توئیتر، حدود ۱۰۰۰۰ نفر به جمع حامیان آن پیوسته‌اند تا مطالب منتشر شده در آن را بخوانند و دنبال کنند. این مساله پیش از این در ماجراي راه‌اندازی اکانت با نام رهبر انقلاب در سایر شبکه‎های اجتماعی نظیر اینستاگرام هم رخ داده بود و بسیاری از کاربران ایرانی و غیرایرانی، به استقبال از این اکانت‌ رفتند.

اما از روزی که دومین نامه آیت الله خامنه‌ای به جوانان غربی منتشر شده است، بسیاری از کاربران شبکه اجتماعی توئیتر نیز در فضای مجازی به گفتگو درباره آن و نیز بازنشر محتوای این نامه پرداخته‌اند.

در این میان وب‌سایت توئیتر در اقدامی تأمل برانگیز حساب آن دسته از کاربرانی را که لینک این نامه در پایگاه اینترنتی khamenei.ir را منتشر می‌کنند، به حالت تعلیق در می‌‌‌آورد.

در پیامی که به این کاربران ارسال می‌شود از آنها خواسته شده تا متعهد شوند "درباره آنچه توئیت می‌کنند مواظب بوده و رفتار خود را در استفاده از توئیتر تغییر دهند." دقايقي از توييت نامه رهبري همراه با لينك به سايت انگليسي دفتر مقام معظم رهبری نگذشته بود كه اكانت های کاربران ایرانی یکی پس از دیگری "ساسپند" شد.

معلق شدن یک اکانت به لينك سایت مرجع ارتباط دارد و نه به هشتگ. نکته جالب و عجیب در این بین این است که توييتر لينك نامه رهبری را در بلک لیست خود قرار داده است، نه هشتگ مربوط به نامه رهبری را!

مقامات مسئول این شبکه اجتماعی هنوز واکنشی به این اقدامات نشان نداده‌‌اند.

کدورت توئیتر از رهبر انقلاب بر می گردد به دو سخنرانی عمومی و پسا فتنه که ایشان در این جمع ها از به تعویق افتادن تعمیرات این شبکه تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ جمهوری اسلامی انتقاد داشتند. صرف گذر از روشنگری های رهبری در این مورد، رشد پلکانی اکانت منتسب به دفتر ایشان در این فضا علی رغم تمام موانع، دلیل دیگری بر اقدامات قهر آمیز این شبکه اجتماعی است.

دو نمونه از سخنرانی های رهبر انقلاب در مورد این شکه اجتماعی و فعالیت آن در فتنه در ادامه می آید.

رهبر انقلاب در ۲۸ بهمن ۹۱ در دیدار با مردم آذربایجان فرمودند: «آمریکائى‌ها نشان بدهند که زور نمی گویند، نشان بدهند که شرارت نمی کنند، نشان بدهند که در حرف و عملشان غیر منطقى حرف نمی زنند و عمل نمی کنند، نشان بدهند که به حقوق ملت ایران احترام می گذارند، نشان بدهند که در منطقه آتش‌افروزى نمی کنند، نشان بدهند که در مسائل ملت ایران دخالت نمی کنند؛ آنچنان که در فتنه‌ى ۸۸ دخالت کردند، از فتنه‌گران پشتیبانى کردند، شبکه‌هاى اجتماعى را در خدمت فتنه‌گران قرار دادند – یک شبکه‌ى اجتماعى آن روزها میخواست براى تعمیرات تعطیل کند، گفتند تعطیل نکن؛ براى اینکه بتوانند روى فتنه و آتش فتنه اثر بگذارند! – این کارها را نکنند، خواهند دید جمهورى اسلامى یک نظام خیرخواه است".

پیش تر نیز رهبر معظم انقلاب، ۲۵ شهریور ۸۹ در دیدار با خبرگان رهبری در مورد توئیتر بیان داشتند:" «پارسال در همان بحبوحه‌ى جریان فتنه‌ى سال ۸۸ شنیدید که یکى از شبکه‌هاى اجتماعى اینترنتى که در ارتباط با معارضین فعال بود: خبرهاى اینجا را ببرند، دستورهاى آنجا را برسانند، همین طور شلوغ کنند، فضا را چه کنند، میخواست موقتاً براى تعمیرات کارش را تعطیل کند، دولت آمریکا مانع شد، گفت شما اگر الان، ولو براى تعمیرات تعطیل موقت بکنید، این به معارضین داخل ایران ضرر میزند؛ جلویش را گرفتند. یعنى تعطیلى موقت را به این شبکه‌ى اجتماعى اجازه ندادند. یعنى کمکهاى اینجورى بود. و انواع و اقسام کمک ها و اعانت هایى که به اینها می شود.»

اما مبنای صحبت های رهبر انقلاب در مورد این شبکه اجتماعی به اعترافات شخص هیلاری کلینتون در تصدی وزارت خارجه آمریکا برمی گردد. هیلاری کلینتون طی سخنانی در وزارت خارجه آمریکا به نقش شبکه مجازی Twitter و بهره گیری دولت متبوعش از این شبکه در کنترل و هدایت آشوبهای خیابانی پس از انتخابات ایران اعتراف کرد. وی که در کنفرانسی در ساختمان رونالد ریگان در وزارت خارجه آمریکا سخن می گفت، اظهار داشت: "امروز ما از ابزارهای جدید استفاده می کنیم. برخی شاید ایام آشوب های بعد از انتخابات ایران را بیاد داشته باشند که از طریق Twitter افراد می فهمیدند که باید کجا بروند و چه اتفاقی قرار است رخ بدهد."

