Gerdab.IR | گرداب

افشای‌همدستی‌عربستان‌وانگلیس‌باداعش

تاریخ انتشار : ۲۶ آذر ۱۳۹۴

تعدادی هکر با بررسی تعدادی از حساب‌های کاربری حامی داعش در توییتر به نتیجه تکان‌دهنده‌ای رسیدند: سرنخ تعدادی از این حساب‌ها به وزارت کار و بازنشستگی انگلیس می‌رسد.

به گزارش گرداب به نقل از دیلی میرور، تعدادی از متخصصان جوان که نام گروه هکری خود را VandaSec گذاشته اند می گویند مدارکی در اختیار دارند که ثابت می کند حداقل سه حساب کاربری حامی داعش در توییتر از طریق کاربرانی در دفاتر وزارت کار و بازنشستگی انگلیس در لندن مدیریت می شوند.

این اطلاعات با بررسی آدرس های IP رایانه ها و گوشی هایی به دست آمده که از آنها برای ورود به حساب های کاربری یاد شده مورد استفاده قرار گرفته است. داده های یاد شده در اختیار روزنامه دیلی میرور قرار گرفته و بر اساس آن سه حامی داعش از طریق همین حساب های کاربری تبلیغات تروریستی انجام داده اند و برای جذب نیرو هم اقدام کرده اند.

نکته جالب این است که بر اساس بررسی اولیه و غیردقیق به نظر می رسید این آدرس های IP متعلق به عربستان هستند، اما تحقیقات جدی تر با استفاده از برخی ابزار خاص نشان داد که حساب های یاد شده در انگلیس اداره می شوند.

هنوز مشخص نیست این امر نشانگر همکاری مخفیانه سرویس های اطلاعاتی انگلیس با داعش است یا یک تله اطلاعاتی برای به دام انداختن تروریست هایی که تلاش می کنند از این کشور به داعش ملحق شوند. بررسی های آدرس های IP یاد شده همچنین از مبادلات تجاری و مالی میان عربستان و انگلیس پرده برمی دارد.

تحقیقات نشان می دهد که دولت انگلیس تعداد زیادی آدرس IP را به دو شرکت در عربستان سعودی فروخته است و پس از تکمیل فرایند فروش این آدرس ها به عربستان در اکتبر سال جاری میلادی، آدرس های مذکور توسط تندروها و عناصر افراطی برای انتشار پیام های تروریستی به کار گرفته شده اند. این اطلاعات فرض اول یعنی همدستی عواملی در دولت انگلیس و عربستان برای حمایت از داعش را تقویت می کند.

کابینه انگلیس چندی قبل به فروش آدرس های IP به شرکت مخابراتی سعودی تله کام و شرکت مخابرات دولتی این کشور در ابتدای سال 2015 اعتراف کرده و مدعی شده بود کنترلی بر نحوه استفاده از این آدرس های IP ندارد. مشخص نیست دولت انگلیس از این بابت چه میزان پول به جیب زده است.

منبع: فارس