کلینتون در ادامه گفت: "برخی از همکاران ما در وزارت خارجه وقتی بنا به دلایل فنی قصد تعطیلی Twitter را داشتند، آنها (آشوبگران) در تهران خواستار Twitter بودند و می گفتند: شما نمی توانید این شبکه اینترنتی را تعطیل کنید چرا که تظاهرات کنندگان در تهران به آن وابسته هستند."

"دست پس" توئیتر برای رهبری و "پای پیش" برای روزنامه شرق

این برخورد سانسوری توئیتر در حالی صورت می گیرد که اغماض در مورد نمونه های مشابه ایرانی صورت گرفته است. به طور مثال چندی پیش روزنامه زنجیره ای شرق که به زحمت تیراژ آن در روز به چند ده هزار می رسد در روز شهادت امام جواد (ع)! جشن ۱۰۰ k اکانت خود را در دفتر این روزنامه بر گزار کرد.

اکانت این روزنامه شش ماه پس از فعالیت خود بیش از ۱۵ هزار دنبال کننده داشت و تاکنون بیش ده هزار توییت به زبان فارسی و انگلیسی انجام داده است. اکانت روزنامه شرق شش ماه پس از فعالیت خود به عنوان اکانت رسمی این رسانه مکتوب توسط توئیتر پذیرفته شد. ویکی پدیای روزنامه شرق در انتهای صفحه این روزنامه نیز به طور ویژه به فعالیت این روزنامه در توئیتر پرداخته و آن را نقطه عطفی در سابقه این روزنامه ذکر کرده است.

چگونه است که یک روزنامه که بیشترین میزان توقیف را در بین روزنامه های ایران دارد، بی هیچ گونه مزاحمتی قله صد هزار تایی را می گذراند ولی توئیتر منتسب به رهبری حتی در دست به دست نمودن لینک نامه ایشان دچار مشکل شده و کاربرانی که نامه ایشان را به اشتراک می گذارند نیز به مشکل تعلیق اکانت خود بر می خورند؟

اقدام معنادار توئیتر پیامی آشکار به فضای سیاسی افراد تحت تاثیر این شبکه اجتماعی است.

بازی بدون مزاحم "داعش" در زمین توئیتر


جالب است بدانیم گروه تروریستی داعش با ایجاد حساب های مختلف کاربری که بعضاً از یک حساب کابری مادر تغذیه می شود، فعالیت بی امانی را در جهت به نمایش گذاشتن خشونت ها و اقدامات خود ایجاد نموده است. در حالی که شبکه های اجتماعی در اساسنامه های خود، ملزم به حذف اکانت های انتشار دهنده خشونت هستند، ولی پس از انتشار گسترده تصاویر و ویدئوهای جنایات این گروه و تاثیر پذیرفتن مخاطب از آنها اقدام به حذف این ویدئوها از روی سایت های خود می کنند. انتشار گسترده اعدام های دسته جمعی، بریدن سرهای مردم، خوردن اعضای آنان و ...که در قوانین شبکه های اجتماعی من جمله توییتر، انتشار خشونت و تهدید علیه دیگران ممنوع است و حذف نشدن آنها از این سایت ها جای تامل دارد!

سرانجام توئیتر در پی اعتراض های مکرر به فعالیت اعضای این گروه های تروریستی که با اکانت های این شبکه دست به انتشار اقدامات وحشیانه خود می زدند، تصمیم به حذف هدفمند تنها تعدادی از این حساب های کاربری نمود. و البته تنها وقتی اکانت های داعش به طور وسیع مسدود گردید که پاریس در آتش اقدامات تروریستی این گروه سوخت.

چرا سانسور نامه رهبری از توئیتر آغاز گردید؟!


شاید طی روزهای آینده و با نمایان شدن بیشتر زوایای برد نامه دوم رهبر انقلاب خطاب به جوانان غربی در شبکه های اجتماعی، دیگر خانواده های این شبکه با فشار دولت های غربی، دست به سانسور هدفمند این شبکه بزنند، ولی هم اکنون توئیتر در خط مقدم این سانسور به فاصله کمتر از ۴۸ ساعت قرار دارد.

هشتگ های قابل انعطاف توئیتر، قابلیت سرچ بدون فیلتر و اختلال در بسیاری از نقاط ایران، مانور زیاد در کشورهای عرب زبان، مسلمان و حتی حاشیه خلیج فارس شرایط را برای مانور حداکثری بر روی این شبکه اجتماعی میسر کرده تا حدی که اولین اسکرین شات های منتشر شده در شبکه های تعاملی موبایلی در مورد نامه دوم رهبری خطاب به جوانان غربی، از این شبکه اجتماعی منتشر گردید.

چندی پیش نیز توئیتر منتسب به رهبری در حساب انگلیسی زبان خود تصویری را به اشتراک گذاشت که به شدت مورد استقبال کاربران این شبکه اجتماعی در سراسر جهان قرار گرفت. این عکس باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا را به گونه ای نشان می دهد که کلتی به سمت سر خود نشانه رفته و در حال خودکشی است. در این تصویر نامی از اوباما برده نشده، اما عکسی در سایه از مردی منتشر شده که شبیه اوباما است. این پست شامل پرچم ایالات متحده آمریکا بر روی سینه مرد نیز هست و علاوه بر آن پرچم آمریکا در کنارش قرار گرفته است.

در کنار تصویر، ترجمه بخشی از سخنرانی رهبر انقلاب منتشر شد: "(رئیس جمهور آمریکا) گفته می‌تواند ارتش ایران را نابود کند... ما از هیچ جنگی استقبال نمی‌کنیم اما......"


منبع: الف